Buxoroda 4,2 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi
Respublika seysmologiya xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila mahalliy vaqt bilan soat 04:07 da Jondor tumanida sodir bo‘ldi. Uning epitsentri yer yuzidan 10 kilometr chuqurlikda joylashgan edi.
Zilzila ta’siri faqat Jondor hududida emas, balki yaqin atrofdagi boshqa tuman va shaharlarda ham sezildi. Masalan, Peshku tumanida 2-3 ball kuch bilan, 39 kilometr uzoqlikda; Gazli shahrida 2 ball, 51 kilometr masofada; Qorako‘l tumanida esa 2 ball kuch bilan, 73 kilometr uzoqlikda sezildi.
Mutasaddilar zilzila oqibatida jiddiy zarar yoki talafotlar bo‘lmaganini ma’lum qildi. Hozirda seysmologlar yer osti harakatlarini o‘rganib, bunday hodisalarning kelgusida takrorlanish ehtimolini baholamoqda.
Shu bilan birga, mamlakatimizda zilzilaga tayyorgarlik darajasi haqida jiddiy fikr yuritish zarur. Zilzilalar tabiiy ofatlar bo‘lgani bois, ularni oldini olish qiyin, ammo tayyorgarlik va profilaktika choralari insonlar hayotini saqlashda muhim ahamiyatga ega.

В Бухаре произошло землетрясение магнитудой 4,2
По данным республиканской сейсмологической службы, землетрясение произошло местным временем в 04:07 в Джондорском районе. Его эпицентр находился на глубине 10 километров от поверхности земли.
Влияние землетрясения ощущалось не только в Джондорском районе, но и в других близлежащих районах и городах. Например, в Пешкунском районе с силой 2-3 балла на расстоянии 39 километров; в городе Газли 2 балла на расстоянии 51 километра; а в Каракульском районе также 2 балла на расстоянии 73 километров.
Ответственные лица сообщили, что серьезных повреждений или потерь в результате землетрясения не было. В настоящее время сейсмологи изучают подземные движения и оценивают вероятность повторения таких событий в будущем.
В то же время необходимо серьезно рассмотреть уровень готовности нашей страны к землетрясениям. Поскольку землетрясения являются природными катастрофами, предотвратить их трудно, но меры подготовки и профилактики имеют важное значение для сохранения жизни людей.
Как вы считаете, насколько достаточна наша готовность к таким природным катастрофам в наших регионах?