Toshkentda Osiyo Olimpiya Kengashi assambleyasi o‘tkazildi
Toshkent shahrida Osiyo Olimpiya Kengashining 46-Bosh assambleyasi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi. Ushbu tadbirda xalqaro va mintaqaviy sport tashkilotlari rahbarlari ham qatnashdi.
Jumladan, Qatar Olimpiya qo‘mitasi prezidenti Shayx Jav’an bin Hamad Ol Soniy, Butunjahon antidoping agentligi rahbari Vitold Banka, Xalqaro gimnastika federatsiyasi prezidenti Morinari Vatanabe va “World Boxing” tashkiloti prezidenti Gennadiy Golovkin tadbir mehmonlari orasida bo‘ldi. Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida sportning davlatlar va xalqlar o‘rtasida muloqot hamda hamkorlikni mustahkamlashdagi o‘rni haqida so‘z yuritdi.
U Shayx Jav’an bin Hamad Ol Soniyni Osiyo Olimpiya Kengashi prezidenti etib saylangani bilan tabrikladi va uning xalqaro sport rivojiga qo‘shgan hissasini alohida e’tirof etdi. Assambleya davomida O‘zbekistonning sport sohasidagi islohotlari taqdimot qilindi.
Xususan, “Prezident Olimpiadasi” musobaqalari tizimi yo‘lga qo‘yilgani, Olimpiya shaharchasi barpo etilgani hamda yuqori malakali sportchilar tayyorlash tizimi kengaytirilayotgani haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, O‘zbekiston sportchilarining 2024-yilda Parijda o‘tkaziladigan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlaridagi muvaffaqiyatli ishtiroki alohida ta’kidlandi.
Tadbir doirasida xalqaro va Osiyo sport tashkilotlari O‘zbekiston milliy sport federatsiyalari bilan 20 dan ortiq hamkorlik bitimlari imzoladi. Kelgusida turli sport inshootlari va akademiyalar tashkil etilishi rejalashtirilgani bildirildi.
Shuningdek, O‘zbekistonning sport diplomatiyasini rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslari ham qo‘llab-quvvatlandi. Assambleya yakunida Shayx Jav’an bin Hamad Ol Soniy O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasining “Shon-sharaf” ordeni bilan taqdirlandi.

В Ташкенте прошла Ассамблея Олимпийского совета Азии
В городе Ташкент состоялась 46-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии. Об этом сообщил Zamin.uz.
В мероприятии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Также в событии участвовали руководители международных и региональных спортивных организаций.
В частности, среди гостей мероприятия были президент Олимпийского комитета Катара шейх Джаван бин Хамад Аль Тани, глава Всемирного антидопингового агентства Витольд Банка, президент Международной федерации гимнастики Моринари Ватанабэ и президент организации «World Boxing» Геннадий Головкин. В своей речи Президент Шавкат Мирзиёев рассказал о роли спорта в укреплении диалога и сотрудничества между государствами и народами.
Он поздравил шейха Джавана бин Хамада Аль Тани с избранием президентом Олимпийского совета Азии и особо отметил его вклад в развитие международного спорта. В ходе Ассамблеи была представлена презентация реформ в спортивной сфере Узбекистана.
В частности, была предоставлена информация о внедрении системы соревнований «Президентская Олимпиада», строительстве Олимпийской деревни и расширении системы подготовки высококвалифицированных спортсменов. Также особо подчеркнули успешное участие узбекских спортсменов в Олимпийских и Паралимпийских играх 2024 года в Париже.
В рамках мероприятия международные и азиатские спортивные организации подписали более 20 соглашений о сотрудничестве с национальными спортивными федерациями Узбекистана. Было заявлено о планах создания различных спортивных объектов и академий в будущем.
Кроме того, были поддержаны инициативы, направленные на развитие спортивной дипломатии Узбекистана. В завершение Ассамблеи шейх Джаван бин Хамад Аль Тани был награждён орденом «Слава и честь» Национального олимпийского комитета Узбекистана.
Таким образом, его заслуги в международной спортивной сфере были достойно оценены. Источник: zamin.uz