Ikki so‘nggi tur oldidan Erling Holand va uning jamoasi qulay o‘yin pozitsiyasiga ega. Norvegiya olti o‘yinda 18 ochko to‘plagan.
Ikkinchi o‘rinda esa Italiya bor, u olti turda 15 ochko jamg‘argan. Jahon chempionati saralash bosqichida ochkolar teng bo‘lganda jamoalar avvalo gol farqi bo‘yicha taqqoslanadi.
Bu borada Norvegiya Italiyadan ancha ustun: +26 ga nisbatan +10. Oxirgi turda Italiya Norvegiyaga qarshi maydonga chiqadi.
Bunday katta gol farqini bitta o‘yinda qoplash deyarli imkonsiz. Italiya oldingi turda Moldovaga qarshi g‘alaba qozonib, Norvegiyaning Estoniya bilan uy o‘yinida mag‘lub bo‘lishini kutishi kerak.
Yoki Italiya oldingi turda gol farqini sezilarli darajada kamaytirib, keyingi o‘yinda imkoniyat yaratishi lozim. Ammo jamoa bosh murabbiyi Jennaro Gattuzo uchun bu vaziyat qiyin ko‘rinadi.
Ehtimol, bahor oylarida Italiyaga play-off o‘yinlarida qatnashish to‘g‘ri keladi. Jadvalga ko‘ra, Norvegiya 6 o‘yinda 6 g‘alaba bilan 29 gol urgan va 3 gol o‘tkazgan.
Italiya esa 6 o‘yinda 5 g‘alaba, 1 mag‘lubiyatga ega, 18 gol urgan va 8 gol o‘tkazgan. 13 noyabrda Norvegiya Estoniya, Moldova esa Italiya bilan o‘ynaydi.
16 noyabrda Italiya va Norvegiya o‘rtasidagi o‘yin bo‘lib o‘tadi. Bu o‘yin saralash bosqichining hal qiluvchi bahsi hisoblanadi.

Норвегия обошла Италию и приблизилась к чемпионату мира
Сборная Норвегии впервые с 1998 года близка к участию в чемпионате мира. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Перед двумя последними турами Эрлинг Холанд и его команда находятся в выгодном игровом положении. Норвегия набрала 18 очков в шести матчах.
На втором месте находится Италия, которая в шести турах набрала 15 очков. В отборочном этапе чемпионата мира при равенстве очков команды сравниваются в первую очередь по разнице голов.
В этом плане Норвегия значительно превосходит Италию: +26 против +10. В последнем туре Италия сыграет против Норвегии.
Покрыть такую большую разницу в голах за одну игру практически невозможно. Италии нужно выиграть в предыдущем туре у Молдовы и надеяться на поражение Норвегии в домашнем матче с Эстонией.
Или Италия должна значительно сократить разницу в голах в предыдущем туре, чтобы создать себе шансы в следующей игре. Однако для главного тренера команды Дженнаро Гаттузо эта ситуация выглядит сложной.
Возможно, весной Италии придется участвовать в плей-офф. По таблице, Норвегия в 6 играх одержала 6 побед, забила 29 голов и пропустила 3.
Италия же в 6 играх имеет 5 побед и 1 поражение, забила 18 голов и пропустила 8. 13 ноября Норвегия сыграет с Эстонией, а Молдова — с Италией.