Arteta: "Arsenal" finalga katta orzu bilan yetdi
"Arsenal" futbol klubi bosh murabbiyi Mikel Arteta Angliya Liga kubogi yarimfinalida "Chelsi" ustidan qo‘lga kiritilgan 1:0 hisobidagi g‘alabadan so‘ng jamoaning o‘yini va ruhiyati haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ushbu g‘alabani oddiy natija emas, balki uzoq kutilgan yo‘lning yangi bosqichi sifatida ta’rifladi. Artetaning so‘zlariga ko‘ra, jamoa o‘yinga to‘liq tayyor holda tushgan va "Chelsi"ga qarshi bahsning og‘ir kechishini oldindan bilgan.
U o‘yin davomida har bir metr maydon uchun kurash bo‘lishini tushungan holda, jamoaning rejasi aniq amalga oshirilganini ta’kidladi. Murabbiy futbolchilarning harakatlari va o‘yin rejasi muvaffaqiyatli bo‘lganini alohida qayd etdi.
Shuningdek, Arteta g‘alabaning o‘zi emas, balki uning qanday tarzda qo‘lga kiritilgani ham muhim ekanini aytdi. Uning fikricha, o‘yinning yakuni tomoshabinlar va jamoaning ichki kayfiyati uchun katta ahamiyatga ega bo‘lgan.
"Emireyts" stadionida hukm surgan muhitni esa u jamoaga qo‘shimcha kuch va energiya bergan omil sifatida baholadi. Arteta Liga kubogi finaliga chiqishni oddiy bosqich emas, balki jamoa uchun yillar davomida kutilgan katta orzu sifatida ta’kidlab o‘tdi.
U final o‘yinida jamoa ruhiy tayyorgarlikni saqlab qolishi va ishonch bilan maydonga tushishi kerakligini bildirdi. "Finaldan zavq olamiz va bu imkoniyatdan unumli foydalanamiz", — dedi murabbiy.
Eslatib o‘tamiz, "Arsenal" 2018-yildan beri ilk bor Liga kubogi finaliga chiqishga muvaffaq bo‘ldi. Endi "to‘pchilar"ning finaldagi raqibi "Manchester Siti" yoki "Nyukasl" bo‘lishi mumkin.

Arteta: "Арсенал" вышел в финал с большой мечтой
Главный тренер футбольного клуба "Арсенал" Микель Артета после победы со счётом 1:0 над "Челси" в полуфинале Кубка Англии поделился своими мыслями об игре и настрое команды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он охарактеризовал эту победу не как простой результат, а как новый этап долгожданного пути. По словам Артеты, команда вышла на игру полностью готовой и заранее знала, что матч с "Челси" будет тяжёлым.
Понимая, что в ходе игры будет борьба за каждый метр поля, он подчеркнул, что план команды был чётко выполнен. Тренер особо отметил успешные действия футболистов и реализацию игрового плана.
Кроме того, Артета отметил, что важна не только сама победа, но и то, каким образом она была достигнута. По его мнению, исход игры имел большое значение для болельщиков и внутреннего настроя команды.
Атмосферу на стадионе "Эмирейтс" он оценил как фактор, который придал команде дополнительную силу и энергию. Артета подчеркнул, что выход в финал Кубка лиги — это не просто этап, а большая мечта команды, которую они лелеяли годами.
Он отметил, что в финальном матче команда должна сохранить боевой дух и выйти на поле с уверенностью. "Мы получим удовольствие от финала и максимально используем эту возможность", — сказал тренер.
Напомним, что "Арсенал" впервые с 2018 года сумел выйти в финал Кубка лиги. Теперь соперником "канониров" в финале может стать "Манчестер Сити" или "Ньюкасл".