Avvalgi «Liverpul» va Angliya terma jamoasi futbolchisi Najjel Klaf Angliya chempionatidagi klublarning yangi futbolchilarni sotib olishga sarflayotgan xarajatlari haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Angliya Premer Ligasi klublarining yozgi transfer oynasida jami xarajatlari 3,45 milliard yevroni tashkil etdi. Taqqoslash uchun, hozirda Klaf boshqarayotgan uchinchi liga jamoasi «Mansfild Taun»ning mavsum davomida xarajatlari atigi 11,5 million yevro bo‘ldi.
Klafning so‘zlariga ko‘ra, ko‘p yillar oldin millionlar haqida gapirardik, keyin yuz millionlar haqida, hozir esa milliardlar so‘zlashilmoqda. U boy egalar va televideniye shartnomalarining mavjudligini bilishini ta’kidladi, ammo bu holat futbol uchun uzoq muddatda foydali yoki zararli ekanligini aniq bilmasligini aytdi.
Shuningdek, muxlislar uchun narxlar pasaymayotgani haqida ham gapirdi. Najjel Klafning otasi Brayen Klaf Buyuk Britaniyada birinchi bo‘lib futbolchini bir million funt sterlingga sotib olgan murabbiy hisoblanadi.
U 1979 yilda «Nottingem Forest» jamoasini boshqarayotganda Trevor Frensis bilan shartnoma imzolagan. Bu voqea o‘sha davr uchun rekord xarid sifatida tarixda qolgan.

Наджел Клаф оценил затраты на трансфер в Англию
Бывший футболист «Ливерпуля» и сборной Англии Найджел Клаф высказался о расходах клубов английского чемпионата на покупку новых игроков. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Общие затраты клубов Английской Премьер-лиги в летнее трансферное окно составили 3,45 миллиарда евро. Для сравнения, расходы команды третьей лиги «Мансфилд Таун», которой сейчас руководит Клаф, за сезон составили всего 11,5 миллиона евро.
По словам Клафа, много лет назад говорили о миллионах, затем о сотнях миллионов, а сейчас речь идёт о миллиардах. Он отметил, что знает о наличии богатых владельцев и телевизионных контрактов, но не уверен, полезно это или вредно для футбола в долгосрочной перспективе.
Также он рассказал, что цены для болельщиков не снижаются. Отец Найджела Клафа, Брайен Клаф, считается первым тренером в Великобритании, который купил футболиста за один миллион фунтов стерлингов.
В 1979 году, будучи главным тренером «Ноттингем Форест», он подписал контракт с Тревором Фрэнсисом. Это событие осталось в истории как рекордный трансфер того времени.