Angliya Premer-ligasining o‘ta jiddiy 30-turi doirasida "Manchester Siti" jamoasi o‘z raqibi "Vest Xem"ga qarshi Londonda bahs yuradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shaharliklar hozirda asosiy e’tiborini milliy chempionatga qaratmoqda va oldingi turda "Nottingem Forest"ga qarshi durang o‘ynaganidan so‘ng, yangi g‘alaba qo‘lga kiritishni maqsad qilgan. Pep Gvardiola boshchiligidagi futbolchilar Ispaniya poytaxtida UYEFA Chempionlar Ligasi doirasida "Real Madrid"ga qarshi jiddiy mag‘lubiyatni boshdan kechirgandan so‘ng, o‘z kuchini tiklash uchun shu o‘yinni muhim imkoniyat deb bilmoqda.
U holda urugvaylik yarim himoyachi Federiko Valverde birinchi bo‘limda uchta gol urib, raqib jamoasiga g‘alaba olib kelgan edi. Dekabr oyida birinchi davrada "Etixad" stadionida o‘tgan bahsda Erling Xolandning ikki goli va Tijani Reyndersning aniq zarbasi "Siti"ga 3:0 hisobida qulay g‘alaba keltirgan bo‘lsa, endi vaziyat to‘liq o‘zgargan.
"London Stedium"da bo‘lib o‘tadigan ikkinchi to‘qnashuvda "Vest Xem" jamoasi ligada omon qolish uchun har bir ochko uchun kurashayotgan bo‘lsa, "Manchester Siti" chempionlik unvonini qo‘lga kiritish uchun shartli ravishda g‘alaba qozonishga majbur. Jarohatlar ro‘yxatida Yoshko Gvardiol, Mateo Kovachich va Riko Lyuis bor bo‘lsa-da, bosh murabbiy Erling Xolandning to‘liq tayyor ekanini tasdiqladi.
Boshlang‘ich tarkibda Donnarumma; Nunes, Husanov, Gexi va Ait-Nuri himoyada harakat qiladi. Yarim himoya qatorida Niko, Bernardu Silva va Sherki joy olgan bo‘lsa, hujumda Xoland va Semeno maydonga tushadi.
Zaxirada esa Trafford, Stounz, Dias, Rodri, Reynders, Foden va boshqalar kutib turadi. Abduqodir Husanov markaziy himoyada raqib hujumlariga qarshi haqiqiy qalqon vazifasini o‘taydi va ehtimol, Mark Gexi bilan kuchli juftlik hosil qiladi.
Rayan Ait-Nuri chap qanotda faol bo‘lsa, Niko O’Reyli yarim himoyada o‘yinni boshqaradi. Bernardu Silva maydonning istalgan nuqtasida o‘z universalligini ko‘rsatishi mumkin bo‘lib, bu "Vest Xem"ga qarshi muhim omil hisoblanadi.
Hujumda eng samarali xavf manbai sifatida Antuan Semeno maydonga tushadi, Xoland esa golsiz seriyadan chiqib, o‘zining eng yuqori formasiga qaytishi uchun bu imkoniyatdan to‘liq foydalanishga intiladi. Mazkur uchrashuv joriy mavsumning hal qiluvchi bosqichi hisoblanib, muxlislar uchun katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Манчестер Сити начал серьезную борьбу с Вест Хэмом
В рамках крайне важного 30-го тура Английской Премьер-лиги команда «Манчестер Сити» проведет в Лондоне матч против своего соперника «Вест Хэм». Об этом сообщает Zamin.uz.
«Горожане» сейчас сосредоточили основное внимание на национальном чемпионате и после ничьей с «Ноттингем Форест» в предыдущем туре ставят перед собой цель одержать новую победу. Футболисты под руководством Пепа Гвардиолы считают эту игру важным шансом восстановить силы после серьезного поражения от «Реал Мадрид» в рамках Лиги чемпионов УЕФА в испанской столице.
Тогда уругвайский полузащитник Федерико Вальверде забил три гола в первом тайме и принес победу своей команде. Если в декабре в первой части сезона на стадионе «Этихад» два гола Эрлинга Холанда и точный удар Тийяни Рейндерса принесли «Сити» комфортную победу со счетом 3:0, то теперь ситуация полностью изменилась.
На «Лондон Стэдиум» во втором очном матче команда «Вест Хэм» борется за каждое очко ради выживания в лиге, тогда как «Манчестер Сити» обязан условно одержать победу ради завоевания титула чемпиона. Несмотря на то, что в списке травмированных находятся Йоско Гвардиол, Матео Ковачич и Рико Льюис, главный тренер подтвердил полную готовность Эрлинга Холанда.
В стартовом составе: Доннарумма; в защите действуют Нуньес, Хусанов, Гехи и Айт-Нури. В полузащите расположатся Нико, Бернарду Силва и Шерки, а в атаке на поле выйдут Холанд и Семео.
На скамейке запасных ждут Траффорд, Стоунз, Диаш, Родри, Рейндерс, Фоден и другие. Абдукодир Хусанов в центре защиты выполнит роль настоящего щита против атак соперника и, возможно, составит сильную пару с Марком Гехи.
Райан Айт-Нури будет активен на левом фланге, а Нико О'Райли контролирует игру в полузащите. Бернарду Силва может продемонстрировать свою универсальность на любой точке поля, что станет важным фактором в матче против «Вест Хэма».
В атаке на поле выйдет Антуан Семео как самый эффективный источник опасности, а Холанд стремится полностью воспользоваться этим шансом, чтобы выйти из безголевой серии и вернуться к своей лучшей форме. Данный матч считается решающим этапом текущего сезона и вызывает большой интерес у болельщиков.