Gvardiola: Mojarolar hammamizga daxldor muammo!
“Manchester Siti” jamoasining bosh murabbiyi Xosep Gvardiola nafaqat sport, balki ijtimoiy va siyosiy masalalarga ham befarq emasligini yana bir bor namoyon etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining so‘nggi intervyularidan birida dunyodagi turli mojarolar haqida fikr bildirib, bu voqealarni butun insoniyatga tegishli umumiy muammo sifatida tasvirladi. Gvardiola ta’kidlashicha, bugungi kunda insoniyat birinchi marta tarixiy voqealarning deyarli barchasini jonli va tezkor ma’lumotlar vositasida kuzatish imkoniyatiga ega bo‘lib turibdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu holat ba’zan insonni ruhiy jihatdan charchatadi yoki og‘riqli his-tuyg‘ularni uyg‘otadi, lekin baribir hech kimni befarq qoldirmasligi kerak. Murabbiy, jumladan, Falastindagi genotsid, Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi mojaro hamda Sudandagi vaziyatga e’tibor qaratib, bu voqealar barchaning ko‘z o‘ngida sodir bo‘layotganini ta’kidladi.
“Bu muammolarni ko‘rishni istaymizmi yoki yo‘qmi, baribir ular hammamizga daxldor”, — deb fikr bildirdi Gvardiola. Shuningdek, u bunday masalalar faqat ayrim davlat yoki shaxslarning muammosi bo‘lib qolmasligi kerakligini aytdi.
Uning fikricha, bugungi axborot asrida hech kim bu kabi voqealardan chetda tura olmaydi, chunki urush va zo‘ravonlikning ta’siri insonlarning kayfiyatiga, ruhiyatiga va kelajakka bo‘lgan ishonchiga sezilarli darajada ta’sir ko‘rsatadi. Eslatib o‘tamiz, 2022 yil fevral oyidan beri Rossiya Ukrainada “maxsus harbiy operatsiya” olib bormoqda.
Gvardiolaning bu fikrlari futbolning ham ijtimoiy hayotdan uzilib qolmasligini yana bir bor eslatdi. Qachonki, odamlar yashayotgan dunyo ichida bo‘lsa, futbol ham bu muammolarga nisbatan jim tura olmaydi.

Гвардиола: Конфликты — проблема, которая касается всех нас!
Главный тренер команды «Манчестер Сити» Хосеп Гвардиола вновь продемонстрировал, что ему не безразличны не только спортивные, но и социальные и политические вопросы. Об этом сообщает Zamin.uz.
В одном из своих последних интервью он высказался о различных конфликтах в мире, описав эти события как общую проблему, которая касается всего человечества. По словам Гвардиолы, сегодня человечество впервые имеет возможность наблюдать почти все исторические события в режиме реального времени и с оперативной подачей информации.
По его словам, это иногда утомляет человека психологически или вызывает болезненные чувства, но всё равно никого не должно оставлять равнодушным. Тренер, в частности, обратил внимание на геноцид в Палестине, конфликт между Украиной и Россией, а также ситуацию в Судане, подчеркнув, что эти события происходят на глазах у всех.
«Хотим мы видеть эти проблемы или нет, они всё равно касаются всех нас», — отметил Гвардиола. Также он сказал, что такие вопросы не должны оставаться проблемой только отдельных государств или личностей.
По его мнению, в эпоху информации никто не может оставаться в стороне от подобных событий, поскольку влияние войны и насилия значительно сказывается на настроении людей, их психическом состоянии и вере в будущее. Напомним, что с февраля 2022 года Россия проводит «специальную военную операцию» на Украине.
Высказывания Гвардиолы ещё раз напомнили, что футбол не может быть оторван от социальной жизни. Пока люди живут в этом мире, футбол не может оставаться безмолвным по отношению к этим проблемам.
Итальянский клуб «Ювентус» столкнулся со значительными проблемами в формировании состава за несколько дней до закрытия летнего трансферного окна.uz. Несмотря на наличие в