Ushbu kashfiyot sun’iy intellekt ma’lumotlar markazlari, sanoat korxonalari va elektromobillarning energiya samaradorligini oshirishda inqilobiy qadam bo‘lishi kutilmoqda. Yangi ishlanmaning asosi kremniyning g‘ayrioddiy tuzilishiga tayanadi.
An’anaviy yaxlit kremniy nanoprimlaridan farqli o‘laroq, olimlar ichi bo‘sh kremniy nanotrubkalarini yaratishdi. Bu tuzilma issiqlikni ushlab qolishda ancha samaraliroq ekani isbotlandi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, bunday nanotrubkalarning issiqlik o‘tkazuvchanligi yaxlit tuzilmalarga qaraganda 70 foizga past ekani aniqlandi. Mazkur jarayonda qattiq jismlarda issiqlik tashuvchi kvazizarrachalar - fononlarning lokallashuvi effekti hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
Oddiy kremniyda issiqlik nisbatan erkin tarqalsa, ichi bo‘sh nanotrubkalarda issiqlik energiyasining bir qismi struktura ichida qoladi va ancha sekin tarqaladi. Bu esa issiqlikni elektrga aylantiruvchi termoelektrik tizimlar uchun ideal sharoit yaratadi.
Ilgari bunday effektga oddiy tuzilmalarda va xona haroratida erishish deyarli imkonsiz deb hisoblanardi. Biroq koreyalik olimlar nisbatan sodda konstruksiya yordamida bunga erishishga muvaffaq bo‘lishdi.
Bu esa texnologiyani laboratoriya sharoitidan real ishlab chiqarishga o‘tkazish imkoniyatini beradi. Ishlanmaning eng muhim afzalliklaridan biri - termoelektrik tizimlarda an’anaviy ravishda qo‘llaniladigan vismut va tellur kabi nodir hamda qimmatbaho elementlar o‘rniga oddiy kremniydan foydalanilishidir.
Bu materialning arzonligi va sanoatda keng tarqalgani texnologiyaning tannarxini keskin pasaytiradi. Hozirgi vaqtda ChatGPT va boshqa yirik til modellarini qo‘llab-quvvatlovchi serverlar ulkan miqdorda issiqlik chiqaradi.
Ushbu yo‘qotilgan issiqlikni qayta elektrga aylantirish ma’lumotlar markazlarining sovutish xarajatlarini kamaytirib, umumiy samaradorlikni oshiradi. Shuningdek, elektromobillarda akkumulyator va dvigatel qizishidan hosil bo‘lgan energiyani qayta tiklash yurish masofasini uzaytirishga xizmat qilishi mumkin.
Tadqiqot mualliflarining ta’kidlashicha, yangi uslub mavjud mikrosxema ishlab chiqarish texnologiyalari bilan to‘liq mos keladi. Bu esa yaqin kelajakda aqlli qurilmalar va sanoat uskunalarida ortiqcha issiqlikni foydali energiyaga aylantiruvchi modullarning paydo bo‘lishini tezlashtiradi.

Ученые разработали новую технологию, превращающую тепло в электричество
Исследователи из университета POSTECH в Южной Корее разработали новую технологию, которая значительно повышает эффективность преобразования тепловой энергии, бесполезно рассеивающейся в окружающей среде, в электрический ток. Об этом сообщило Zamin.uz.
Ожидается, что это открытие станет революционным шагом в повышении энергоэффективности центров обработки данных искусственного интеллекта, промышленных предприятий и электромобилей. В основе новой разработки лежит необычная структура кремния.
В отличие от традиционных сплошных кремниевых нанопризм, ученые создали полые кремниевые нанотрубки. Было доказано, что такая структура гораздо эффективнее удерживает тепло.
Согласно результатам исследования, теплопроводность таких нанотрубок оказалась на 70 процентов ниже, чем у сплошных структур. Решающую роль в этом процессе играет эффект локализации фононов — квазичастиц, переносящих тепло в твердых телах.
Если в обычном кремнии тепло распространяется относительно свободно, то в полых нанотрубках часть тепловой энергии остается внутри структуры и распространяется гораздо медленнее. Это создает идеальные условия для термоэлектрических систем, преобразующих тепло в электричество.
Ранее считалось, что достичь такого эффекта в простых структурах и при комнатной температуре практически невозможно. Однако корейским ученым удалось добиться этого с помощью относительно простой конструкции.
Это дает возможность перенести технологию из лабораторных условий в реальное производство. Одним из наиболее важных преимуществ разработки является использование обычного кремния вместо редких и дорогостоящих элементов, таких как висмут и теллур, которые традиционно применяются в термоэлектрических системах.
Дешевизна этого материала и его широкое распространение в промышленности резко снижают себестоимость технологии. В настоящее время серверы, поддерживающие ChatGPT и другие крупные языковые модели, выделяют огромное количество тепла.
Преобразование этого потерянного тепла обратно в электричество снизит затраты на охлаждение центров обработки данных и повысит общую эффективность. Также восстановление энергии, образующейся при нагреве аккумулятора и двигателя в электромобилях, может способствовать увеличению запаса хода.
По словам авторов исследования, новый метод полностью совместим с существующими технологиями производства микросхем. Это ускорит появление в ближайшем будущем модулей, преобразующих избыточное тепло в полезную энергию в умных устройствах и промышленном оборудовании.