Abduqodir Husanov Manchester Siti tarkibiga qo‘shildi
Yevropa futbol maydonlarida o‘zbekistonlik yosh iqtidorlarning ovozi har kuni yanada balandroq eshitilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayni paytda Angliya Premer-ligasi, Yevropa Chempionlar ligasi va mamlakat ichki kuboklari uchun kurashayotgan Manchester Siti jamoasida Abduqodir Husanovning porlashi nafaqat bizning yurtimiz, balki butun dunyo futboli uchun yangi sahifa ochdi. Bu tarixiy voqea va uning keltirib chiqargan o‘zgarishlar haqida batafsil ma’lumot beramiz.
2025 yilning 20 yanvar kuni o‘zbek futboli tarixiga zarhal harflar bilan yozildi. Aynan shu kuni Abduqodir Husanov Fransiyaning Lans klubidan dunyoning eng kuchli jamoalaridan biri bo‘lgan Manchester Siti tarkibiga qo‘shildi.
Oradan o‘tgan bir yil ichida hamyurtimiz mashhur murabbiy Pep Gvardiolaning ishonchini qozonib, muxlislar orasida juda sevilib ketdi va ularning erkatoyiga aylandi. Bu muvaffaqiyat Fransiyadagi Lans klubi uchun ham haqiqiy oltin kalit vazifasini o‘tadi.
Klub hozirda yosh yetuk futbolchilarni nisbatan arzon narxda sotib olib, ularni jahon darajasidagi yulduzlarga aylantirish va keyinchalik ulkan foyda bilan sotib yuborish strategiyasini mukammal egallab oldi. Raqamlar so‘zlashganda bu holat yanada aniqroq ko‘rinadi.
Futbolchi 2023 yilda Belarus klubidan atigi to‘rt yuz ellik ming yevro evaziga sotib olingan edi. Ikkita yil o‘tgach, uni Manchester Siti qirq million yevroga sotib oldi.
Bu degani bir yarim yil ichida futbolchining bozordagi bahosi deyarli to‘qquzzu baravarga oshganini anglatadi. Husanovning muvaffaqiyatidan ruhlangan Lans rahbariyati allaqachon navbatdagi yirik bitimga tayyorgarlik ko‘rmokda.
O‘tgan yozda Zalsburg jamoasidan sakkiz million yevroga sotib olingan Samson Baydu ayni damda klubning eng qimmat aktivlaridan biri hisoblanadi. U hozirda yigirma bir yoshda bo‘lib, ekspertlar uning qiymatini o‘ttiz besh million yevro deb baholashmoqda.
Himoyachi sifatida maydonga tushgan u o‘ttizta o‘yinda ikkita gol urib, yana ikkita golga assistentlik qilgan. Garchi futbolchi so‘nggi haftalarda jarohat olgan bo‘lsa-da, uning bozordagi bahosi tushgani yo‘q.
Ko‘plab mutaxassislar uni Husanov kabi tez orada kuchliroq chempionatlarga yo‘l olishini bashorat qilishmoqda. Transfer bozoriyidagi bu muvaffaqiyatlar maydondagi natijalarga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatyapti.
Hozirda Lans Fransiya chempionatida ikkinchi o‘rinda bormoqda va peshqadam Parij Sen-Jermen jamoasidan atigi bitta ochko orqada qolgan. Chempionat yakunigacha yetti ta tur qolgan bo‘lsa-da, jamoaning chempionlik uchun imkoniyatlari juda yuqori baholanmoqda.
Abduqodir Husanovning Siti dagi muvaffaqiyati kelajakda boshqa o‘zbek futbolchilari uchun ham Yevropaning eng kuchli klublari eshigini ochishi mumkinligiga umid bor. Manba: Zamin.uz

Абдукодир Хусанов присоединился к составу Манчестер Сити
Голос молодых узбекских талантов на европейских футбольных полях звучит с каждым днем все громче. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время сияние Абдукодира Хусанова в составе «Манчестер Сити», борющегося за Английскую Премьер-лигу, Лигу Чемпионов Европы и внутренние кубки страны, открыло новую страницу не только для нашей родины, но и для мирового футбола. Мы предоставим подробную информацию об этом историческом событии и вызванных им изменениях.
20 января 2025 года вошло в историю узбекского футбола золотыми буквами. Именно в этот день Абдукодир Хусанов перешел из французского клуба «Ланс» в состав одного из сильнейших команд мира — «Манчестер Сити».
За прошедший год наш соотечественник завоевал доверие известного тренера Пепа Гвардиолы, стал очень любимым среди болельщиков и превратился в их кумира. Этот успех также служит настоящим золотым ключом для клуба «Ланс» во Франции.
Клуб теперь идеально освоил стратегию покупки молодых перспективных футболистов по относительно низкой цене, превращения их в звезд мирового уровня и последующей продажи с огромной прибылью. Цифры делают эту ситуацию еще более очевидной.
Футболист был куплен в 2023 году у белорусского клуба всего за четыреста пятьдесят тысяч евро. Через два года «Манчестер Сити» приобрел его за сорок миллионов евро.
Это означает, что рыночная стоимость футболиста за полтора года выросла почти в девяносто раз. Руководство «Ланса», вдохновленное успехом Хусанова, уже готовится к следующей крупной сделке.
Самсон Байду, приобретенный прошлым летом у команды «Зальцбург» за восемь миллионов евро, в настоящее время считается одним из самых дорогих активов клуба. Ему сейчас двадцать один год, и эксперты оценивают его стоимость в тридцать пять миллионов евро.
Выступая на позиции защитника, он забил два гола и отдал две результативные передачи в тридцати матчах. Несмотря на то, что футболист получил травму в последние недели, его рыночная стоимость не упала.
Многие специалисты прогнозируют, что он, как и Хусанов, вскоре отправится в более сильные чемпионаты. Эти успехи на трансферном рынке также положительно влияют на результаты на поле.
В настоящее время «Ланс» идет вторым в чемпионате Франции и отстает от лидирующего «Пари Сен-Жермен» всего на одно очко. Хотя до конца чемпионата осталось семь туров, шансы команды на чемпионство оцениваются очень высоко.
Есть надежда, что успех Абдукодира Хусанова в «Сити» откроет двери других узбекских футболистов к самым сильным клубам Европы в будущем. Источник: Zamin.uz