Rossiya Premer-ligasida legionerlar sonini bosqichma-bosqich kamaytirish rejalashtirilmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mashhur manba Ivan Karpovning Telegram-kanalida ma’lum qilishicha, kelgusi mavsumda jamoalarning ro‘yxatida 13 nafar xorijiy futbolchi o‘rniga 11 nafar bo‘ladi. Maydonda esa bir vaqtning o‘zida faqat 6 nafar legioner o‘ynashi mumkin, avvalgi 8 nafar o‘rniga.
2027/28 yilgi mavsumda bu me’yor 10+6 shaklida bo‘lib, 2028/29 yilgi mavsumdan boshlab esa sport vaziri Mixail Degtyaryov tomonidan ideal deb hisoblangan 10+5 formati joriy etiladi. Shu bilan birga, Rossiya chempionatining yetti turidan so‘ng turnir jadvalida «Krasnodar» jamoasi yetakchilik qilmoqda va 16 ochko to‘plagan.
Bu o‘z navbatida jamoaning hozirgi kuchli o‘yinini ko‘rsatadi. Legionerlar sonining kamaytirilishi mamlakat futbolining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Bu o‘zgarishlar mahalliy iste’dodlarni rivojlantirishga ham yordam beradi va jamoalar o‘rtasidagi raqobatni kuchaytiradi. Futbol muxlislari va mutaxassislar yangi tizimni e’tibor bilan kuzatib bormoqdalar.

В Российской Премьер-лиге сократится число легионеров
В Российской Премьер-лиге планируется поэтапное сокращение количества легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По информации известного источника в Telegram-канале Ивана Карпова, в следующем сезоне в списках команд будет 11 иностранных футболистов вместо 13. На поле одновременно сможет играть только 6 легионеров вместо прежних 8.
В сезоне 2027/28 этот лимит составит 10+6, а начиная с сезона 2028/29 будет введён формат 10+5, который министр спорта Михаил Дегтярёв считает идеальным. При этом после семи туров чемпионата России в турнирной таблице лидирует команда «Краснодар», набравшая 16 очков.
Это, в свою очередь, демонстрирует сильную игру команды на данный момент. Сокращение количества легионеров ожидается положительно повлиять на развитие футбола в стране.
Эти изменения также помогут развитию местных талантов и усилят конкуренцию между командами. Футбольные болельщики и специалисты внимательно следят за новой системой.