Fransiya terma jamoasi va "Bavariya" jamoasining sobiq hujumchisi Jan-Pyer Papen "Real" Madridning Chempionlar ligasidagi o‘yinlaridagi hakamlarning ish faoliyatiga munosabat bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
U fikricha, hakamlar Madrid jamoasiga nisbatan boshqalarga qaraganda yumshoqroq munosabatda bo‘lmoqda. Papen hakamlar ba’zida o‘yinda yuz berayotgan vaziyatlarni silliqlashga harakat qilishini ta’kidladi.
Masalan, hakam Karvahalni maydondan haydash o‘rniga unga yaqinlashib, uni deyarli quchoqlash holatlari kuzatilmoqda. Shuningdek, penalti qarorlari ham juda g‘alati va tushunarsiz bo‘lishi mumkin.
Bunday holatlar muxlislar va mutaxassislar orasida savollarni keltirib chiqaradi. Papen fikricha, "Real" kabi yirik klubga shunday tarzda yordam berish to‘g‘ri emas va bu holat haddan tashqari ekanligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, Chempionlar ligasining guruh bosqichidagi dastlabki turda "Real" o‘z maydonida "Marsel"ni 2:1 hisobida mag‘lub etdi. Ushbu o‘yinda ikkita gol penalti zarbasidan kiritildi va ularni Kilian Mbappe amalga oshirdi.
Bu voqealar hakamlikning adolatliligi va o‘yinning halolligi haqida yangi bahs-munozaralarni yuzaga keltirdi. Umuman olganda, hakamlarning qarorlari o‘yinning natijasiga ta’sir qilishi mumkinligi sababli, ularning ish faoliyatiga jiddiy e’tibor qaratilishi lozim.

Папен: В Лиге чемпионов судьям помогал Реал
Бывший нападающий сборной Франции и клуба «Бавария» Жан-Пьер Папен высказался о работе судей в матчах «Реала» Мадрид в Лиге чемпионов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, судьи относятся к мадридской команде мягче, чем к другим. Папен отметил, что судьи иногда пытаются сгладить ситуации, происходящие в игре.
Например, вместо того чтобы удалять Карвахаля с поля, судья подходит к нему и почти обнимает его. Также решения о пенальти могут быть очень странными и непонятными.
Такие случаи вызывают вопросы у болельщиков и специалистов. По мнению Папена, помогать такой крупной команде, как «Реал», таким образом неправильно, и эта ситуация чрезмерна.
Напомним, что в первом туре группового этапа Лиги чемпионов «Реал» на своем поле обыграл «Марсель» со счетом 2:1. В этом матче два гола были забиты с пенальти, которые реализовал Килиан Мбаппе.
Эти события вызвали новые споры о справедливости судейства и честности игры. В целом, поскольку решения судей могут влиять на результат матча, к их работе необходимо относиться с серьезным вниманием.