Rossiyalik bolalar Toshkentda ta’tilni boshladi
O‘zaro hamkorlik, insonparvarlik va bolalar do‘stligi ushbu tashabbusning asosiy mezonlari hisoblanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi taklifi bilan Rossiyaning Belgorod va Bryansk viloyatlaridan kelgan 99 nafar bola Toshkent viloyatidagi “Anor” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohida ikki haftalik ta’tilni boshladi. Rossiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi tomonidan berilgan rasmiy ma’lumotga ko‘ra, bolalarni Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olish marosimi o‘tkazildi.
Ushbu tadbirda Rossiyaning O‘zbekistondagi muvaqqat ishlar vakili Andrey Lanchikov, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi rahbarlari hamda Tashqi ishlar vazirligi vakillari ishtirok etdi. Elchixona bayonotida ta’kidlanishicha, bunday ijobiy tashabbus birinchi marta amalga oshirilmoqda.
“O‘zbekiston hukumati tomonidan ko‘rsatilgan samimiy yordam uchun minnatdorchilik bildiramiz. Bu loyiha bolalar uchun unutilmas xotiralar qoldiradi.
Mehmondo‘stlik va iliq munosabatlar uchun alohida tashakkur,” deyiladi. “Anor” oromgohi bolalarga sog‘lomlashish bilan birga, do‘stlar orttirish, turli madaniyatlar bilan tanishish va tabiat bag‘rida maroqli vaqt o‘tkazish imkonini beradi.
Ta’limiy va madaniy dasturlar, sport musobaqalari, ekoturlar hamda ijodiy faoliyatlar bolalarning ta’tilini yanada mazmunli va foydali qiladi. Ushbu loyiha nafaqat ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga, balki yosh avlodni hamkorlik, do‘stlik va bag‘rikenglik ruhida tarbiyalashga xizmat qiladi.
Bolalarning olib ketadigan taassurotlari esa mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarni yanada chuqurlashtirishga yordam beradi. Kelgusida bunday tashabbuslarning yana ko‘p marta takrorlanishi va kengroq ko‘lamda amalga oshirilishi kutilmoqda, chunki yosh avlod – kelajak poydevoridir.

Российские дети начали каникулы в Ташкенте
Взаимодействие, гуманизм и дружба детей являются основными критериями этой инициативы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По предложению Федерации профсоюзов Узбекистана 99 детей из Белгородской и Брянской областей России начали двухнедельные каникулы в детском оздоровительном лагере "Анор" в Ташкентской области. Согласно официальной информации, предоставленной посольством России в Узбекистане, была проведена торжественная встреча детей в международном аэропорту Ташкента.
В этом мероприятии приняли участие временный поверенный в делах России в Узбекистане Андрей Ланчиков, руководители Федерации профсоюзов Узбекистана и представители Министерства иностранных дел. В заявлении посольства подчеркивается, что такая позитивная инициатива реализуется впервые.
“Мы благодарим правительство Узбекистана за искреннюю помощь. Этот проект оставит незабываемые воспоминания для детей.
Отдельная благодарность за гостеприимство и теплые отношения,” говорится в заявлении. Лагерь "Анор" предоставляет детям возможность не только оздоровиться, но и завести друзей, познакомиться с различными культурами и провести интересное время на природе.
Образовательные и культурные программы, спортивные соревнования, экотуры и творческие занятия делают отдых детей более насыщенным и полезным. Этот проект служит не только для укрепления отношений между двумя странами, но и для воспитания молодежи в духе сотрудничества, дружбы и терпимости.
Впечатления, которые дети увезут с собой, помогут углубить связи между странами. В будущем ожидается, что такие инициативы будут повторяться и реализовываться в более широком масштабе, поскольку молодежь является основой будущего.