O‘zbekistonga kelayotgan sayyohlar soni oshmoqda
2025 yilning birinchi yarim yilligida O‘zbekistonga kelayotgan xorijlik sayyohlar soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Turizm qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, har oy mamlakatga tashrif buyuruvchilar soni 1 milliondan oshmoqda. Bu ma’lumot Kursiv.media tomonidan e’lon qilindi.
2024 yilga nisbatan sayyohlar soni taxminan 20 foizga ko‘paygan. Bu holat O‘zbekistonga bo‘lgan qiziqishning ortib borayotganini ko‘rsatadi.
Shuningdek, mamlakatda turizm sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar ham o‘z samarasini bermoqda. Masalan, aprel oyida O‘zbekiston tarixida ilk bor 1 milliondan ortiq xorijlik mehmonni qabul qildi.
May oyida esa bu ko‘rsatkich 1,1 millionga yetdi. Iyun oyida ham sayyohlar soni 1,1 million atrofida bo‘lib, ijobiy tendensiya saqlanib qoldi.
Bu o‘sish mamlakatdagi turizm infratuzilmasini rivojlantirish, xizmatlarning sifatini yaxshilash, xavfsizlikni ta’minlash va madaniy meros ob’yektlarini ommalashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan chambarchas bog‘liqdir. Shu bilan birga, O‘zbekiston xalqaro miqyosda yirik sayyohlik yo‘nalishlaridan biriga aylanib bormoqda.
Bu esa mamlakatdagi barcha sohalar bilan hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qilmoqda. Turizm sohasidagi rivojlanish iqtisodiyotning boshqa tarmoqlariga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Количество туристов, приезжающих в Узбекистан, увеличивается
В первой половине 2025 года количество иностранных туристов, приезжающих в Узбекистан, значительно увеличилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Комитета по туризму, количество посетителей страны превышает 1 миллион каждый месяц. Эта информация была опубликована Kursiv.media.
По сравнению с 2024 годом количество туристов увеличилось примерно на 20 процентов. Это свидетельствует о растущем интересе к Узбекистану.
Кроме того, реформы, проводимые в сфере туризма в стране, также начинают приносить свои плоды. Например, в апреле Узбекистан впервые в своей истории принял более 1 миллиона иностранных гостей.
В мае этот показатель достиг 1,1 миллиона. В июне количество туристов также составило около 1,1 миллиона, что свидетельствует о сохранении положительной тенденции.
Этот рост напрямую связан с работой по развитию туристической инфраструктуры в стране, улучшению качества услуг, обеспечению безопасности и популяризации объектов культурного наследия. В то же время Узбекистан становится одним из крупных туристических направлений на международной арене.
Это способствует расширению возможностей сотрудничества со всеми отраслями в стране. Развитие в сфере туризма также оказывает положительное влияние на другие сектора экономики.