Rossiya va Xitoy Oyda yangi stansiya quradi
Rossiya va Xitoy hamkorligida dunyo miqyosida muhim hisoblangan yirik kosmik dastur ishga tushirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xitoy Xalq Respublikasi raisi Si Szinpin Shanxay hamkorlik tashkiloti davlat rahbarlari kengashining 25-yig‘ilishida yangi tashabbus bilan chiqdi. U barcha SHHTga a’zo davlatlarni Rossiya bilan birgalikda amalga oshirilayotgan loyiha ishlariga qo‘shilishga chaqirdi.
Mazkur loyiha Xalqaro ilmiy oy stansiyasi qurilishini nazarda tutadi. Bu dastur “Roskosmos” va Xitoy milliy kosmik boshqarmasi o‘rtasida kelishilgan qo‘shma loyiha hisoblanadi.
Rejaga ko‘ra, stansiya qurilishi 2031 yildan 2035 yilgacha davom etadi. Xitoyning uzoq kosmosni o‘rganish dasturi rahbari Vu Yanxua bildirishicha, 2035 yilda stansiya Oyning janubiy qutbida joylashtiriladi.
Ushbu hududda 100 kilometr radiusda ilmiy tadqiqotlar olib borish imkoniyati yaratiladi. Bu loyiha nafaqat Rossiya va Xitoy, balki butun insoniyat uchun muhim ilmiy yutuqlar eshigini ochadi.
Oyda quriladigan stansiya yordamida geologiya, astronomiya, atmosfera va boshqa fan sohalarida keng ko‘lamli tadqiqotlar amalga oshirilishi mumkin bo‘ladi. Oyda xalqaro baza qurish g‘oyasi ilk bor 2021 yilda e’lon qilingan edi.
O‘sha paytda bu tashabbus ko‘plab davlatlar va mutaxassislar tomonidan qiziqish bilan kutib olindi. Hozir esa loyiha amaliy bosqichga o‘tmoqda va uning amalga oshirilishi kutilmoqda.

Россия и Китай построят новую станцию на Луне
В сотрудничестве России и Китая запускается крупная космическая программа мирового значения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Китайской Народной Республики Си Цзиньпин выступил с новой инициативой на 25-м заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества. Он призвал все страны-члены ШОС присоединиться к проекту, реализуемому совместно с Россией.
Данный проект предусматривает строительство Международной научной лунной станции. Эта программа является совместным проектом, согласованным между «Роскосмосом» и Национальным космическим управлением Китая.
Согласно плану, строительство станции будет продолжаться с 2031 по 2035 год. Руководитель китайской программы исследования дальнего космоса Ву Янхуа сообщил, что в 2035 году станция будет размещена на южном полюсе Луны.
В этом районе будет создана возможность проведения научных исследований в радиусе 100 километров. Этот проект откроет двери к важным научным достижениям не только для России и Китая, но и для всего человечества.
С помощью станции, строящейся на Луне, можно будет проводить масштабные исследования в области геологии, астрономии, атмосферы и других научных дисциплин. Идея создания международной базы на Луне была впервые объявлена в 2021 году.
В то время эта инициатива была встречена с интересом многими странами и специалистами. Сейчас проект переходит в практическую стадию и ожидается его реализация.