Autodesk Flow Studio sun’iy aql imkoniyatlari bilan boyidi
Dunyodagi yetakchi dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchisi Autodesk kompaniyasi o‘zining mashhur Flow Studio platformasiga sun’iy aqlga asoslangan yangi imkoniyatlar qo‘shganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu xabar sohadagi mutaxassislar va shu sohaga qiziquvchilar uchun katta yangilik bo‘ldi. Endidan boshlab foydalanuvchilar oddiy matnli tushuntirishlar yoki soddalashtirilgan rasmlar orqali murakkab uch o‘lchamli jismni yaratishda qiyinchilikka duch kelmaydilar.
Bu yangi yutuq dizaynerlar, animatsiya ustalari va badiiy ishlash uchun katta qulaylik tug‘dirishi kutilmoqda. Yangi tizim yordamida noldan boshlab uch o‘lchamli modellar chizishga sarflanganda vaqt ancha qisqaradi.
Dastur foydalanuvchi kiritgan ma’lumotlarni tahlil qilib, juda qisqa vaqt ichida tayyor modelni taqdim etadi. Mutaxassislar fikricha, bu vosita ayniqsa kompyuter o‘yinlari va kinematografiya sohasida faoliyat yurituvchi ijodkorlar uchun juda foydali bo‘ladi.
Ularning vaqtini tejash bilan birga, ijodiy jarayonni ham osonlashtiradi. Kompaniya vakillarining ta’kidlashicha, ushbu texnologiya hali to‘liq rivojlanish bosqichida bo‘lib, kelajakda uning qobiliyatlari yanada kengaytiriladi.
Hozirgi paytda tizim asosan oddiy va o‘rtacha darajadagi murakkablikka ega bo‘lgan obyektlarni yaratishga moslashgan. Biroq yaqin kelajakda dastur orqali yuqori aniqlikka ega va juda murakkab detallarga boy bo‘lgan modellarni ham yaratish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Bu esa sohani yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Ushbu yangilanish uch o‘lchamli modellashtirish sohasida hal qiluvchi qadam bo‘lishi mumkin.
Chunki endi faqat professional dizaynerlar emas, balki bu sohada yetarli tajribaga ega bo‘lmagan oddiy foydalanuvchilar ham o‘z g‘oyalarini vizual ko‘rinishga keltira oladilar. Flow Studio platformasidagi bu o‘zgarishlar tez orada barcha foydalanuvchilar uchun ochiq bo‘lishi rejalashtirilgan.
Bu esa raqamli dunyoda yangi imkoniyatlar eshigini ochadi va ijodkorlikni yanada ommalashtirishga yordam beradi.

Autodesk Flow Studio дополнен возможностями искусственного интеллекта
Ведущий в мире разработчик программного обеспечения компания Autodesk объявила о добавлении новых функций на основе искусственного интеллекта в свою популярную платформу Flow Studio. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это известие стало большой новостью для специалистов отрасли и всех, кто интересуется этой сферой. Начиная с этого момента пользователи смогут создавать сложные трехмерные объекты без трудностей, используя простые текстовые описания или упрощенные изображения.
Ожидается, что это новое достижение значительно упростит работу дизайнеров, аниматоров и художников. Благодаря новой системе существенно сократится время, затрачиваемое на создание трехмерных моделей с нуля.
Программа анализирует введенные пользователем данные и в очень короткие сроки предоставляет готовую модель. По мнению экспертов, этот инструмент будет особенно полезен творческим специалистам, работающим в сфере компьютерных игр и кинематографа.
Помимо экономии времени, он также упрощает творческий процесс. Как отмечают представители компании, данная технология еще находится на стадии развития, и в будущем ее возможности будут расширены.
В настоящее время система в основном адаптирована для создания объектов простой и средней сложности. Однако в ближайшем будущем появится возможность создавать через программу модели с высокой точностью и большим количеством сложных деталей.
Это послужит дальнейшему развитию отрасли. Данное обновление может стать решающим шагом в сфере трехмерного моделирования.
Поскольку теперь визуализировать свои идеи смогут не только профессиональные дизайнеры, но и обычные пользователи без достаточного опыта в этой области. Ожидается, что эти изменения на платформе Flow Studio скоро станут доступны всем пользователям.
Это открывает двери для новых возможностей в цифровом мире и способствует дальнейшей популяризации творчества.