YouTube’da sun’iy intellekt videolarni o‘zgartirmoqda
Mashhur blogerlar YouTube platformasida sun’iy intellekt yordamida avtomatik o‘zgarishlar yuz berayotganini ta’kidlamoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ba’zi videolarda yuz qiyofasi va kiyimlarda kutilmagan effektlar paydo bo‘lmoqda. Musiqachi Rik Beato o‘z videosida yuzida bo‘yanishga o‘xshash effektlar paydo bo‘lganini ma’lum qildi.
Shu bilan birga, bloger Rhett Shull teri silliqlash va kiyim ranglarining o‘zgarishini qayd etdi. YouTube vakili Rene Ritchie esa bunday jarayonlar tajriba sifatida o‘tkazilayotganini tasdiqladi.
Unga ko‘ra, asosiy maqsad qisqa videolarda tasvir sifatini yaxshilashdir. Biroq, mutaxassislar bunday o‘zgarishlar foydalanuvchilarning ishonchini kamaytirishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Agar video mualliflari nazoratni yo‘qotsa, bu holat platformaning obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan holi emas. Ekspertlar fikricha, sun’iy intellekt yordamida kontentni qayta ishlash jarayoni tobora kengayib bormoqda.
Shu bilan birga, bu texnologiya haqiqiylik va o‘zgartirilgan tasvir o‘rtasidagi farqni kamaytirib, katta bahslarga sabab bo‘lishi mumkin. Shuning uchun kontent yaratuvchilari va platforma ma’murlari bu jarayonlarni ehtiyotkorlik bilan nazorat qilishlari zarurdir.

YouTube изменяет видео с помощью искусственного интеллекта
Известные блогеры отмечают, что на платформе YouTube происходят автоматические изменения с помощью искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
В некоторых видео появляются неожиданные эффекты на лице и одежде. Музыкант Рик Бито сообщил в своем видео, что на его лице появились эффекты, похожие на макияж.
Кроме того, блогер Ретт Шулл отметил сглаживание кожи и изменение цвета одежды. Представитель YouTube Рене Ричи подтвердил, что такие процессы проводятся в качестве эксперимента.
По его словам, основная цель — улучшение качества изображения в коротких видео. Однако специалисты подчеркивают, что такие изменения могут снизить доверие пользователей.
Если авторы видео потеряют контроль, это может негативно сказаться на репутации платформы. По мнению экспертов, процесс обработки контента с помощью искусственного интеллекта продолжает расширяться.
В то же время эта технология уменьшает разницу между реальностью и изменённым изображением, что может вызвать большие споры. Поэтому создателям контента и администраторам платформы необходимо внимательно контролировать эти процессы.