Rossiyada legionerlar soni cheklovi kuchayadi
Rossiya Premyer Ligasi klublari uchun legionerlar soniga qo‘yilayotgan cheklovlar kuchaytirilishi haqida Aleksandr Prudnikov o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov ma’lum qilishicha, 2028/2029 yilgi mavsumdan boshlab klublar bir mavsumda 10 tadan ortiq legionerni ro‘yxatga kiritolmaydi va maydonda bir vaqtning o‘zida 5 tadan ko‘p legioner bo‘lmasligi kerak. Hozirgi kunda amalda bo‘lgan tizim esa 13+8 shaklida yumshoqroq qoidalarga asoslangan.
Prudnikovning so‘zlariga ko‘ra, bu o‘zgarishlar milliy futbolchilar uchun ko‘proq imkoniyat yaratadi va ularning o‘zini ko‘rsatishiga yordam beradi. U bu qoidalar o‘zbek futbolining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi.
Hozirda Rossiya chempioni «Krasnodar» jamoasi bo‘lib, Murad Musayev boshchiligida jamoa Premyer liga musobaqasining yetti turidan so‘ng peshqadamlik qilmoqda. Bu jamoaning muvaffaqiyati legionerlar va mahalliy futbolchilar o‘rtasidagi muvozanatni saqlash orqali erishilmoqda.
Yangi qoidalar futbolchilarning raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi va milliy futbol rivojiga hissa qo‘shadi.

В России ужесточается ограничение на количество легионеров
Александр Прудников высказал своё мнение о том, что ограничения на количество легионеров для клубов Российской Премьер-Лиги будут ужесточены. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам министра спорта России Михаила Дегтярёва, начиная с сезона 2028/2029 клубы не смогут зарегистрировать более 10 легионеров за сезон, а на поле одновременно не должно находиться более 5 легионеров. В настоящее время действует более мягкая система в формате 13+8.
По словам Прудникова, эти изменения создадут больше возможностей для национальных футболистов и помогут им проявить себя. Он подчеркнул, что эти правила положительно повлияют на развитие узбекского футбола.
В настоящее время чемпионом России является команда «Краснодар», которая под руководством Мурада Мусаева лидирует после семи туров Премьер-лиги. Успех этой команды достигается за счёт поддержания баланса между легионерами и местными футболистами.
Новые правила будут способствовать повышению конкурентоспособности футболистов и внесут вклад в развитие национального футбола.