Barco penaltisida kuchli ruhiyat kerak edi
Eks-yarim himoyachi, Krasnodar «Kubani» jamoasining sobiq futbolchisi Aleksey Selin «Evro-Futbol.Ru» nashrining muxbiri Kirill Ivantsov bilan suhbatda «Spartak»ning «Sochi» ustidan 2:1 hisobida qozonilgan g‘alabasi va bu g‘alabaga ta’sir qilgan omillar hamda «barslar» jamoasining bosh murabbiyi etib Igor Osinkinning tayinlanishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Selin Stankovichning omadiga to‘xtalar ekan, «Spartak» oxirgi o‘rindagi jamoaga qarshi juda nozik hisobda g‘alaba qozondi, lekin oldin «Zenit» va «Rubin»ga qarshi o‘yinlarda yaxshi natija ko‘rsatgandi. U o‘yinda jamoaning keyingi bosqichda ham rivojlanishi kutilayotgandi.
Shuningdek, Selin Stankovichga qarshi tanqidlarning yana boshlanishi mumkinligini aytdi. Barco va darvozabonlar o‘rtasidagi duel haqida gapirar ekan, u o‘yin oxirida yana penaltini Barco amalga oshirganini, bu holatda Barconing kuchli ruhiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
Ba’zi darvozabonlar Barconing zarbalarini o‘rganib chiqqan, u ko‘pincha darvozabonning qaysi tomonga yiqilishini kutib, aks tomonga zarba beradi. Ammo bu safar darvozabon oxirigacha turib, Barco zarbasini deyarli to‘xtatib qoldi.
Nima uchun «Spartak» penaltini uruvchini almashtirmagani haqida, Selin Barco oldingi o‘yinda penaltida ikki marta to‘pga tegib yuborganini va bu xatoni tuzatmoqchi bo‘lganini aytdi. Agar o‘sha paytda oyoq siljimasdi, ehtimol Barco to‘pni darvozaga aniq yo‘naltirgan bo‘lardi.
«Sochi» jamoasida murabbiy almashuvi haqida esa, Osinkin «Krylya Sovetov»da bir necha yil davomida yaxshi ishlaganini, u yerda ko‘plab futbolchilarni ochib berganini ta’kidladi. Hozirgi «Sochi» futbolchilarining ayrimlari ham Osinkin boshchiligida Samarada o‘ynagan.
Selin Osinkinning jamoaga sifatli futbol va kombinatsion o‘yin olib kirishiga umid bildirdi, ammo vaqt yetishmasligi muammo ekanligini qayd etdi. Chunki «Sochi» hozir oxirgi o‘rinda, va Osinkin mavsumoldi tayyorgarligida ishtirok etmagan.
U yangi murabbiyning o‘z uslubini joriy eta olishi vaqt o‘tishi bilan aniq bo‘lishini aytdi. Shuningdek, sakkizinchi turda «Sochi» «Krylya Sovetov»ga qarshi o‘ynaydi, «Spartak» esa Moskva derbisida «Dinamo» bilan kuch sinashadi.

В серии пенальти Барко нужна была сильная воля
Бывший полузащитник, экс-игрок «Кубани» из Краснодара Алексей Селин в интервью корреспонденту издания «Евро-Футбол.Ru» Кириллу Иванцову высказался о победе «Спартака» над «Сочи» со счётом 2:1, факторах, повлиявших на этот успех, а также о назначении Игоря Осинкина главным тренером команды «барсов». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Селин, остановившись на удаче Станковича, отметил, что «Спартак» одержал очень непростую победу над командой, занимающей последнее место, однако ранее показывал хорошие результаты в матчах с «Зенитом» и «Рубином». В той игре ожидалось дальнейшее развитие команды на следующем этапе.
Кроме того, Селин предположил, что критика в адрес Станковича может возобновиться. Говоря о дуэли Барко и вратарей, он подчеркнул, что в конце матча пенальти вновь исполнил Барко, что свидетельствует о его сильном психологическом настрое.
Некоторые вратари изучали удары Барко, который часто ждёт, в какую сторону прыгнет вратарь, и бьёт в противоположную сторону. Однако на этот раз вратарь стоял до конца и почти отразил удар Барко.
Отвечая на вопрос, почему «Спартак» не заменил исполнителя пенальти, Селин отметил, что Барко в предыдущей игре дважды касался мяча при пробитии пенальти и хотел исправить эту ошибку. Если бы тогда нога не сдвинулась, возможно, Барко точно направил бы мяч в ворота.
Что касается смены тренера в «Сочи», Осинкин долгое время успешно работал в «Крыльях Советов», где открыл многих футболистов. Некоторые нынешние игроки «Сочи» также выступали под руководством Осинкина в Самаре.
Селин выразил надежду, что Осинкин привнесёт в команду качественный футбол и комбинационную игру, но отметил, что нехватка времени является проблемой. Ведь «Сочи» сейчас занимает последнее место, и Осинкин не участвовал в предсезонной подготовке.
Он добавил, что со временем станет ясно, сможет ли новый тренер внедрить свой стиль. Также в восьмом туре «Сочи» сыграет с «Крыльями Советов», а «Спартак» встретится с «Динамо» в московском дерби.