Avtomobil raqamlarini olish jarayoni yengillashadi
O‘zbekiston Respublikasi hukumati avtomobillar va mototsikllar uchun davlat ro‘yxat raqamlarini olish jarayonini sezilarli darajada yengillashtiruvchi qarorni tasdiqladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yangi qoidalar 2026 yil 1 yanvardan kuchga kiradi. Asosiy o‘zgarishlar quyidagilardan iborat: «go‘zal» raqamlar uchun tovar-xomashyo birjasidagi auksion tizimi bekor qilinadi; ma’lum harf va raqamlar kombinatsiyasiga nisbatan qo‘shimcha to‘lovlar olinmaydi.
2026 yil boshidan boshlab, istalgan raqam yagona oshirilgan tarif asosida elektron ariza orqali olinishi mumkin bo‘ladi. Bu chora raqam olish jarayonini yanada shaffof va qulay qilishga qaratilgan.
Fuqarolar istalgan harf va raqam kombinatsiyasiga ega bo‘lgan bo‘sh raqamni yagona ochiq ma’lumotlar bazasidan tanlash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Mazkur bazaga quyidagi yo‘llar orqali kirish mumkin bo‘ladi: ro‘yxatga olish bo‘limlaridagi axborot kio­sklari, Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasining mobil ilovasi, rasmiy veb-sayti hamda Interaktiv davlat xizmatlari yagona portali.
Shuningdek, 1 yanvardan boshlab ushbu ochiq bazada mintaqaviy kodlar bo‘yicha barcha raqamlar mavjud bo‘ladi, faqat allaqachon berilgan yoki foydalanilayotgan raqamlar bundan mustasno. Bu yangiliklar avtomobil va mototsikl egalari uchun raqam olish jarayonini soddalashtirib, uni yanada adolatli va shaffof qiladi.

Процесс получения автомобильных номеров упростится
Правительство Республики Узбекистан утвердило решение, значительно упрощающее процесс получения государственных регистрационных номеров для автомобилей и мотоциклов. Об этом сообщает Upl.uz.
Новые правила вступят в силу с 1 января 2026 года. Основные изменения заключаются в следующем: отменяется аукционная система на товарно-сырьевой бирже для «красивых» номеров; дополнительные платежи за определённые комбинации букв и цифр взиматься не будут.
С начала 2026 года любой номер можно будет получить через электронное заявление по единому повышенному тарифу. Эта мера направлена на то, чтобы сделать процесс получения номеров более прозрачным и удобным.
Граждане смогут выбирать свободный номер с любой комбинацией букв и цифр из единой открытой базы данных. К этой базе можно будет получить доступ следующими способами: через информационные киоски в регистрационных отделах, мобильное приложение Главного управления безопасности дорожного движения, официальный веб-сайт и единый портал интерактивных государственных услуг.
Кроме того, с 1 января в этой открытой базе будут доступны все номера по региональным кодам, за исключением уже выданных или используемых номеров. Эти нововведения упростят процесс получения номеров для владельцев автомобилей и мотоциклов, сделав его более справедливым и прозрачным.