Barselona futbol klubida prezidentlik uchun kurash endi hal qiluvchi bosqichga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amaldagi prezident Joan Laporta o‘zining asosiy raqibi Viktor Fontga qarshi keskin tanqid yo‘llarini ko‘rsatdi. Yaqinda o‘tkazilgan nutqida Laporta raqibini klub ichidagi barqarorlikni buzishga urinishda aybladi.
U Font va uning hamkorlari klub uchun muhim bo‘lgan Dani Olmo va Pau Viktor kabi yosh iste’dodlarni ro‘yxatdan o‘tkazishga to‘sqinlik qilayotganini da’vo qildi. Laporta noroziligini yashirmasdan, raqibining klub manfaatlariga qarshi harakatlanayotgan matbuot organlari bilan hamkorlik qilishini ulug‘vor emas, balki sharmandalik deb atadi.
Laporta saylov jarayonining halolligi borasida ham o‘z fikrini ochiq bayon qildi. U Viktor Fontni ovoz to‘plash uchun yolg‘on va manipulyatsiyalarga tayanganlikda aybladi.
Xususan, Erling Xoland haqidagi so‘nggi mish-mishlarni misol qilib keltirdi. Bu xabarlar futbolchini himoya qiluvchi vakillar tomonidan tezda rad etilgan edi va Laporta buning noto‘g‘ri ma’lumotlar tarqatilayotganligining aniq dalili ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, prezident raqibining soxta elitizm yo‘lini tanqid qildi. U Font va uning jamoasining oddiy muxlislarga hamda klub ruhini shakllantirgan ishchi sinf ildizlariga pastdan qarashini aytdi.
Tanqidlarga javoban Laporta o‘zini sobiq prezident deb hisoblash fikrini qat’iyan rad etdi. U o‘z vakolatini va klubga bo‘lgan sodiqligini qayta tasdiqladi.
Amaldagi prezident sifatida lavozimda qolishni va buni fidoyilik bilan bajarish niyatida ekanligini bildirdi. Ushbu keskin bahs klubda 15-martga belgilangan bo‘lajak saylovlarga tayyorgarlik ko‘rilayotgan bir vaqtda rivojlanmoqda.
Faqat kamida bir yil davomida klub a’zosi bo‘lgan va voyaga yetgan muxlislar kelajak uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lgan ushbu saylovda ovoz berish huquqiga ega bo‘ladi. Manba: One.uz

Лапорта обвинил Фонте в том, что он выступает против интересов клуба
Борьба за пост президента футбольного клуба «Барселона» перешла в решающую стадию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Действующий президент Жоан Лапорта обрушил жесткую критику на своего основного соперника Виктора Фонте. В недавней речи Лапорта обвинил оппонента в попытках нарушить стабильность внутри клуба.
Он утверждал, что Фонте и его соратники препятствуют регистрации молодых талантов, таких как Дани Ольмо и Пау Висенте, которые имеют важное значение для клуба. Не скрывая своего недовольства, Лапорта назвал сотрудничество оппонента с медиа-органами, действующими против интересов клуба, не благородным, а позорным.
Лапорта также открыто высказал свое мнение о честности избирательного процесса. Он обвинил Виктора Фонте в использовании лжи и манипуляций для сбора голосов.
В частности, он привел в пример последние слухи об Эрлинге Холанде. Эти сообщения были быстро опровергнуты представителями, защищающими футболиста, и Лапорта подчеркнул, что это явное доказательство распространения недостоверной информации.
Кроме того, президент подверг критике путь ложного элитизма своего соперника. Он заявил, что Фонте и его команда смотрят свысока на простых болельщиков и рабочие корни, сформировавшие дух клуба.
В ответ на критику Лапорта решительно отверг мнение о том, что он считает себя бывшим президентом. Он вновь подтвердил свои полномочия и преданность клубу.
Он заявил о намерении остаться в должности действующего президента и выполнять свои обязанности с самоотверженностью. Этот острый спор разворачивается в то время, когда клуб готовится к предстоящим выборам, назначенным на 15 марта.
Право голоса на этих выборах, имеющих решающее значение для будущего, имеют только те болельщики, которые являются членами клуба не менее одного года и достигли совершеннолетия. Источник: One.uz