Amerikaning texnologiya giganti Apple Xitoy bozoriga bo‘lgan qaramligini kamaytirish maqsadida Hindistondagi iPhone ishlab chiqarish quvvatini sezilarli darajada kengaytirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror Apple muxlislari va texnologiya sohasidagi mutaxassislar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilindi, chunki u geosiyosiy va iqtisodiy xavflarni kamaytirishga qaratilgan. Bloomberg nashrining insayderi Mark Gurman ma’lumotiga ko‘ra, iPhone 17 modelining to‘rtta varianti ham Hindistonda ishlab chiqariladi.
Ishlab chiqarishni kengaytirish beshta zavod faoliyatini o‘z ichiga oladi, ulardan biri Tata Group va Foxconn kompaniyalarining yangi korxonalari hisoblanadi. Mutaxassislar fikricha, yaqin ikki yil ichida Tata korxonalari Hindistonda ishlab chiqariladigan iPhone smartfonlarining yarmidan ko‘prog‘ini ta’minlay oladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilning aprel-iyul oylarida Hindistondan AQSh va boshqa davlatlarga jami 7,5 milliard dollarlik iPhone eksport qilindi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan moliyaviy yilga nisbatan ikki barobar oshgan.
Shu bilan Hindiston AQSh uchun smartfon ishlab chiqarishda Xitoydan ustunlikka ega bo‘lib, jahon bozorida muhim yetakchiga aylangan. Canalys tahliliy platformasining ma’lumotlari ham bu tendensiyani tasdiqlaydi.
Ishlab chiqarishni Hindistonga ko‘chirishning asosiy sababi geosiyosiy keskinlik va AQShning import tarif siyosati bilan bog‘liq xavflarni kamaytirishdir. Biroq, Xitoy texnologiyalarni yetkazishda qiyinchiliklar yaratmoqda.
Shu sababli, Foxconn xitoylik muhandislar o‘rniga Tayvan va Yaponiya mutaxassislarini taklif qilmoqda, bu esa ishlab chiqarish xarajatlarini oshirmoqda. Natijada, Apple kompaniyasining Hindistondagi ishlab chiqarishni kengaytirishi nafaqat global strategiyaning muhim qismi, balki AQSh va jahon bozori uchun iPhone ta’minotida barqarorlikni ta’minlashda ham muhim omil hisoblanadi.

Apple расширяет производство iPhone в Индии
Американский технологический гигант Apple значительно расширяет производственные мощности iPhone в Индии с целью снизить зависимость от китайского рынка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было встречено с большим интересом поклонниками Apple и специалистами в области технологий, так как направлено на снижение геополитических и экономических рисков. По информации инсайдера издания Bloomberg Марка Гурмана, все четыре варианта модели iPhone 17 будут производиться в Индии.
Расширение производства включает работу пяти заводов, один из которых является новым предприятием компаний Tata Group и Foxconn. По мнению экспертов, в ближайшие два года предприятия Tata смогут обеспечить более половины выпускаемых в Индии смартфонов iPhone.
Согласно данным, в период с апреля по июль 2025 года из Индии в США и другие страны было экспортировано iPhone на сумму 7,5 миллиарда долларов. Этот показатель удвоился по сравнению с предыдущим финансовым годом.
Таким образом, Индия получила преимущество перед Китаем в производстве смартфонов для США и стала важным лидером на мировом рынке. Данные аналитической платформы Canalys также подтверждают эту тенденцию.
Основной причиной переноса производства в Индию является снижение рисков, связанных с геополитической напряжённостью и политикой импортных тарифов США. Однако Китай создаёт трудности с поставками технологий.
По этой причине Foxconn приглашает специалистов из Тайваня и Японии вместо китайских инженеров, что увеличивает затраты на производство. В результате расширение производства Apple в Индии является не только важной частью глобальной стратегии, но и ключевым фактором обеспечения стабильности поставок iPhone для США и мирового рынка.