Buyuk Britaniyaning Imperial kolleji va Fransiyaning Emlyon biznes maktabi tadqiqotchilari tomonidan eʼlon qilingan yangi hisobotda venchur sarmoyalari hisobiga moliyalashtiriladigan startaplarda firibgarlik holatlari nima sababdan koʻp uchrashi tahlil qilindi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur ilmiy ish texnologiya sohasidagi xatarli yoʻnalishlar va investorlarning bu boradagi masʼuliyatini ochib bergani bilan muhim ahamiyatga ega. Tadqiqot natijalariga koʻra, sarmoyadorlar tomonidan qoʻyiladigan haddan tashqari yuqori talablar va bozorning haddan tashqari qizib ketishi tadbirkorlarni qingʻir yoʻllarga kirib ketishiga asosiy sabab boʻlmoqda.
Venchur sarmoyasi va firibgarlik xavfi TechCrunch nashrining xabar berishicha, mutaxassislar 2000-yildan 2023-yilgacha boʻlgan davr oraligʻida AQSh Qimmatli qogʻozlar va birjalar komissiyasi hamda Adliya vazirligi tomonidan taʼqib qilingan texnologik loyiha asoschilari va kompaniyalar maʼlumotlar bazasini oʻrganib chiqishdi. Soʻnggi yillarda keng jamoatchilikka maʼlum boʻlgan Frank kompaniyasi rahbari Charli Javis va Terraform Labs asoschisi Do Kvon kabi shaxslarning xatti-harakatlari aynan shu turdagi jinoyatlar sirasiga kiradi.
Toronto universitetining iyun oyida eʼlon qilingan yana bir izlanishida AQShdagi venchur fondlari tomonidan moliyalashtirilgan startaplarga qarshi ochilgan 654 ta firibgarlik ishi tahlil qilindi. Tadqiqot shuni koʻrsatdiki, garchi umumiy miqyosda firibgarlik kam uchraydigan hodisa boʻlsa-da, tashqi sarmoya jalb qilgan kompaniyalar oʻz mablagʻi hisobiga ishlayotgan korxonalarga qaraganda bunday ayblovlarga koʻproq duch keladi.
Notoʻgʻri kutilmalar va sunʼiy intellekt omili Tadqiqot mualliflaridan biri Tim Vaysning taʼkidlashicha, bozor qizib ketgan va nazorat sustlashgan davrlarda ish boshlagan startaplarning kelgusida firibgarlik yoʻliga kirib ketish ehtimoli 19 foizga yuqori boʻladi. Uning fikricha, muammo faqatgina asoschilarning shaxsiy xislatlarida emas, balki ular oldiga bajarib boʻlmaydigan darajadagi oʻsish koʻrsatkichlarini talab qilib qoʻyuvchi investorlarda hamdir.
Hozirgi kunda jadal rivojlanib borayotgan sunʼiy intellekt yoʻnalishidagi startaplar muhiti ham aynan asoschilarni qonunbuzarlikka undaydigan sharoitlarni yaratmoqda. Investorlarning balandparvoz talablari va kompaniyaning real imkoniyatlari oʻrtasidagi farq kattalashgani sari, muammolar yanada keskinlashib boraveradi.
Aldovning uch bosqichi Tadqiqotda tadbirkorlar duch keladigan bosim sababli yolgʻonchilikning uchta asosiy bosqichiga oʻtib ketishi tushuntirilgan. Bular sirtqi, mustahkamlangan va chuqur aldov shakllaridir.
Sirtqi aldovda asoschilar kompaniyaning haqiqiy holatini yashirib, uni tashqi tomondan juda muvaffaqiyatli qilib koʻrsatishga urinishadi. Mustahkamlangan aldov bosqichida esa yolgʻonlarni isbotlash uchun soxta dalillar, shartnomalar va hisob-fakturalar tayyorlanadi.
Eng ogʻir bosqich hisoblangan chuqur aldovda esa moliyaviy koʻrsatkichlar butunlay soxtalashtiriladi va venchur fondlari ataylab chalgʻitiladi. Mutaxassislar ushbu holatlarning oldini olish uchun startap ekotizimida shaffoflikni oshirish va sarmoyadorlar tomonidan oʻtkaziladigan tekshiruvlarni yanada kuchaytirish zarurligini taʼkidlamoqda.
Afsonaviy Winamp pleyeri yangi ko‘rinishda bozorga qaytmoqda
Ikki minginchi yillarning boshlarida kompyuter foydalanuvchilari orasida mislsiz mashhurlikka erishgan afsonaviy Winamp pleyeri yaqin vaqt ichida mutlaqo yangi ko‘rinishda bozorga qaytadi. Bu haqda
Google sun'iy intellekt asosidagi yangi xizmatini to'xtatdi
Google kompaniyasi o‘zining Google Earth xarita xizmatiga sun’iy intellekt yordamida soxta tasvirlar yaratish imkonini beruvchi yangi funksiyani qo‘shganidan atigi bir kun o‘tib, uni butunlay
Dunyoga mashhur Index Ventures venchur jamg'armasi o'zining navbatdagi moliyalashtirish bosqichini muvaffaqiyatli yakunlab, uchta yangi jamg'arma doirasida jami 2 milliard dollar miqdorida sarmoya
TexnologiyaBugun, 01:10
AMD Radeon RX 9050 videoasbobi sinovlarda kutilgan natijani bermadi
Yaqinda taqdim etilgan AMD Radeon RX 9050 videoasbobining ilk sinov natijalari e'lon qilindi va ushbu qurilma zamonaviy texnologiyalar bozorida kutilmagan ko'rsatkichlarni qayd etdi. Bu haqda One.uz
Sun'iy intellekt kompaniyalari bosma kitoblarni ommaviy sotib olib yo'q qilmoqda
Sun'iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish bilan shug'ullanuvchi yirik kompaniyalar o'z modellarini o'qitish va ma'lumotlar omborini kengaytirish maqsadida bosma kitoblarni ommaviy ravishda

Определены основные причины мошенничества в стартапах
В новом отчете, опубликованном исследователями Имперского колледжа Лондона и Французской бизнес-школы Эм Lyon, проанализировано, почему в стартапах, финансируемых за счет венчурных инвестиций, так часто встречаются случаи мошенничества. Об этом сообщает One.uz.
Данное научное исследование имеет важное значение, поскольку оно выявляет рискованные направления в технологической сфере и ответственность инвесторов в этом вопросе. По результатам исследования, чрезмерно высокие требования со стороны инвесторов и перегрев рынка являются основными причинами, вынуждающими предпринимателей идти на кривые пути.
Венчурный капитал и риск мошенничества Как сообщает издание TechCrunch, эксперты проанализировали базу данных основателей технологических проектов и компаний, преследуемых Комиссией по ценным бумагам и биржам США и Министерством юстиции в период с 2000 по 2023 год. Действия таких лиц, как руководитель компании Frank Чарли Джейвис и основатель Terraform Labs До Квон, ставшие широко известными в последние годы, относятся именно к этому типу преступлений.
В другом исследовании, опубликованном Университетом Торонто в июне, были проанализированы 654 дела о мошенничестве против стартапов, финансируемых венчурными фондами США. Исследование показало, что хотя в целом мошенничество является редким явлением, компании, привлекающие внешние инвестиции, сталкиваются с такими обвинениями чаще, чем предприятия, работающие на собственные средства.
Неправильные ожидания и фактор искусственного интеллекта По словам одного из авторов исследования Тима Вайса, вероятность того, что стартапы, начавшие работу в периоды перегрева рынка и ослабления контроля, в будущем пойдут по пути мошенничества, на 19 процентов выше. По его мнению, проблема заключается не только в личных качествах основателей, но и в инвесторах, которые выдвигают невыполнимые требования к показателям роста.
Среда стартапов в быстро развивающейся области искусственного интеллекта также создает условия, побуждающие основателей к правонарушениям. По мере увеличения разрыва между завышенными требованиями инвесторов и реальными возможностями компании проблемы становятся все более острыми.
Три стадии обмана В исследовании объясняется, как давление, с которым сталкиваются предприниматели, приводит к переходу через три основные стадии лжи. Это поверхностный, закрепленный и глубокий обман.
При поверхностном обмане основатели пытаются скрыть реальное положение дел в компании, демонстрируя ее как очень успешную с внешней стороны. На стадии закрепленного обмана для подтверждения лжи создаются поддельные доказательства, контракты и счета-фактуры.
На самой тяжелой стадии, называемой глубоким обманом, финансовые показатели полностью фальсифицируются, а венчурные фонды намеренно вводят в заблуждение. Эксперты подчеркивают необходимость повышения прозрачности в экосистеме стартапов и усиления проверок, проводимых инвесторами, для предотвращения таких ситуаций.