Issiqlik to‘lqini 17-20 iyulda kuchayadi
Yaqin kunlarda respublika bo‘ylab 17 dan 20 iyulgacha kuchli issiqlik to‘lqini kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar bu jaziramaning odatdagidek qisqa muddatli bo‘lishiga umid qilmaslikni tavsiya qilmoqda, chunki issiq havo uzoq davom etishi mumkin. Iqlimshunos Erkin Abdulahatovning aytishicha, bu galgi jazirama oddiy holatlardan farq qiladi va salqin kunlar darhol kelmasligi ehtimoli yuqori.
Kutilayotgan issiq havo oqimlari dastlab Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida ta’sir ko‘rsatadi. Keyin esa mamlakat markaziy hududlari va aholi zich yashaydigan boshqa viloyatlarga yetib boradi.
Bu esa millionlab odamlar uchun noqulay va xavfli sharoitlarni yuzaga keltirishi mumkin. Mutaxassislar ta’kidlashicha, bu safar jazirama davomiyligi bir necha kun emas, balki butun hafta davom etadi.
Ayniqsa, qishloq xo‘jaligi sohasida bu issiqlik katta zarar yetkazishi mumkin. Shu sababli dehqonlar va fermerlarga issiqdan himoyalanish bo‘yicha aniq tavsiyalar berilmoqda.
Masalan, bog‘dorlar mevali daraxtlarni maxsus to‘rlar bilan qoplab, jaziramadan himoya qilishlari zarur. Paxtachilik bilan shug‘ullanuvchi fermerlar esa harorat +45 darajagacha ko‘tarilishidan oldin, tunda g‘o‘zalarni chuqur va yaxshi sug‘orishlari muhimligi ta’kidlandi.
Havo haroratining keskin ko‘tarilishi inson salomatligiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Shifokorlar issiq kunlarda to‘g‘ridan to‘g‘ri quyosh nuri ostida ko‘p vaqt o‘tkazmaslik, ko‘proq suv ichish va asabiylikdan saqlanishni maslahat bermoqda.
Shuningdek, mazkur issiqlik to‘lqini faqat bir hafta davom etib, tugashi kafolatlanmaydi. Agar atmosfera sharoiti o‘zgarmasa, jaziramalar yana bir necha kun cho‘zilishi mumkin.
Shu sababli, mamlakatimizda yangi “dahshatli issiqlik” davri boshlanmoqda. Har bir inson ehtiyot choralarini ko‘rishi va bu sinovga tayyor bo‘lishi zarur.

Тепловая волна усилится с 17 по 20 июля
В ближайшие дни по всей республике ожидается сильная тепловая волна с 17 по 20 июля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты рекомендуют не надеяться, что эта жара будет, как обычно, кратковременной, так как жаркий воздух может длиться долго. Климатолог Еркин Абдулаҳатов заявил, что эта жара отличается от обычных случаев, и вероятность того, что прохладные дни не наступят сразу, высока.
Ожидаемые потоки горячего воздуха сначала окажут влияние на Каракалпакстан и Хорезмские области. Затем они доберутся до центральных районов страны и других областей с плотным населением.
Это может создать неудобные и опасные условия для миллионов людей. Специалисты подчеркивают, что на этот раз продолжительность жары составит не несколько дней, а целую неделю.
Особенно в сельском хозяйстве эта жара может нанести большой ущерб. Поэтому фермерам и агрономам даются конкретные рекомендации по защите от жары.
Например, садоводы должны укрывать плодовые деревья специальными сетками для защиты от жары. Фермеры, занимающиеся хлопководством, подчеркивают важность глубокого и качественного полива хлопка ночью до того, как температура поднимется до +45 градусов.
Резкое повышение температуры воздуха также негативно сказывается на здоровье человека. Врачи советуют не проводить много времени под прямыми солнечными лучами в жаркие дни, пить больше воды и избегать нервозности.
Кроме того, эта тепловая волна не гарантирует, что она продлится только неделю. Если атмосферные условия не изменятся, жара может продлиться еще несколько дней.
Поэтому в нашей стране начинается новая эпоха "ужасной жары". Каждый человек должен принять меры предосторожности и быть готовым к этому испытанию.
В этой жаркой погоде важно заботиться о своем здоровье и адаптироваться к неблагоприятным условиям природы.