Microsoft va OpenAI yangi hamkorlik kelishuviga erishdi
Ushbu kelishuv OpenAI’ga daromad olishga yo‘naltirilgan kompaniyaga aylanish imkonini beradi. Bu esa sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqadi.
Hozircha kelishuv tafsilotlari to‘liq ochiqlanmagan, biroq tomonlar yakuniy shartnoma ustida ishlashda davom etmoqda. So‘nggi yillarda OpenAI katta daromadga erishib, xalqaro miqyosda faoliyatini kengaytirishni maqsad qilgan.
Microsoft 2019-yilda OpenAI’ga bir milliard dollar, 2023-yilda esa o‘n milliard dollar sarmoya kiritgan. Dastlab, Microsoft OpenAI mahsulotlarini faqat o‘zining Azure platformasi orqali taqdim etgan bo‘lsa, hozirda Oracle va Google bilan ham hamkorlik qilmoqda.
OpenAI tuzilmasidagi o‘zgarishlar AQSh hukumatining ruxsatini talab qiladi. Agar bu jarayon yil oxirigacha yakunlanmasa, kompaniya katta moliyaviy zarar ko‘rishi mumkin.
Shu bilan birga, Microsoft sun’iy intellekt sohasidagi o‘z ishlanmalarini mustaqil ravishda rivojlantirishga ham katta e’tibor bermoqda. Bu esa texnologiya sohasida raqobatbardoshlikni oshirishga xizmat qiladi.
Umuman olganda, yangi kelishuv sun’iy intellekt sohasida muhim o‘zgarishlar va yangi imkoniyatlar eshigini ochmoqda.

Microsoft и OpenAI достигли нового соглашения о сотрудничестве
Это соглашение позволит OpenAI стать компанией, ориентированной на получение прибыли. Это выведет сотрудничество в области искусственного интеллекта на новый уровень.
Пока детали соглашения не раскрыты полностью, однако стороны продолжают работать над окончательным контрактом. В последние годы OpenAI достигла значительных доходов и поставила цель расширить свою деятельность на международном уровне.
Microsoft инвестировала в OpenAI один миллиард долларов в 2019 году и десять миллиардов долларов в 2023 году. Изначально Microsoft предоставляла продукты OpenAI только через свою платформу Azure, но сейчас сотрудничает также с Oracle и Google.
Изменения в структуре OpenAI требуют разрешения правительства США. Если этот процесс не завершится до конца года, компания может понести значительные финансовые убытки.
В то же время Microsoft уделяет большое внимание самостоятельной разработке своих технологий в области искусственного интеллекта. Это способствует повышению конкурентоспособности в технологической сфере.
В целом, новое соглашение открывает двери к важным изменениям и новым возможностям в области искусственного интеллекта.