O‘zbekiston ayol bokschilari xalqaro reytingda yetakchilik qilmoqda
Bu hujjatda erkak va ayol bokschilarning turli vazn toifalaridagi joriy holati aks ettirilgan bo‘lib, u sportchilarning chempionlik yo‘lida qilayotgan harakatlarini va xalqaro arena darajasidagi mavqeini aniq ko‘rsatadi. Reyting natijalari O‘zbekiston boks maktabining qudratini yana bir bor tasdiqlab berdi.
Ayollar jamoasi qator vazn toifalarida yetakchilik qilmoqda. Masalan, yengil vazn toifasida Navbahor Xamidova va Feruza Kazakova uchunchilik o‘rinlarini egallashi e’tiborni tortadi.
Shuningdek, Oltinoy Sotimboyeva og‘ir vazn toifasida beshinchi qatorga chiqdi. Ayol bokschilarimizning shu darajadagi natijalari ularning texnikaviy malakasi va strategik fikrlash qobiliyatining yuqori ekanligidan dalolat beradi.
Ular har bir jangda mamlakat sharafini oliy darajada himoya qilib kelyaptilar. Erkaklar o‘rtasidagi natijalar esa haqiqiy portlashga o‘xshaydi.
Bir qancha vazn toifalarida o‘zbekistonlik sportchilar birinchi o‘rinni egallab, dunyoning eng kuchli bokschilari qatoridan joy oldilar. Abdumalik Xalakov, Asadxoja Mo‘ydinxojayev, Fazliddin Erkinboyev, Javohir Ummataliyev va Akmaljon Isroilov kabi ulug‘vor nomlar birinchi qatorga ko‘tarildi.
To‘rabek Xabibullayev ikki xil vazn toifasida ham yetakchilik qilishga muvaffaq bo‘ldi. Bu erda Asilbek Jalilov, Shavkatjon Boltayev va boshqa sportchilar ham o‘z kuchlarini isbotlab, yuqori poygalarda turmoqdalar.
Bunday barqaror muvaffaqiyatlar tasodifiy emas, u yillik mehnat va professional tayyorgarlik natijasidir. O‘zbekiston boks federatsiyasi tomonidan olib borilayotgan tizimli ishlar shu kabi natijalarni ta’minlamoqda.
Reytingdagi yuqori o‘rinlar kelajakdagi buyuk musobaqalar, jumladan, Olimpiya o‘yinlari va jahon chempionatlari uchun jiddiy signal bo‘lib xizmat qiladi. Sportchilarimiz mahorat va qat’iylik bilan xalqaro ringlarda o‘z mavqeini mustahkamlab bormoqdalar.
Bu hisobot o‘zbek boksi dunyo miqyosida yetakchi kuchlardan biri ekanligini yana bir bor tasdiqladi. Manba: World Boxing tashkiloti rasmiy ma’lumotlari.

Ведущая международная боксерская организация World Boxing опубликовала обновленный рейтинг за март 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В документе отражено текущее положение мужчин и женщин в различных весовых категориях, что четко демонстрирует их шаги на пути к чемпионству и позиции на международной арене. Результаты рейтинга еще раз подтвердили мощь узбекской боксерской школы.
Женская сборная лидирует в нескольких весовых категориях. Например, во внимание привлекает то, что Навбахор Хамидова и Феруза Казакова заняли третьи места в легком весе.
Кроме того, Олтиной Сотимбоева поднялась на пятое место в тяжелом весе. Такие результаты наших спортсменок свидетельствуют о высоком уровне их технической подготовки и способности к стратегическому мышлению.
Они на высоком уровне защищают честь страны в каждом бою. Результаты среди мужчин напоминают настоящий взрыв.
В нескольких весовых категориях узбекские спортсмены заняли первые места, войдя в число сильнейших боксеров мира. Такие великие имена, как Абдумалик Халаков, Асаджоха Мойдинхожаев, Фазлиддин Эркинбоев, Жавохиру Умматалыев и Акмалджон Исроилов, поднялись на первую строчку.
Торабек Хабибуллаев смог лидировать сразу в двух весовых категориях. Здесь также Асилбек Жалилов, Шавкатджон Болтаев и другие спортсмены доказали свою силу и занимают высокие позиции.
Такие стабильные успехи не случайны, они являются результатом многолетнего труда и профессиональной подготовки. Системная работа, проводимая Федерацией бокса Узбекистана, обеспечивает подобные результаты.
Высокие места в рейтинге служат серьезным сигналом для будущих крупных соревнований, включая Олимпийские игры и чемпионаты мира. Наши спортсмены с мастерством и решимостью укрепляют свои позиции на международных рингах.
Этот отчет еще раз подтвердил, что узбекский бокс является одной из ведущих сил в мире. Источник: официальные данные организации World Boxing.