Yaponiya fuqarolari O‘zbekistonga ko‘proq sayohat qilmoqda
O‘zbekiston Davlat statistika qo‘mitasi matbuot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning birinchi besh oyida O‘zbekistonga Yaponiya fuqarolaridan 10 ming nafardan ortiq sayyoh tashrif buyurgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu raqam 2024-yilning mos davriga nisbatan 3,5 ming nafarga yoki 53,2 foizga ko‘pdir. Sayyohlarning asosiy qismi sayohat maqsadida kelgan bo‘lib, ularning soni 8 950 nafarni tashkil etadi.
Shuningdek, 751 kishi qarindoshlarini ziyorat qilish uchun, 286 kishi xizmat safari bilan, 36 kishi ta’lim olish uchun va 1 kishi tadbirkorlik faoliyati bilan O‘zbekistonga kelgan. Ushbu ma’lumotlar mamlakatga Yaponiya fuqarolarining qiziqishi ortayotganini ko‘rsatadi va turizm sohasining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
O‘zbekistonning madaniy va tabiiy boyliklari xorijlik sayyohlarni jalb qilishda muhim ahamiyatga ega bo‘lib, kelgusida bu sohada yanada katta o‘sish kutilyapti.

Граждане Японии все больше путешествуют в Узбекистан
Согласно данным пресс-службы Государственного комитета статистики Узбекистана, в первые пять месяцев 2025 года Узбекистан посетило более 10 тысяч туристов из Японии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта цифра на 3,5 тысячи человек или на 53,2 процента больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Основная часть туристов приехала с целью путешествия, их число составило 8 950 человек.
Кроме того, 751 человек приехал навестить родственников, 286 человек с деловой поездкой, 36 человек для получения образования и 1 человек с предпринимательской деятельностью в Узбекистан. Эти данные показывают растущий интерес граждан Японии к стране и положительно влияют на развитие туристической отрасли.
Культурные и природные богатства Узбекистана имеют важное значение для привлечения иностранных туристов, и в будущем ожидается еще больший рост в этой сфере