Qozog‘iston Jahon chempionatiga yo‘llanmani boy berdi
Qozog‘iston terma jamoasi Jahon chempionatiga yo‘llanma olish uchun haqiqiy kurash imkoniyatini boy berdi, chunki Uels terma jamoasini mag‘lub eta olmadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Birinchi bo‘lim o‘rtalarida Uels futbolchilari hujumning o‘ng qanotida jarima zarbasini oldi. Garri Uilson darvozabon yaqinidagi burchakka aniq uzatma berdi.
Liyam Kallen bosh bilan zarba berdi, biroq darvozabon to‘pni qaytardi. To‘p Kiiffer Murga tushdi va u yaqin masofadan aniq zarba bilan hisobni ochdi – 0:1.
Qozog‘iston futbolchisi Galymjan Kenjebek maydonning qarshi yarimida to‘pni tortib olib, chap qanotdan jarima maydonchasiga kirib, uzoq burchakka zarba berdi, lekin to‘p darvoza ustuniga tegib o‘tdi. Ikkinchi bo‘limda Kenjebek chap qanotda to‘p bilan bo‘lib, markazga ozgina siljib, 24 metrdan yuqori burchakka zarba berdi, ammo darvozabon yetib bormadi, lekin to‘p ustunga urildi.
U keyinchalik jarima maydonchasiga kirib, 12 metrdan pastki burchakka nozik zarba berdi, ammo darvozabon bu zarbaga javob bera oldi. Qozog‘istonliklar maydonning qarshi yarimida to‘pni qaytarib olib, Maksim Samorodov markazdan o‘ngda jarima maydonchasiga kirib, kuchli zarba berdi, biroq darvozabon buni qaytardi.
Uels jamoasi tezkor hujum uyushtirib, Uilson 17 metrdan darvozabonning e’tiborini chalg‘itib, kuchli zarba berdi, ammo darvozabon to‘pni burchakka chiqardi. Uels futbolchilari qarshi maydonchada standart vaziyatni oldi, Uilyams zarbasi to‘p devorga urildi, ammo to‘p Jordan Jeymsga qaytib, u 15 metrdan pastki burchakka zarba berdi, darvozabon to‘pni ushlab qoldi.
Qozog‘iston jamoasi ham standart vaziyatda yaxshi imkoniyat yaratdi, Serikjan Mujikov 19 metrdan devorni aylanib o‘tib, yuqori burchakka kuchli zarba berdi, ammo to‘p ustunga tegdi. Uels jamoasi beshta o‘yindan so‘ng 10 ochko bilan peshqadamlik qilmoqda, Qozog‘iston esa atigi 3 ochkoga ega.
O‘yinning yakuniy hisobida Qozog‘iston 0, Uels 1 hisobida g‘alaba qozondi. Ushbu natija bilan Uels Jahon chempionatiga yo‘llanma olish imkoniyatini saqlab qoldi.

Казахстан упустил путёвку на чемпионат мира
Сборная Казахстана упустила реальный шанс побороться за путёвку на чемпионат мира, так как не смогла обыграть сборную Уэльса. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В середине первого тайма игроки Уэльса получили штрафной удар на правом фланге атаки. Гарри Уилсон точно подал мяч в угол у ворот вратаря.
Лиам Каллен нанес удар головой, но вратарь отбил мяч. Мяч отскочил к Кифферу Мургу, который с близкого расстояния точно пробил и открыл счёт – 0:1.
Игрок Казахстана Галымжан Кенжебек перехватил мяч на своей половине поля, вошёл в штрафную с левого фланга и пробил в дальний угол, но мяч попал в штангу. Во втором тайме Кенжебек снова с левого фланга с мячом немного сместился в центр и пробил в верхний угол с 24 метров, но вратарь не дотянулся до мяча, который ударился о штангу.
Позже он вошёл в штрафную и нанес тонкий удар в нижний угол с 12 метров, но вратарь смог отразить этот удар. Казахстанцы отобрали мяч на своей половине поля, Максим Самородов вошёл в штрафную справа от центра и мощно пробил, но вратарь отбил.
Команда Уэльса организовала быструю атаку, Уилсон с 17 метров отвлёк внимание вратаря и мощно пробил, но вратарь отбил мяч в угол. Игроки Уэльса получили стандартное положение на чужой половине поля, удар Уильямса попал в стенку, но мяч вернулся к Джордану Джеймсу, который с 15 метров пробил в нижний угол, вратарь поймал мяч.
Сборная Казахстана также создала хороший момент со стандартного положения, Серикжан Муйжиков обошёл стенку с 19 метров и мощно пробил в верхний угол, но мяч попал в штангу. Команда Уэльса лидирует с 10 очками после пяти игр, а Казахстан имеет всего 3 очка.
В итоговом счёте матча Казахстан проиграл Уэльсу со счётом 0:1. Этот результат позволил Уэльсу сохранить шансы на путёвку на чемпионат мира.