Makhachqaladagi «Dinamo» jamoasi boshlig‘i G‘adji G‘adjiyev Rossiya Premyer Ligasi (RPL)da xorijlik futbolchilarga qo‘yiladigan cheklovlarning tez orada kuchaytirilishiga nisbatan shubha bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, hozirgi vaziyatda, Rossiya klublari va terma jamoasi xalqaro musobaqalardan deyarli uzilib qolgan paytda, bunday cheklovlar erta va nojo‘ya hisoblanadi. G‘adjiyev Rossiya chempionatiga qiziqish hali ham saqlanib qolayotgani, bunga misol sifatida «Krasnodar» klubining fransuz futbolchilarini xarid qilishi keltirilishini ta’kidladi.
Qattiq qoidalarni hozir joriy etish klublarga qo‘shimcha muammolar keltirib chiqaradi, chunki ular ortiqcha legionerlarni joylashtirish uchun variant izlashga majbur bo‘ladi va shu bilan birga jamoalarni aniq kuchaytirish imkoniyatlari cheklanadi, dedi u. G‘adjiyev so‘zlariga ko‘ra, hozirgi limit Rossiya futbolining ehtiyojlariga to‘liq javob bermaydi, ayniqsa, jamoalar xalqaro maydonlardan chetlatilgan sharoitda.
Sport, xususan futbol, jiddiy siyosiy vosita bo‘lib, aynan shuning uchun Rossiya terma jamoasi va klublari xalqaro musobaqalarga kiritilmayapti. Shunga qaramay, ko‘plab mamlakatlardan futbolchilar Rossiyaga kelishni istamoqda.
Oldinroq ma’lum bo‘lishicha, kelajakda RPLda legionerlar limiti kuchaytiriladi va jamoa tarkibida 10 nafar futbolchi bo‘lishi, maydonda esa faqat beshtasi o‘ynashi mumkinligi belgilanishi rejalashtirilmoqda.

Президент Динамо выступил против сокращения лимита на легионеров
Глава махачкалинского «Динамо» Гаджи Гаджиев выразил сомнения по поводу скорого ужесточения ограничений на иностранных футболистов в Российской Премьер-Лиге (РПЛ). Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, в нынешней ситуации, когда российские клубы и сборная практически отрезаны от международных соревнований, такие ограничения преждевременны и неуместны. Гаджиев подчеркнул, что интерес к российскому чемпионату всё ещё сохраняется, в качестве примера приведя приобретение французских футболистов клубом «Краснодар».
Введение строгих правил сейчас создаст дополнительные проблемы для клубов, так как им придётся искать варианты размещения избыточного числа легионеров, при этом возможности для реального усиления команд будут ограничены, — сказал он. По словам Гаджиева, нынешний лимит не полностью отвечает потребностям российского футбола, особенно в условиях отстранения команд от международных арен.
Спорт, в частности футбол, является серьёзным политическим инструментом, именно поэтому российская сборная и клубы не допускаются к международным соревнованиям. Тем не менее, футболисты из многих стран хотят приезжать в Россию.
Ранее стало известно, что в будущем в РПЛ планируется ужесточить лимит на легионеров: в составе команды может быть до 10 футболистов-иностранцев, а на поле одновременно смогут играть только пятеро из них.