Yevropa klub futbolidagi eng nufuzli musobaqa hisoblangan UEFA Chempionlar Ligasi doirasida yana bir qiziqarli va hayajonli hafta yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu turdagi eng yaxshi o‘yinchi sifatida Barselona jamoasining tezkor va texnik hujumchisi Rafinya e’tirof etildi. Bu haqda Yevropa Futbol Assotsiatsiyasining rasmiy manbalari xabar berdi.
Braziliyalik futbolchi sakkizdan bir final bosqichining javob uchrashuvida Nyukasl jamoasiga qarshi o‘yinda haqiqiy shou namoyish etib, muxlislarni hayratga solgan edi. Kataloniyaliklar raqibni yetti golga ikki gol hisobida yirik mag‘lubiyatga uchratgan shu bellashuvda Rafinya ikkita gol urdi va yana ikkita golli uzatmani amalga oshirdi.
Qisqasi aytganda, uchrashuvni men hal qilaman degan rejimda olib bordi desak, bu xato bo‘lmaydi. Bundan tashqari, futbolchining maydondagi faolligi ham alohida e’tiborga loyiq bo‘lib, u butun o‘yin davomida o‘n bitta yetti kilometr masofani bosib o‘tdi.
Bu raqamlar uning nafaqat texnikasi, balki jismoniy tayyorgarligi ham eng yuqori darajada ekanini aniq ko‘rsatadi. Ovoz berish jarayonida Rafinya jiddiy raqobatga duch keldi va bir necha kuchli nomzodlar uni quvib yeta olmadi.
Masalan, Real Madrid jamoasining yulduzi Vinisius Junior Manchestersitiga qarshi dubl qayd etgan bo‘lsa-da, Liverpool yarimhimoyachisi Dominik Soboslai Galatasaroyga qarshi gol urgan edi. Shuningdek, Sporting klubi a’zosi Fransisku Trinkan Budyo-Glimtga qarshi ikkita golli uzatma qilib, o‘zini ko‘rsata oldi.
Yakunda esa barcha ovozlar Rafinya foydasiga hal bo‘ldi va u haftaning eng yaxshi futbolchisi sifatida munosib ravishda tan olindi. Bu natija uning joriy mavsumdagi barqaror va samarali o‘yiniga berilgan yana bir katta baho bo‘ldi.
Hozirgi kunda Rafinya o‘z formasining eng baland cho‘qqisida bo‘lib, raqiblar uchun hali ancha bosh qotiruvchi muammo hisoblanadi. Ushbu yutuq futbolchining kelajakdagi o‘yinlarida ham o‘zini yanada yaxshiroq ko‘rsatishiga katta ishonch bag‘ishlaydi.

Завершилась еще одна интересная и захватывающая неделя в рамках самого престижного клубного турнира Европы — Лиги чемпионов УЕФА. Об этом сообщает Zamin.uz.
Лучшим игроком этого тура был признан быстрый и техничный нападающий «Барселоны» Рафинья. Об этом сообщили официальные источники Союза европейских футбольных ассоциаций (УЕФА).
Бразильский футболист в ответном матче 1/8 финала против «Ньюкасла» продемонстрировал настоящее шоу, удивив болельщиков. В этом противостоянии, где каталонцы разгромили соперника со счетом 7:2, Рафинья забил два гола и отдал две результативные передачи.
Можно смело сказать, что он вел матч в режиме «я решаю исход игры». Кроме того, стоит отдельно отметить активность футболиста на поле: за всю игру он преодолел 11,7 километра.
Эти цифры ясно показывают, что его техника и физическая подготовка находятся на высочайшем уровне. В ходе голосования Рафинья столкнулся с серьезной конкуренцией, и несколько сильных кандидатов не смогли его догнать.
Например, звезда «Реал Мадрида» Винисиус Жуниор сделал дубль в матче против «Манчестер Сити», а полузащитник «Ливерпуля» Доминик Собослаи забил гол в игре против «Галатасарая». Также представитель клуба «Спортинг» Франсишку Тринкаун в матче против «Буде-Глимта» отдал две результативные передачи, проявив себя.
В итоге все голоса были отданы в пользу Рафиньи, и он заслуженно был признан лучшим футболистом недели. Этот результат стал еще одной высокой оценкой его стабильной и эффективной игры в текущем сезоне.
Сегодня Рафинья находится на пике своей формы и остается серьезной проблемой для соперников. Это достижение вселяет большую уверенность в том, что футболист будет еще лучше проявлять себя в будущих матчах.