Termizda judo bo‘yicha mamlakat kubogi g‘oliblari aniqlandi
Termiz shahrida uch kun davom etgan yoshlar o‘rtasidagi judo bo‘yicha mamlakat kubogi ko‘p vazn toifalarida qizg‘in bahslarga boy bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Musobaqa yakunida Toshkent jamoasi umumiy medallar hisobida birinchi o‘rinni egalladi. Uchrashuvlar yakkakurashga ixtisoslashgan maktab zalida o‘tkazildi.
Unda Qoraqalpog‘iston, O‘zbekistonning barcha viloyatlari va Toshkent shahridan jami 541 nafar istiqbolli judochi ishtirok etdi. Ishtirokchilar soni va vazn toifalari bo‘yicha teng raqobat yoshlar judosining mamlakatda keng rivojlanayotganidan dalolat berdi.
Musobaqaning so‘nggi kuni ayniqsa erkaklar va ayollar o‘rtasidagi og‘ir vazn toifalarida medallar sohiblari aniqlandi. Toshkent jamoasi to‘rtta oltin, yettita kumush va beshta bronza medal bilan birinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi.
Poytaxt sportchilari yakkakurashlardagi g‘alabalardan ko‘ra, barqaror natijalar orqali umumiy birinchilik uchun kurashishda muvaffaqiyatga erishdi. Jamoaviy hisobda Samarqand viloyati uchta oltin va bitta bronza medal bilan ikkinchi o‘rinda turdi.
Bu natija ularning chempionlik uchun katta imkoniyatga ega ekanligini ko‘rsatdi. Mezbon Surxondaryo viloyati esa ikkita oltin, bitta kumush va uchta bronza medal bilan kuchli uchlikni yakunladi.
Uy tatamisida kurashish mahalliy muxlislar qo‘llovi bilan birga qo‘shimcha bosimni ham keltiradi. Surxondaryo jamoasining yetakchi o‘rinlarda bo‘lishi ular jamoaviy kuch va mahoratining yorqin namunasidir.
Erkaklar o‘rtasidagi 100 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida Samarqand vakili Jafar Jumayev chempionlikni qo‘lga kiritdi. Toshkentlik judoci Javohir Xaytaliyev ikkinchi, Musurmonkul Ahrorov va buxorolik Alisher Rasulov bronza medallarini oldi.
100 kilogrammdan yuqori vaznda esa Surxondaryolik Iskandar Mamayusupov g‘oliblikni qo‘lga kiritib, mezbon hududga muhim g‘alaba sovg‘a qildi. Qashqadaryolik Nursulton Nosirov ikkinchi o‘rinni egalladi.
Bronza medallari andijonlik Samandar Yunusov va toshkentlik Muhammadjon Xurramovga nasib etdi. Ayollar o‘rtasidagi og‘ir vazn toifalari ham ko‘plab yorqin chiqishlarga boy bo‘ldi.
78 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida samarqandlik Elnora Salimova oltin medalni qo‘lga kiritdi. Toshkent vakili Nafisa Asamatdinova kumush medali bilan kifoyalandi.
Bronza medallari xorazmlik Shoira Aminova va surxondaryolik Nodira Eshpulatovaga berildi. 78 kilogrammdan yuqori vaznda esa surxondaryolik Charos Abdullaeva chempionlikni qo‘lga kiritdi.
Uning viloyatdoshi Dilbar Nazarova kumush medal sohibi bo‘ldi. Ushbu toifadagi bronza medallari toshkentlik Yulianna Shubladze va xorazmlik Kamola Solievaga nasib qildi.
Musobaqa natijalari judo sportining yoshlar orasida rivojlanishini yaqqol ko‘rsatdi. Bu esa kelajakda O‘zbekiston judo sportida yanada yuqori natijalarga erishishiga asos yaratadi.

В Терезе определились победители Кубка страны по дзюдо
В городе Терез в течение трех дней проходил Кубок страны по дзюдо среди молодежи, который выдался насыщенным напряженными боями в различных весовых категориях. Об этом сообщает Zamin.uz.
По итогам соревнований команда Ташкента заняла первое место в общем медальном зачете. Поединки проходили в зале специализированной школы единоборств.
В соревнованиях приняли участие 541 перспективный дзюдоист из Каракалпакстана, всех областей Узбекистана и города Ташкента. Количество участников и равная конкуренция по весовым категориям свидетельствуют о широком развитии молодежного дзюдо в стране.
В последний день соревнований особенно были определены медалисты в тяжелых весовых категориях среди мужчин и женщин. Команда Ташкента завоевала первое место, выиграв четыре золотые, семь серебряных и пять бронзовых медалей.
Спортсмены столицы добились успеха в борьбе за общее первенство благодаря стабильным результатам, а не только победам в поединках. В командном зачете Самаркандская область заняла второе место с тремя золотыми и одной бронзовой медалью.
Этот результат показал их большие шансы на чемпионство. Хозяева соревнований — Сурхандарьинская область — завершили тройку лидеров с двумя золотыми, одной серебряной и тремя бронзовыми медалями.
Борьба на татами при поддержке местных болельщиков создает дополнительное давление. Высокие позиции команды Сурхандарьи — яркий пример командной силы и мастерства.
В весовой категории до 100 килограммов среди мужчин чемпионство завоевал представитель Самарканда Джафар Джумаев. Ташкентский дзюдоист Джавохир Хайталиев занял второе место, бронзовые медали получили Мусурмонкул Ахроров и бухарский Алишер Расулов.
В весе свыше 100 килограммов победу одержал сурхандарьинец Искандар Мамайусупов, подарив хозяевам важную победу. Второе место занял кашкадарьинец Нурсултон Носиров.
Бронзовые медали достались андижанцу Самандару Юнусову и ташкентцу Мухаммаджону Хуррамову. Тяжелые весовые категории среди женщин также были богаты яркими выступлениями.
В весе до 78 килограммов самаркандка Элнора Салимова завоевала золотую медаль. Представительница Ташкента Нафиса Асаматдинова довольствовалась серебром.
Бронзовые медали получили хивинка Шоира Аминова и сурхандарьинка Нодира Эшпулатова. В весе свыше 78 килограммов чемпионкой стала сурхандарьинка Чарос Абдуллаева.
Ее землячка Дильбар Назарова завоевала серебряную медаль. Бронзовые медали в этой категории достались ташкентке Юлианне Шубладзе и хивинке Камоле Солиевой.
Результаты соревнований ярко показали развитие дзюдо среди молодежи. Это создает основу для достижения еще более высоких результатов Узбекистаном в дзюдо в будущем.