Sobiq Londonning Arsenal va Sankt-Peterburgning Zenit klublarida to‘p surgan hujumchi Andrey Arshavin Rossiya futbolida xorijlik futbolchilarga qo‘yiladigan limitni kuchaytirish haqidagi xabarga munosabat bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Arshavin fikricha, qattiq limit kiritish noto‘g‘ri qarordir. U bunday cheklov faqat oylik maoshlarning oshishiga olib kelishini ta’kidladi.
O‘rta darajadagi va kuchsizroq rus futbolchilari ko‘proq pul oladi, biroq bu futbol rivojiga hech qanday ijobiy ta’sir ko‘rsatmaydi. Arshavinning so‘zlarini “RIA Novosti” axborot agentligi keltirmoqda.
Oldinroq ma’lum bo‘lganki, yangi limitga ko‘ra maydonda beshta legioner bo‘lishi va jami o‘n nafar xorijlik futbolchi jamoa tarkibida ro‘yxatga olinishi kerak. Hozirgi kunda Rossiya chempionatida xorijlik futbolchilar uchun 8+13 tartibi amal qilmoqda.
Bu holat yangi qoidalar joriy etilgach o‘zgarishi kutilmoqda. Futbolchilar soniga qo‘yiladigan cheklovlar va ularning ta’siri haqida turli fikrlar mavjud.
Shunday bo‘lsa-da, ekspertlar va mutaxassislar bu masalani diqqat bilan o‘rganib chiqmoqda. Futbol rivojlanishi uchun to‘g‘ri va samarali qarorlar qabul qilinishi muhimdir.

Аршавин раскритиковал новый лимит на легионеров
Бывший нападающий лондонского «Арсенала» и петербургского «Зенита» Андрей Аршавин высказался по поводу новости о ужесточении лимита на иностранных футболистов в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По мнению Аршавина, введение строгого лимита — неправильное решение. Он подчеркнул, что такое ограничение приведёт лишь к росту зарплат.
Игроки среднего уровня и менее сильные российские футболисты будут получать больше денег, однако это никак не повлияет положительно на развитие футбола. Слова Аршавина приводит информационное агентство «РИА Новости».
Ранее стало известно, что согласно новому лимиту на поле должно находиться пять легионеров, а всего в составе команды должно быть зарегистрировано десять иностранных футболистов. В настоящее время в чемпионате России действует система 8+13 для иностранных игроков.
Ожидается, что эта ситуация изменится после введения новых правил. Существуют разные мнения о количестве ограничений на игроков и их влиянии.
Тем не менее, эксперты и специалисты внимательно изучают этот вопрос. Для развития футбола важно принимать правильные и эффективные решения.