U bu borada jamoasida yechilishi kerak bo'lgan muammolar mavjudligini ochiq aytdi. Premer-ligada chempionlik uchun kurash avjiga chiqqan bir paytda, Gvardiola mayda, ammo hal qiluvchi jihatlar katta natijaga ta'sir qilayotganini ta'kidladi.
Gvardiolaga ko'ra, deyarli barcha jamoalar "Arsenal" kabi standart vaziyatlardan samarali foydalanishni xohlaydi. U "Siti"ning ko'rsatkichlari kutilgan darajada emasligini tan oldi.
To'p nazorati va ochiq o'yinda kuchli bo'lishiga qaramay, jamoa standart vaziyatlarda raqiblardan ortda qolayotganini murabbiyning o'zi ham kuzatmoqda. Gvardiola Angliya Premer-ligasida murabbiylar darajasi oshganini ta'kidladi.
Standart vaziyatlar endi shunchaki burchak to'pi yoki jarima emas, balki alohida rejalashtiriladigan va o'yin taqdirini hal qilishi mumkin bo'lgan qurolga aylangan. Shu sababli, Gvardiola bu jihatga ko'proq e'tibor qaratayotganini aytdi.
Pepning bu so'zlari bejiz emas. "Manchester Siti" Premer-liga jadvalida ikkinchi o'rinda bormoqda va "Arsenal"ni quvib yetmoqchi.
"Arsenal" 64 ochko bilan oldinda, "Siti" esa 59 ochko bilan orqada, lekin bir o'yin zaxirasiga ega. Chempionlik poygasida har bir gol, har bir burchak to'pi va har bir standart epizod mavsum taqdirini belgilab berishi mumkin.
Bugun, 4 mart kuni "Manchester Siti" o'z maydonida "Nottinghem Forest"ni qabul qiladi. Uchrashuv Toshkent vaqti bilan 00:30 da boshlanadi.
Ko'pchilik bu bahsda faqat g'alaba emas, balki Gvardiola aytgan standart vaziyatlar borasida jamoaning o'sishini ham kuzatadi. Qisqasi, Gvardiola zamonaviy futbolda chiroyli kombinatsiyalar yetarli emasligini, standart vaziyatlar ham hal qiluvchi kuchga aylanganini ochiq aytdi.
"Siti" hali bu borada ideal emas, ammo murabbiy bu muammoni yashirmayapti. Tan olishning o'zi ham katta klub uchun o'zgarish yo'lidagi birinchi qadam hisoblanadi.

Гвардиола: "Сити" показывает слабость при стандартных положениях
Главный тренер "Манчестер Сити" Пеп Гвардиола признал, что в современном футболе значение стандартных положений растет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он откровенно заявил, что в команде есть проблемы, которые необходимо решать в этом направлении. В то время как борьба за чемпионство в Премьер-лиге достигает апогея, Гвардиола подчеркнул, что мелкие, но решающие детали оказывают большое влияние на итоговый результат.
По мнению Гвардиолы, почти все команды хотят эффективно использовать стандартные положения, как "Арсенал". Он признал, что показатели "Сити" не соответствуют ожиданиям.
Несмотря на контроль мяча и сильную игру в открытом футболе, тренер сам наблюдает, что команда отстает от соперников при стандартных положениях. Гвардиола отметил, что уровень тренеров в Английской Премьер-лиге повысился.
Стандартные положения теперь — это не просто угловой или штрафной, а отдельное оружие, которое можно планировать и которое может решить исход игры. Поэтому Гвардиола уделяет этому аспекту больше внимания.
Слова Пепа не случайны. "Манчестер Сити" занимает второе место в таблице Премьер-лиги и стремится догнать "Арсенал".
"Арсенал" лидирует с 64 очками, "Сити" отстает с 59 очками, но имеет одну игру в запасе. В гонке за чемпионство каждый гол, каждый угловой и каждый стандартный эпизод могут определить судьбу сезона.
Сегодня, 4 марта, "Манчестер Сити" примет на своем поле "Ноттингем Форест". Матч начнется в 00:30 по ташкентскому времени.
Большинство в этом поединке будут наблюдать не только за победой, но и за ростом команды в вопросах стандартных положений, о которых говорил Гвардиола. Короче говоря, Гвардиола откровенно заявил, что в современном футболе красивые комбинации уже недостаточны, стандартные положения также стали решающей силой.
"Сити" пока не идеален в этом аспекте, но тренер не скрывает эту проблему. Признание — это уже первый шаг к изменениям для большого клуба.