Real Madrid va Manchest Siti o‘yinida jiddiy jarohatlar xavfi
UEFA Chempionlar ligasining 1/8 final bosqichida bugun eng katta va eng ko‘p kutilgan o‘yinlardan biri “Real Madrid” va “Manchester Siti” jamoalari o‘rtasida bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv 11 mart kuni soat 20:00 UTCda boshlanadi, bu esa Toshkent vaqti bilan 12 martga o‘tar kechasi soat 01:00ga to‘g‘ri keladi. O‘yin “Santyago Bernabeu” stadionida o‘tkaziladi.
Madridliklar tarkibida jiddiy yo‘qotishlar mavjudligi haqida xabarlar bor. UEFA hamda bir qator nashrlarning ma’lumotlariga ko‘ra, Kilian Mbappe tizza jarohati sabab birinchi o‘yinni o‘tkazib yuborishi mumkin.
Jud Bellingem ham maydonga tushmasligi ehtimoli yuqori. Bundan tashqari, Rodrigod, Eder Militao, Dani Sebalos va Alvaro Karreras kabi futbolchilar ham jarohatlari sabab ushbu muhim bahsda ishtirok eta olmasligi aytilmoqda.
“Manchester Siti” jamoasida yo‘qotishlar nisbatan kamroq. The Standard nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, Yoshko Gvardiol va Mateo Kovachich jarohatlari sabab o‘yinda qatnashmaydi.
Shu sababli “shaharliklar” tarkibida himoya va markaz chizig‘ida ba’zi muammolar mavjudligi ta’kidlanmoqda. Turli manbalardagi taxminiy tarkiblar bir-biriga yaqin, ammo to‘liq bir xil emas.
Opta ma’lumotlariga ko‘ra, “Real Madrid” safida Tibo Kurtua, Trent Aleksander-Arnold, Raul Asensio, Antonio Ryudiger, Ferlan Mendi, Federiko Valverde, Arda Gyuler, Orelen Tchuameni, Tiago Pitarch, Vinisius Junior va Gonsalo Garsiya maydonga tushishi mumkin. “Manchester Siti” tarkibida esa Janluiji Donnarumma, Mateus Nunes, Mark Gexi, Ruben Diash, Rayan Ayt-Nuri, Bernardu Silva, Rodri, Rayan Sherki, Omar Marmush, Jeremi Dok-u va Erling Xoland asosiy o‘yinchilar sifatida ko‘rsatilgan.
Football Today nashrining taxminiy tarkibida “Real Madrid” safida Kurtua, Mendi, Asensio, Ryudiger, Trent, Kamavinga, Tchuameni, Valverde, Arda Gyuler, Vinisius va Braim Dias maydonga tushishi kutilmoqda. “Manchester Siti” tarkibida esa Donnarumma, Rayan Ayt-Nuri, Mark Gexi, Ruben Diash, Mateus Nunes, Niko O’Rayli, Rodri, Antuan Semeno, Bernardu Silva, Rayan Sherki va Erling Xoland o‘yinchilari borligi aytilmoqda.
Shuningdek, “Manchester Siti” yangiliklarini yorituvchi City Xtra atrofida tarqalayotgan taxminlarga ko‘ra, Abduqodir Husanov ushbu o‘yinni zaxira o‘rindig‘idan boshlashi mumkin. Hozircha rasmiy klub bayonoti yo‘q, ammo mashg‘ulotlarda ko‘rinayotgan tarkib va prognozlar shunday holatni ko‘rsatmoqda.
Bugungi o‘yin oddiy bahsdan ko‘ra haqiqiy futbol spektakliga aylanishi mumkin. Bir tomonda jiddiy yo‘qotishlarga qaramay hujumkor uslubni saqlab qolgan “Real Madrid”, ikkinchi tomonda esa tarkibi nisbatan to‘liqroq va katta o‘yinlar tajribasiga ega “Manchester Siti” bor.
Yo‘qotishlar, taktik yechimlar va taxminiy tarkiblar qanchalik muhokama qilinsa-da, asosiy so‘zni maydon aytadi. Ushbu o‘yinning natijasi futbol ixlosmandlari tomonidan katta qiziqish bilan kuzatiladi.

Риск серьезных травм в матче Реал Мадрид и Манчестер Сити
Сегодня в 1/8 финала Лиги чемпионов УЕФА состоится один из самых крупных и ожидаемых матчей между командами «Реал Мадрид» и «Манчестер Сити». Об этом сообщает Zamin.uz.
Встреча начнется 11 марта в 20:00 по UTC, что соответствует 01:00 ночи 12 марта по ташкентскому времени. Игра пройдет на стадионе «Сантьяго Бернабеу».
Сообщается о серьезных потерях в составе мадридцев. По данным УЕФА и ряда изданий, Килиан Мбаппе может пропустить первый матч из-за травмы колена.
Также высока вероятность, что Джуд Беллингем не выйдет на поле. Кроме того, футболисты Родриго, Эдер Милитао, Дани Себальос и Альваро Каррерас также могут не принять участие в этом важном матче из-за травм.
В команде «Манчестер Сити» потерь относительно меньше. По информации издания The Standard, Йошко Гвардиол и Матео Ковачич не сыграют из-за травм.
Поэтому отмечается, что у «горожан» есть некоторые проблемы в защите и центральной линии. Предполагаемые составы из разных источников близки друг к другу, но не полностью совпадают.
Согласно данным Opta, в составе «Реал Мадрид» на поле могут выйти Тибо Куртуа, Трент Александер-Арнольд, Рауль Асенсио, Антонио Рюдигер, Ферлан Менди, Федерико Вальверде, Арда Гюлер, Орелен Чуамени, Тьяго Питарч, Винисиус Жуниор и Гонсало Гарсия. В составе «Манчестер Сити» основными игроками названы Джанлуиджи Доннарумма, Матеус Нунес, Марк Гекси, Рубен Диаш, Райан Айт-Нури, Бернардо Силва, Родри, Райан Шерки, Омар Мармуш, Джереми Док-у и Эрлинг Холанд.
В предполагаемом составе издания Football Today ожидается выход Куртуа, Менди, Асенсио, Рюдигера, Трента, Камавинга, Чуамени, Вальверде, Арды Гюлера, Винисиуса и Брайма Диаса в составе «Реал Мадрид». В составе «Манчестер Сити» указаны Доннарумма, Райан Айт-Нури, Марк Гекси, Рубен Диаш, Матеус Нунес, Нико О’Рейли, Родри, Антуан Семено, Бернардо Силва, Райан Шерки и Эрлинг Холанд.
Кроме того, согласно слухам вокруг City Xtra, освещающего новости «Манчестер Сити», Абдукодир Хусанов может начать этот матч на скамейке запасных. Пока официальных заявлений клуба нет, но составы и прогнозы на тренировках указывают на такую возможность.
Сегодняшний матч может стать настоящим футбольным спектаклем, а не просто обычной игрой. С одной стороны, «Реал Мадрид» сохранил атакующий стиль, несмотря на серьезные потери, с другой стороны, «Манчестер Сити» имеет более полный состав и большой опыт крупных матчей.
Как бы ни обсуждались потери, тактические решения и предполагаемые составы, главное слово останется за полем. Результат этой игры будет с большим интересом наблюдаться футбольными болельщиками.