Shomurodov assist berdi, “Bashakshehir” yirik g‘alaba qozondi
Turkiya Superligasining 19-turida “Bashakshehir” jamoasi safarda “Kayserispor”ni ishonchli tarzda 3:0 hisobida mag‘lub etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu g‘alaba Istanbul klubi uchun ketma-ket to‘rtinchi muvaffaqiyat bo‘ldi. “Bashakshehir” butun o‘yin davomida ustunlikni qo‘lga olib, raqibni samarali hujumlar bilan jazoladi.
Mazkur uchrashuvda O‘zbekiston milliy jamoasi vakillari Eldor Shomurodov va Abbos Fayzullayev maydonga tushishdi. Fayzullayev yarim himoyada 81 daqiqa davomida faol harakat qilgan bo‘lsa, Shomurodov to‘liq 90 daqiqa o‘ynadi.
Eng muhim jihati, Eldor uchinchi golga hal qiluvchi pasni amalga oshirib, o‘z jamoasining muvaffaqiyatiga hissa qo‘shdi. Bu o‘yin o‘zbekistonlik futbolchilar uchun yana bir bor o‘zini ko‘rsatish imkoniyati bo‘ldi.
Uchrashuvning birinchi goli 35-daqiqada Zelke tomonidan penaltidan kiritildi. Ikkinchi bo‘limda “Bashakshehir” o‘z hujumlarini kuchaytirib, 67-daqiqada Chivelekning goli bilan hisobni 2:0 ko‘rinishiga olib keldi.
83-daqiqada esa da Koshta uchinchi golni urib, bellashuv taqdirini hal qildi. Ushbu golda Shomurodovning assisti alohida qayd etildi.
Mazkur g‘alabadan so‘ng “Bashakshehir” ochkolarini 29 taga yetkazib, musobaqa jadvalida 6-o‘rinni mustahkamladi. “Kayserispor” esa 15 ochko bilan 16-o‘rinda qoldi va ularning vaziyati hali ham murakkabligicha qolmoqda.
Uchrashuv 24-yanvar kuni “Kadir Xas” stadionida bo‘lib o‘tdi. Gollarni Zelke (penalti), Chivelek va da Koshta kiritdi.

Шомуродов сделал ассист, “Башакшехир” одержал крупную победу
В 19-м туре Суперлиги Турции команда «Башакшехир» уверенно обыграла в гостях «Кайсериспор» со счётом 3:0. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта победа стала для стамбульского клуба уже четвёртой подряд. «Башакшехир» на протяжении всей игры контролировал ситуацию и наказал соперника эффективными атаками.
В этом матче на поле вышли представители сборной Узбекистана Элдор Шомуродов и Аббос Файзуллаев. Файзуллаев активно действовал в полузащите на протяжении 81 минуты, а Шомуродов провёл полный матч — 90 минут.
Самое важное, что Элдор сделал решающую передачу на третий гол, внесший вклад в успех своей команды. Эта игра стала ещё одной возможностью для узбекских футболистов проявить себя.
Первый гол в матче был забит на 35-й минуте Зельке с пенальти. Во втором тайме «Башакшехир» усилил атаки и на 67-й минуте благодаря голу Чивелека увеличил счёт до 2:0.
На 83-й минуте да Кошта забил третий гол, решив судьбу встречи. Особо отметили ассист Шомуродова при этом голе.
После этой победы «Башакшехир» довёл количество очков до 29 и укрепил своё 6-е место в турнирной таблице. «Кайсериспор» с 15 очками остался на 16-й позиции, и их ситуация остаётся сложной.