O‘zbekiston-Moldova yuk tashish ruxsatnomalari bekor qilindi
2026 yil boshidan boshlab O‘zbekiston va Moldova o‘rtasida yangi kelishuv kuchga kiradi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuv ikki tomonlama va tranzit avtomobil yuk tashishlarida ruxsatnomalar olish talabini to‘liq bekor qiladi. Bu qaror O‘zbekiston transport vazirligi matbuot xizmatining ma’lumotiga ko‘ra, o‘zbek-moldova qo‘shma komissiyasining yig‘ilishida qabul qilingan.
Ushbu o‘zgarishlarni belgilovchi protokol hukumatlararo yuk tashishlar to‘g‘risidagi kelishuvga kiritildi va O‘zbekiston delegatsiyasi hamda Moldova transport va yo‘l infratuzilmasi vazirligi vakillari o‘rtasidagi muzokaralar natijasida imzolandi. Muzokaralarda milliy transport kompaniyalari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish asosiy mavzu bo‘ldi.
Transport vazirligi ushbu kelishuv strategik ahamiyatga ega ekanligini ta’kidlaydi. Transport sohasidagi liberallashtirish nafaqat Yevropa yo‘nalishidagi milliy korxonalar uchun katta qulayliklar yaratadi, balki eksport logistika zanjirlarining barqarorligini mustahkamlashga ham muhim hissa qo‘shadi.
Bu qaror tovar yetkazib berish jarayonlarining uzluksizligini ta’minlash bo‘yicha kengroq strategiyaning bir qismi sifatida ko‘rilmoqda. Bu qadam O‘zbekistonning raqamlashtirish va xalqaro yuk tashishlarni soddalashtirish siyosatining davomidir.
Eslatib o‘tamiz, 2022 yil noyabrdan buyon Turkiya bilan elektron ruxsatnoma almashish tizimi “E-permit” muvaffaqiyatli ishlamoqda, 2023 yil aprelidan esa shunday raqamli tizim Qozog‘iston bilan ham joriy etildi. Joriy yil boshida transport vaziri Ilhom Mahkamov transport-logistika sohasini kompleks rivojlantirishga qaratilgan farmon loyihasini tayyorlashni e’lon qilgan edi.
Ushbu hujjatning asosiy vazifalari xalqaro yo‘nalishlarni diversifikatsiya qilish va tranzit muammolari yuzaga keladigan yo‘nalishlarni chetlab o‘tish uchun muqobil logistika koridorlarini izlashdan iborat. Strategiya doirasida transport vazirligi xalqaro maydonda faol ish olib bormoqda.
Vazirlik Belgiya, Armaniston, Serbiya, Norvegiya, Xorvatiya va Albaniya kabi bir qator Yevropa davlatlari bilan yangi avtomobil tashishlari bo‘yicha kelishuvlar tuzishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, Xitoy, Eron, Belarus, Ukraina va Ruminiya kabi asosiy hamkorlar bilan mavjud kelishuvlarni qayta ko‘rib chiqish va yangilash ishlari davom etmoqda.
Bu samarali transport tarmog‘ini yaratishda tizimli yondashuvni ko‘rsatadi. O‘zbekiston dunyoda faqat Lixteynshteyn bilan birga global okeanga chiqish uchun kamida ikki davlat hududidan o‘tishi kerak bo‘lgan ikki mamlakatdan biridir.
Bu holat “dengizdan ikki barobar uzoqlik” deb ataladi va quruqlik transport koridorlarini rivojlantirishning muhimligini yanada oshiradi.

Разрешения на грузоперевозки между Узбекистаном и Молдовой отменены
С начала 2026 года вступит в силу новое соглашение между Узбекистаном и Молдовой. Об этом сообщает Upl.uz.
Это двустороннее соглашение полностью отменяет требование получения разрешений на транзитные автомобильные грузоперевозки. По информации пресс-службы Министерства транспорта Узбекистана, это решение было принято на заседании узбекско-молдавской совместной комиссии.
Протокол, определяющий эти изменения, был включён в межправительственное соглашение о грузоперевозках и подписан в результате переговоров между делегацией Узбекистана и представителями Министерства транспорта и дорожной инфраструктуры Молдовы. Основной темой переговоров стало создание благоприятных условий для национальных транспортных компаний.
Министерство транспорта подчёркивает стратегическую важность этого соглашения. Либерализация в транспортной сфере создаст значительные удобства не только для национальных предприятий, работающих на европейском направлении, но и внесёт важный вклад в укрепление устойчивости экспортных логистических цепочек.
Это решение рассматривается как часть более широкой стратегии обеспечения непрерывности процессов доставки грузов. Этот шаг является продолжением политики Узбекистана по цифровизации и упрощению международных грузоперевозок.
Напомним, что с ноября 2022 года успешно функционирует система электронного обмена разрешениями «E-permit» с Турцией, а с апреля 2023 года аналогичная цифровая система была внедрена и с Казахстаном. В начале текущего года министр транспорта Илхом Махкамов объявил о подготовке проекта указа, направленного на комплексное развитие транспортно-логистической сферы.
Основными задачами данного документа являются диверсификация международных направлений и поиск альтернативных логистических коридоров для обхода маршрутов с проблемами транзита. В рамках стратегии Министерство транспорта активно работает на международной арене.
Министерство планирует заключить новые соглашения о автомобильных перевозках с рядом европейских стран, таких как Бельгия, Армения, Сербия, Норвегия, Хорватия и Албания. Также продолжается пересмотр и обновление существующих соглашений с ключевыми партнёрами, такими как Китай, Иран, Беларусь, Украина и Румыния.
Это демонстрирует системный подход к созданию эффективной транспортной сети. Узбекистан является одной из двух стран в мире, наряду с Лихтенштейном, для выхода к глобальному океану которых необходимо пересекать территорию как минимум двух государств.
Это явление называется «двукратным удалением от моря» и подчёркивает ещё большую важность развития сухопутных транспортных коридоров.