Gvardiola Premer-liganing Chempionlar ligasidan ham qiyinroq ekanini ta’kidladi
Manchester Siti jamoasining bosh murabbiyi Pep Gvardiola Angliya Premer-ligasi hozirgi kunda butun dunyo futbolidagi eng qiyin va jiddiy turnir bo‘lib qolganini yana bir bor ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ispaniyalik mutaxassisning fikricha, bu musobaqaning nufuzi va ahamiyati hatto UEFA Chempionlar ligasidan ham ustunroqdir. Jamoasi Angliyadagi o‘zaro kurashda barqarorlikni saqlab kelayotgan bo‘lsa-da, murabbiy ichki chempionat boshqa har qanday musobaqadagi darajada shiddat va muntazamlikni talab qilishini ogohlantirib turadi.
Vest Xem jamoasiga qarshi bo‘lajak muhim uchrashuv oldidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida Gvardiola o‘tgan mavsumning ayniqsa og‘ir kechganini eslatib o‘tdi. U jamoa tarkibi chempionlik uchun kurashni davom ettirayotgan bo‘lsa-da, eng kichik xatoga ham yo‘l qo‘yish mumkin emasligini ta’kidladi.
Murabbiy mavsumning ushbu hal qiluvchi bosqichida bitta ochko yo‘qotish ularning yana bir sovrinni qo‘lga kiritish umidlarini barbod qilishi mumkinligini tan oldi. Shu sababli, u Angliya oliy ligasidagi g‘alaba va mag‘lubiyatni belgilovchi juda nozik farqlarga e’tibor qaratish kerakligini aytdi.
So‘nggi to‘qqiz mavsum davomida Manchester Siti jamoasi ajoyib muvaffaqiyatlarga erishib, oltita Premer-liga chempionligini qo‘lga kiritdi. Biroq, bu yerda raqobat hamon juda kuchli va o‘zgaruvchanligini saqlab kelmoqda.
Avvalgi mavsumlardan birida klub Liverpul jamoasidan o‘n uch ochko ortda qolib, uchinchi o‘rinni egallagan edi. Bu holat eng kuchli jamoalar ham ba’zan muvaffaqiyatsizlikka uchrashi mumkinligini eslatib turadi.
Joriy poyga qizg‘in tus olar ekan, Gvardiola futbol mahoratining yakuniy sinovi deb hisoblagan ushbu musobaqada raqobatbardoshligini saqlab qolish uchun o‘yinchilaridan to‘liq diqqat va jiddiylikni talab qilishda davom etmoqda. Manba: One.uz

Гвардиола подчеркнул, что Премьер-лига сложнее Лиги чемпионов
Главный тренер «Манчестер Сити» Пеп Гвардиола вновь подчеркнул, что Английская Премьер-лига остается самым сложным и серьезным турниром в мировом футболе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению испанского специалиста, престиж и значимость этого турнира даже выше, чем у Лиги чемпионов УЕФА. Несмотря на то что его команда сохраняет стабильность в борьбе внутри Англии, тренер предупреждает, что внутренний чемпионат требует такой же интенсивности и регулярности, как любой другой турнир.
На пресс-конференции перед важным предстоящим матчем против «Вест Хэма» Гвардиола напомнил, что прошлый сезон прошел особенно тяжело. Он подчеркнул, что хотя состав команды продолжает борьбу за чемпионство, допускать даже малейшие ошибки нельзя.
Тренер признал, что потеря одного очка на этом решающем этапе сезона может разрушить их надежды на завоевание еще одного трофея. Поэтому он отметил необходимость обращать внимание на очень тонкие различия, определяющие победу и поражение в Английской высшей лиге.
За последние девять сезонов «Манчестер Сити» добился выдающихся успехов, завоевав шесть титулов чемпиона Премьер-лиги. Однако конкуренция здесь по-прежнему остается очень сильной и непредсказуемой.
В одном из предыдущих сезонов клуб занял третье место, отстав на тринадцать очков от «Ливерпуля». Этот случай напоминает о том, что даже самые сильные команды иногда могут столкнуться с неудачами.
По мере того как текущая гонка набирает обороты, Гвардиола продолжает требовать от игроков полной концентрации и серьезности, чтобы сохранить конкурентоспособность в этом турнире, который он считает окончательным испытанием футбольного мастерства. Источник: One.uz