Gerkus Zenit va Spartakka legionerlar limitini maslahat berdi
Iliya Gerkus, avval Lokomotiv jamoasi prezidenti bo‘lgan mutaxassis, Rossiya futbolidagi legionerlar limiti haqida fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, 2028/2029 yilgi mavsumdan boshlab legionerlar limiti «10+5» formulasi asosida amalga oshiriladi. Ya’ni, jamoa mavsum uchun ro‘yxatda maksimal 10 legionerni kiritishi mumkin bo‘ladi, maydonda esa bir vaqtning o‘zida eng ko‘pi bilan 5 legioner bo‘lishi taqiqlanadi.
Gerkus bu taklifni ijobiy baholadi va Rossiya sport vazirligining bu qarorini normal deb atadi. U shuningdek, Rossiyalik futbolchilar uchun ish o‘rinlari kengaytirilishi tarafdori ekanligini ta’kidladi.
Ba’zi klublar yosh mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat berishi kerakligini aytdi. Masalan, Zenit va Spartak kabi yetakchi jamoalar o‘z tarbiyalanuvchilarini ko‘proq maydonga chiqarishlari lozim.
Shu bilan birga, Gerkus legionerlar limitining qattiqlashuvi Rossiya Premer-ligasining rivojlanishiga ta’sir qiluvchi hal qiluvchi omil emasligini ta’kidladi. U fikricha, legionerlar soni cheklovining futbol taraqqiyotidagi ahamiyati ko‘p baholangan.
Hozirgi kunda Rossiya Premer-ligasidagi klublar mavsum uchun 13 legionerni ro‘yxatga kiritishi va maydonda bir vaqtning o‘zida 8 legionerdan foydalanishi mumkin. Bu yangi limit futbolchilarning raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi va mahalliy futbolni rivojlantirishga yordam beradi.

Геркус посоветовал Зениту и Спартаку лимит на легионеров
Илья Геркус, ранее президент команды Локомотив, высказал своё мнение о лимите на легионеров в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, с сезона 2028/2029 лимит на легионеров будет осуществляться по формуле «10+5». То есть команда сможет включить в заявку на сезон максимум 10 легионеров, а на поле одновременно не более 5 легионеров.
Геркус положительно оценил это предложение и назвал решение Министерства спорта России нормальным. Он также подчеркнул, что выступает за расширение рабочих мест для российских футболистов.
Некоторые клубы должны предоставлять больше возможностей молодым местным футболистам. Например, ведущие команды, такие как Зенит и Спартак, должны чаще выпускать на поле своих воспитанников.
В то же время Геркус отметил, что ужесточение лимита на легионеров не является решающим фактором, влияющим на развитие Российской Премьер-лиги. По его мнению, значение ограничения по количеству легионеров в развитии футбола переоценено.
В настоящее время клубы Российской Премьер-лиги могут заявлять на сезон 13 легионеров и использовать на поле одновременно до 8 легионеров. Новый лимит будет способствовать повышению конкурентоспособности игроков и поможет развитию местного футбола.