Nogiron o‘quvchilar uchun ijtimoiy taksi kengaytirildi
Nogironligi bo‘lgan maktab o‘quvchilari uchun ijtimoiy taksi dasturi 11 yangi shaharda joriy etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025 yil bahorida pilot loyiha Toshkent, Samarqand va Andijonda ishga tushirilgan edi. Hozirda esa Buxoro, Qarshi, Farg‘ona, Urganch, Qo‘qon, Jizzax, Namangan, Navoiy, Nukus, Guliston va Xivani ham qamrab olmoqda.
Ushbu loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Milliy ijtimoiy himoya agentligi va Yandex Uzbekistan hamkorligida amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida nogironligi bo‘lgan maktab o‘quvchilari o‘quv muassasasiga borish va qaytish uchun taksidan foydalanishlari mumkin.
Davlat har bir bola uchun oyiga transport xarajatlarini qoplashni ta’minlaydi. Bu miqdor 1,2 bazaviy hisoblash miqdoriga teng bo‘lib, taxminan 494,4 ming so‘mni tashkil etadi.
Kompensatsiya safarning narxidan 60 foiz yoki 100 foizgacha bo‘lishi mumkin, bu esa imtiyoz shartlariga bog‘liq. Agentlikning ta’kidlashicha, ushbu tashabbus nogironligi bo‘lgan o‘quvchilarning maktabga xavfsiz va qulay borishini ta’minlash hamda ularning oilalariga qo‘shimcha yordam berishni maqsad qilgan.
Hozirda ijtimoiy taksi xizmatlari mamlakat bo‘ylab 14 shaharda mavjud. Safarni Yandex Go ilovasi orqali buyurtma qilish mumkin.
Quvvatlash uchun maxsus variantlar ham taklif etilgan, masalan, “Nogironlik aravachasida bo‘laman” yoki “Mashina topishda yordam bering”. Haydovchi bu haqda xabar oladi va yordam berishga tayyor bo‘ladi.
Yandex Go ushbu buyurtmalardan daromad olmaydi, davlat tomonidan qoplanadigan barcha mablag‘lar to‘g‘ridan-to‘g‘ri haydovchilarga beriladi. Xizmat uchun hech qanday komissiya olinmaydi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda nogironligi bo‘lgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda. Ular davlat tomonidan ijtimoiy yordam, nafaqa, subsidiyalar va keng ko‘lamli tibbiy hamda ishga joylashish ko‘maklari bilan ta’minlanmoqda.

Социальное такси для учащихся с ограниченными возможностями расширено
Программа социального такси для школьников с инвалидностью внедрена в 11 новых городах. Об этом сообщает Upl.uz.
Весной 2025 года пилотный проект был запущен в Ташкенте, Самарканде и Андижане. Сейчас он охватывает также Бухару, Карши, Фергану, Ургенч, Коканд, Джизак, Наманган, Навои, Нукус, Гулистан и Хиву.
Этот проект реализуется в сотрудничестве Агентства национальной социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан и Yandex Uzbekistan. В рамках проекта школьники с инвалидностью могут пользоваться такси для поездок в учебное заведение и обратно.
Государство обеспечивает компенсацию транспортных расходов для каждого ребенка ежемесячно. Эта сумма равна 1,2 базовой расчетной величины, что составляет примерно 494,4 тысячи сумов.
Компенсация может составлять от 60 до 100 процентов стоимости поездки, в зависимости от условий льгот. По словам агентства, эта инициатива направлена на обеспечение безопасного и комфортного доступа школьников с инвалидностью в школу, а также на дополнительную поддержку их семей.
В настоящее время услуги социального такси доступны в 14 городах страны. Заказать поездку можно через приложение Yandex Go.
Для поддержки предусмотрены специальные опции, например, «Я в инвалидной коляске» или «Помогите найти машину». Водитель получает уведомление и готов оказать помощь.
Yandex Go не получает доход с этих заказов, все средства, покрываемые государством, напрямую передаются водителям. Комиссия за услугу не взимается.
В последние годы в Узбекистане активно ведется работа по поддержке граждан с инвалидностью. Им предоставляется социальная помощь, пенсии, субсидии, а также широкий спектр медицинской и трудоустроительной поддержки.
Для справки, в стране проживает 1 031 609 граждан с инвалидностью. Компания Yandex является одной из крупных организаций, активно участвующих в социальных проектах.