Stenford olimlari nutq uchun miya implantini yaratdi
AQSHning nufuzli Stenford universiteti olimlari inson ongida yuz berayotgan so‘zlarni o‘qib, ularni nutqqa aylantira oladigan miya implantini ishlab chiqishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi texnologiya ayniqsa so‘zlash qobiliyatidan mahrum bo‘lgan va falaj holatga tushgan bemorlar uchun katta umid manbai bo‘lishi mumkin. Mazkur innovatsion qurilma miyaning nutq uchun mas’ul bo‘lgan qismiga joylashtiriladi.
Tajribada ishtirok etgan shaxslar so‘zlarni ovoz chiqarmasdan, faqat xayolan talaffuz qiladilar. Shu paytda implant neyron signallarini qabul qilib, sun’iy intellekt yordamida ularni aniq so‘z va jumlalarga aylantiradi.
Olimlar ushbu tizimni amaliyotda sinab ko‘rishdi. Yon amiotrofik skleroz tashxisi qo‘yilgan uch kishi va insult sababli nutq qobiliyatini yo‘qotgan yana bir bemor qatnashgan tajribalarda implant 74 foiz aniqlik bilan so‘zlarni deshifrlashga muvaffaq bo‘ldi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu interfeysning asosiy afzalligi shundaki, undan hatto ovoz chiqarishga qodir bo‘lmagan bemorlar ham foydalanishi mumkin. Shuningdek, tizim insonning ichki nutqini ham o‘qiy oladi.
Masalan, miya ichida sanab o‘tilayotgan raqamlar yoki yurakdan o‘tgan fikrlarni ham aniq deshifrlash imkoniyati mavjud. Qurilmaning maxfiyligi masalasiga ham alohida e’tibor qaratilgan.
Tadqiqotchilar maxsus himoya choralarini ishlab chiqqanlar: bemor ichki parolni xayolan kiritish orqali dasturni ishga tushirishi yoki o‘chirishi mumkin. Hatto “chity chity bang bang” iborasi asosida o‘tkazilgan sinovlarda ham tizim 98 foiz aniqlik bilan natija bergani qayd etildi.
Bu esa texnologiyaning ishonchliligi va kelajakda keng qo‘llanilishi mumkinligini ko‘rsatadi. Xulosa qilib aytganda, Stenford olimlari tomonidan yaratilgan mazkur miya implantining tibbiyot va texnologiya sohasida yangi davrni boshlab berishi kutilmoqda.
U nafaqat nutq qobiliyatini yo‘qotgan bemorlarga muloqot imkoniyatini qaytaradi, balki inson tafakkurini chuqurroq o‘rganishda ham katta yutuq bo‘ladi. Bu kashfiyot kelajakda ko‘plab insonlarning hayot sifatini yaxshilashga xizmat qilishi mumkin.

Ученые Стэнфорда создали мозговой имплантат для речи
Ученые престижного Стэнфордского университета в США разработали мозговой имплантат, который способен читать слова, происходящие в сознании человека, и преобразовывать их в речь. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта новая технология может стать большой надеждой особенно для пациентов, лишенных способности говорить и находящихся в состоянии паралича. Инновационное устройство размещается в части мозга, ответственной за речь.
Участники эксперимента мысленно произносят слова без звукового сопровождения. В этот момент имплантат принимает нейронные сигналы и с помощью искусственного интеллекта преобразует их в точные слова и предложения.
Ученые протестировали эту систему на практике. В экспериментах приняли участие трое человек с диагнозом боковой амиотрофический склероз и еще один пациент, потерявший способность говорить из-за инсульта. Имплантат смог расшифровать слова с точностью 74 процента.
По словам специалистов, основное преимущество этого интерфейса в том, что им могут пользоваться даже пациенты, неспособные издавать звуки. Кроме того, система способна читать внутреннюю речь человека.
Например, возможно точное расшифровывание чисел, мысленно проговариваемых внутри мозга, или мыслей, проходящих через сердце. Особое внимание уделено и вопросу конфиденциальности устройства.
Исследователи разработали специальные меры защиты: пациент может мысленно вводить внутренний пароль для запуска или отключения программы. Даже в тестах, основанных на фразе «chity chity bang bang», система показала результат с точностью 98 процентов.
Это свидетельствует о надежности технологии и возможности ее широкого применения в будущем. В заключение можно сказать, что созданный учеными Стэнфорда мозговой имплантат, как ожидается, откроет новую эру в медицине и технологиях.
Он не только вернет возможность общения пациентам, утратившим речь, но и станет значительным достижением в глубоком изучении человеческого мышления. Это открытие в будущем может способствовать улучшению качества жизни многих людей.