Qoraqalpog‘istonda issiq sabab bog‘chalar yopildi
2025-yil 16-iyul kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xo‘jayli tumani hokimligi matbuot xizmati tomonidan 16-18 iyul kunlari havo haroratining 40 daraja va undan yuqori ko‘tarilishi sababli barcha maktabgacha ta’lim muassasalari vaqtincha yopilishi haqida rasmiy ma’lumot berildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, Tahiatash va Qarao‘zak tumanlarida ham bog‘chalar faoliyati to‘xtatilgani bildirildi. O‘zbekiston Respublikasi hududiga 17-19 iyul kunlari juda issiq havo oqimlari kirib kelishi kutilmoqda.
Ayniqsa, 18-20 iyul kunlari havo harorati 40-43 darajagacha, janubiy va cho‘l hududlarda esa 44-45 darajagacha ko‘tarilishi ehtimoli mavjud. Shu sababli shifokorlar aholiga kunning birinchi yarmida zaruratsiz ko‘chaga chiqmaslikni tavsiya qilmoqda.
Bundan tashqari, organizmni suvsizlanishdan saqlash uchun ko‘proq suyuqlik ichish va yog‘li, og‘ir ovqatlardan voz kechish zarurligi eslatilmoqda. Ushbu choralar issiq havoda sog‘likni saqlash va salomatlik muammolarining oldini olish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Maktabgacha ta’lim muassasalari yopilishi vaqtinchalik bo‘lib, ob-havo sharoitlari yaxshilanganidan so‘ng faoliyat tiklanadi. Aholi o‘rtasida issiq havoga qarshi ehtiyot choralari haqida kengroq axborot berilishi davom ettiriladi.

В Каракалпакстане из-за жары закрыли детские сады
16 июля 2025 года пресс-служба хокимията Ходжейлинского района Республики Каракалпакстан официально сообщила о временном закрытии всех учреждений дошкольного образования с 16 по 18 июля из-за повышения температуры воздуха до 40 градусов и выше. Об этом сообщает Zamin.uz.
Также было сообщено о приостановлении работы детских садов в Тахиаташском и Караозакском районах. Ожидается, что с 17 по 19 июля на территорию Республики Узбекистан поступят очень горячие воздушные массы.
В частности, существует вероятность повышения температуры воздуха до 40-43 градусов с 18 по 20 июля, а в южных и пустынных районах — до 44-45 градусов. Поэтому врачи рекомендуют населению не выходить на улицу без необходимости в первой половине дня.
Кроме того, напоминается о необходимости пить больше жидкости и избегать жирной, тяжелой пищи, чтобы предотвратить обезвоживание организма. Эти меры принимаются с целью сохранения здоровья и предотвращения проблем со здоровьем в жаркую погоду.
Закрытие учреждений дошкольного образования является временным, и их деятельность будет восстановлена после улучшения погодных условий. Продолжится информирование населения о мерах предосторожности в условиях жары.