Ekologik partiya daraxt kesishni taqiqlashni qo‘llab-quvvatlaydi
O‘zbekiston Ekologik partiyasi Murad Buildings kompaniyasi asoschisi Murad Nazarovning Toshkent shahrida daraxt kesishga qo‘yilgan moratoriyni bekor qilish taklifiga qat’iyan qarshi chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda partiya vakili, deputat Javlon Abdullayev rasmiy bayonot bilan chiqdi. Nazarov avvalroq qurilish jarayonida daraxtlar zararlanishi yoki yo‘qolishini hisobga olib, ularni oldindan ekish orqali “daraxtlar banki” tizimini joriy etishni taklif qilgan edi.
Biroq Ekologik partiya ushbu g‘oyani ma’qullamadi. Javlon Abdullayevning so‘zlariga ko‘ra, iqlim o‘zgarishi va suv tanqisligi sharoitida har bir yetilgan daraxt kelajak avlodlar uchun juda muhim hisoblanadi.
Bir dona katta daraxtni yetishtirish o‘nlab yillar davomida ko‘p mehnat va katta mablag‘ talab qiladi. Moratoriy bekor qilinmagani tufayli hozirga kelib daraxtlarning 98 foizi saqlanib qolgan.
Faqatgina 2025 yilning birinchi yarmida daraxt kesish uchun berilgan 3200 ta ariza rad etilib, 453 mingdan ortiq daraxt, jumladan 86 mingdan ziyod qimmatbaho turlar himoyalangan. Shu bilan birga, ekologlar kompensatsiya sifatida ekilgan ko‘chatlarning ko‘pchiligi o‘smasdan qurib qolayotganiga e’tibor qaratmoqda.
Ekologik partiya bayonotida ta’kidlanishicha, har qanday rivojlanish yoki qurilish faqat ekologik manfaatlar hisobiga emas, balki ular bilan muvozanatni saqlagan holda amalga oshirilishi lozim. Bu tamoyil kelajak avlodlar uchun sog‘lom va barqaror muhitni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.

Экологическая партия поддерживает запрет на вырубку деревьев
Экологическая партия Узбекистана решительно выступила против предложения основателя компании Murad Buildings Мурада Назарова отменить мораторий на вырубку деревьев в Ташкенте. Об этом сообщает Zamin.uz.
С этим заявлением выступил представитель партии, депутат Жавлон Абдуллаев. Назаров ранее предложил внедрить систему "банка деревьев", учитывая, что деревья могут быть повреждены или уничтожены в процессе строительства, и предложил заранее их высаживать.
Однако Экологическая партия не одобрила эту идею. По словам Жавлона Абдуллаева, в условиях изменения климата и нехватки воды каждое взрослое дерево имеет огромное значение для будущих поколений.
Выращивание одного большого дерева требует десятилетий труда и значительных средств. Благодаря тому, что мораторий не был отменен, на сегодняшний день 98 процентов деревьев сохранились.
Только в первой половине 2025 года было отклонено 3200 заявок на вырубку деревьев, и было защищено более 453 тысяч деревьев, в том числе более 86 тысяч ценных видов. В то же время экологи обращают внимание на то, что большинство высаженных саженцев, как компенсация, не растут и засыхают.
В заявлении Экологической партии подчеркивается, что любое развитие или строительство должно осуществляться не только за счет экологических интересов, но и с соблюдением баланса с ними. Этот принцип имеет важное значение для обеспечения здоровой и устойчивой среды для будущих поколений.