TechCrunch nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, GPT-5 yangi versiyasi foydalanuvchilarga yordam berishda yanada mehribon va insoniy munosabatda bo‘lishga intilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sun’iy intellekt har qanday vaziyatda foydalanuvchilarga nisbatan salbiy yoki nomaqbul munosabatda bo‘lmasligi kerakligi ta’kidlanmoqda. Kompaniya ta’kidicha, yangi versiya insonga o‘xshash munosabatlarni rivojlantirishga va foydalanuvchilarni to‘g‘ri yo‘naltirishga qaratilgan.
Shuningdek, matn va suratlar bilan ishlashdagi yangi xatoliklar kamaytirilib, tushunishni osonlashtirishga e’tibor qaratilgan. GPT-5 ning yangi amaliy imkoniyatlari uning avvalgi versiyasidan ancha mukammal bo‘lishini ta’minlaydi.
Biroq, ayrim mutaxassislar bunday rivojlanish bilan birga noaniqlik va noto‘g‘ri talqin qilish xavfi ham yuzaga kelishi mumkinligini bildiradi. Shu bois, sun’iy intellektning aniq va ishonchli ishlashi uchun doimiy nazorat va takomillashtirish zarur hisoblanadi.

GPT-5 будет оказывать пользователям более доброжелательную помощь
По данным издания TechCrunch, новая версия GPT-5 стремится быть более доброжелательной и человечной в помощи пользователям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Подчеркивается, что искусственный интеллект не должен проявлять негативное или неприемлемое отношение к пользователям в любой ситуации. По словам компании, новая версия направлена на развитие отношений, похожих на человеческие, и правильное направление пользователей.
Кроме того, уменьшено количество новых ошибок при работе с текстом и изображениями, уделено внимание облегчению понимания. Новые практические возможности GPT-5 обеспечат его значительно более совершенную работу по сравнению с предыдущей версией.
Однако некоторые специалисты отмечают, что вместе с таким развитием может возникнуть риск неопределенности и неправильной интерпретации. Поэтому для точной и надежной работы искусственного интеллекта необходим постоянный контроль и совершенствование.