Sun’iy intellekt kasalliklarni o‘n yil oldindan aniqlaydi
Mutaxassislar ta’kidlashicha, bu model inson salomatligida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni o‘n yilgacha oldindan aniqlash imkoniga ega. Delphi-2M anonim tibbiy yozuvlar asosida o‘qitilgan.
U shifoxona qaydlari, shifokor yozuvlari hamda bemorlarning kundalik odatlarini tahlil qiladi. Masalan, chekish odati yoki turmush tarzi kabi ma’lumotlar uning hisob-kitoblarida muhim rol o‘ynaydi.
Dastur ob-havo prognozi kabi ishlaydi: qachon yomg‘ir yog‘ishi mumkinligi aytilgandek, u ham qaysi kasallik yuzaga kelish ehtimoli borligini bashorat qiladi. Avval Buyuk Britaniyadagi UK Biobank loyihasining 400 mingdan ortiq ishtirokchisining ma’lumotlari bilan o‘qitilgan, keyinchalik esa Daniyada 1,9 million odamning tibbiy yozuvlari asosida sinovdan o‘tkazilgan.
Natijalar dastur tomonidan berilgan prognozlarning amalda ham to‘g‘ri ekanligini ko‘rsatdi. Delphi-2M ayniqsa diabet, yurak xuruji va sepsis kabi xavfli kasalliklarni oldindan aniqlashda yuqori natija berdi.
Biroq, tasodifiy infeksiyalarni bashorat qilishda uning imkoniyatlari cheklangan. Mutaxassislarning fikricha, bunday sun’iy intellekt kelajakda shifokorlarga katta yordam beradi.
Agar bemorda kasallikka moyillik aniqlansa, shifokor unga turmush tarzini o‘zgartirish yoki dori-darmonlarni oldindan tavsiya qilishi mumkin. Masalan, jigar kasalligi xavfi yuqori bo‘lgan bemorlarga spirtli ichimliklardan tiyilish tavsiya qilinadi.
Shu bilan birga, ushbu texnologiya sog‘liqni saqlash tizimi uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib, qaysi hududda qancha bemor bo‘lishi mumkinligini aniqlash va shifoxonalar sig‘imini oldindan rejalashtirish imkonini beradi. Germaniya Saraton tadqiqot markazi sun’iy intellekt bo‘limi rahbari professor Morits Gerstungning so‘zlariga ko‘ra, Delphi-2M inson salomatligini anglashda yangi davrni boshlab berdi.
Kelajakda bunday modellar har bir bemor uchun individual davolash rejasini tuzishda muhim ahamiyat kasb etadi. Hozirda model asosan 40 dan 70 yoshgacha bo‘lgan odamlar ma’lumotlari asosida o‘qitilganligi sababli, uni turli yoshdagi bemorlar uchun qo‘llash imkoniyati cheklangan.
Shu bois olimlar uni yanada takomillashtirish, qon tahlillari, genetik ma’lumotlar va tasvirlar bilan boyitish ustida ish olib bormoqda. Tadqiqotning to‘liq natijalari Nature jurnalida chop etilgan bo‘lib, u Yevropa molekulyar biologiya laboratoriyasi, Germaniya Saraton tadqiqot markazi va Kopengagen universiteti hamkorligida amalga oshirilgan.

Искусственный интеллект выявляет болезни за десять лет до их появления
Ученые создали модель искусственного интеллекта, которая способна заранее выявлять болезни, которые могут возникнуть в организме человека в будущем. Эта программа под названием Delphi-2M может рассчитывать риск более тысячи заболеваний на основе медицинских данных.
Специалисты отмечают, что эта модель способна предсказывать проблемы со здоровьем человека за десять лет до их появления. Delphi-2M обучалась на анонимных медицинских записях.
Она анализирует записи больниц, записи врачей, а также повседневные привычки пациентов. Например, такие данные, как курение или образ жизни, играют важную роль в ее расчетах.
Программа работает подобно прогнозу погоды: как сообщают, когда может пойти дождь, так и она предсказывает вероятность возникновения той или иной болезни. Сначала она обучалась на данных более 400 тысяч участников проекта UK Biobank в Великобритании, а затем проходила тестирование на основе медицинских записей 1,9 миллиона человек в Дании.
Результаты показали, что прогнозы программы на практике оказались точными. Delphi-2M особенно хорошо справилась с предсказанием таких опасных заболеваний, как диабет, инфаркт и сепсис.
Однако ее возможности ограничены при прогнозировании случайных инфекций. По мнению специалистов, такой искусственный интеллект в будущем окажет большую помощь врачам.
Если у пациента выявляется склонность к заболеванию, врач может заранее рекомендовать изменить образ жизни или назначить лекарства. Например, пациентам с высоким риском заболеваний печени советуют отказаться от употребления алкоголя.
Кроме того, эта технология имеет стратегическое значение для системы здравоохранения, позволяя определить, сколько пациентов может быть в том или ином регионе, и заранее планировать вместимость больниц. По словам профессора Моритца Герстунга, руководителя отдела искусственного интеллекта Немецкого центра исследования рака, Delphi-2M открыла новую эру в понимании здоровья человека.
В будущем такие модели будут играть важную роль в составлении индивидуальных планов лечения для каждого пациента. В настоящее время модель обучена преимущественно на данных людей в возрасте от 40 до 70 лет, поэтому ее применение для пациентов других возрастных групп ограничено.
Поэтому ученые работают над ее дальнейшим совершенствованием, обогащая данными анализов крови, генетической информацией и изображениями. Полные результаты исследования опубликованы в журнале Nature, оно было проведено в сотрудничестве с Европейской лабораторией молекулярной биологии, Немецким центром исследования рака и Копенгагенским университетом.