Gormuz bo‘g‘ozi ochildi neft yetkazish yo‘lida bosim pasaydi
AQSH va Eron o‘rtasida erishilgan kelishuv natijasida jahon savdo yo‘llarining eng muhim nuqtalaridan biri — Gormuz bo‘g‘ozi tankerlar harakati uchun qayta ochildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyo bo‘ylab neft yetkazib berishning qariyb 20 foizi aynan shu suv yo‘li orqali amalga oshirilishini inobatga olsak, ushbu yangilik global energetika bozoridagi bosimni sezilarli darajada pasaytirishi kutilmoqda. Bu haqda Autocar.co.uk xabar beradi.
Siyosiy vaziyatning yumshashi ortidan Brent markali xom neft narxi bir barrel uchun 80 dollardan pastga tushdi. Taqqoslash uchun, nizo avjiga chiqqan paytda ushbu ko‘rsatkich 120 dollargacha ko‘tarilgan edi.
Narxlarning pasayishi jahon bozorida ijobiy signal sifatida qabul qilinsa-da, avtomobil egalari uchun yoqilg‘i quyish shoxobchalaridagi narxlarning pasayishi bir oz vaqt talab qilishi mumkin. Ekspertlarning ta’kidlashicha, ulgurji narxlar neft kotirovkalariga tezda moslashsa-da, chakana savdoda vaziyat boshqacha.
Petrol Retailers Association ijrochi direktori Gordon Balmerning so‘zlariga ko‘ra, chakana savdogarlar yoqilg‘ini turli muddatli shartnomalar asosida sotib olishadi. Ayrimlari har kuni xarid qilsa, boshqalari haftalik yoki ikki haftalik kechikish bilan ishlaydi.
Bu esa qimmat narxda sotib olingan zaxiralar tugamaguncha, arzonlashgan narxlar iste’molchiga yetib bormasligini anglatadi. Warwick Business School professori Nigel Driffieldning fikricha, narxlarning pasayish sur’ati ko‘p jihatdan inqiroz davrida imzolangan fyuchers shartnomalariga bog‘liq.
Agar yoqilg‘i kompaniyalari narxlar baland bo‘lgan vaqtda uzoq muddatli yetkazib berish shartnomalarini imzolab qo‘ygan bo‘lsa, iste’molchilar uchun narxlar pasayishi ancha kechikishi mumkin. AA (Automobile Association) ma’lumotlariga ko‘ra, tinchlik kelishuvi imzolanishidan oldin ham benzin va dizel narxlarida biroz pasayish kuzatilgan.
Hozirda benzinning har bir litri o‘rtacha 4,6 pensga, dizel esa qariyb 9 pensga arzonlashgan. Bu esa o‘rtacha sig‘imli bakni to‘ldirishda sezilarli tejash imkonini bermoqda.
Biroq, narxlar inqirozdan oldingi darajaga tezda qaytishi dargumon. Mutaxassislar haydovchilar yoqilg‘i quyish shoxobchalarida sezilarli pasayishni taxminan uch haftadan keyin ko‘rishni boshlashlari mumkinligini aytishmoqda.
Shunga qaramay, logistika muammolari saqlanib qolmoqda. Ko‘plab tankerlar hozirda Fors ko‘rfazidan uzoqdagi boshqa yo‘nalishlarda harakatlanmoqda va ularning qaytishi uchun vaqt kerak bo‘ladi.
O‘zbekiston kabi importga bog‘liq bo‘lgan yoki jahon neft kotirovkalari asosida narx belgilaydigan bozorlar uchun ham Gormuz bo‘g‘ozidagi barqarorlik muhim ahamiyatga ega. Global narxlarning pasayishi ichki bozordagi yoqilg‘i narxining barqarorlashishiga va inflyatsion bosimning kamayishiga xizmat qiladi.

Ормузский пролив открылся, давление на пути поставок нефти снизилось
В результате достигнутого соглашения между США и Ираном один из ключевых пунктов мировых торговых путей — Ормузский пролив — вновь открыт для движения танкеров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Учитывая, что около 20% мировых поставок нефти осуществляется именно этим морским путём, ожидается, что эта новость значительно снизит давление на глобальный рынок энергоносителей. Об этом сообщает Autocar.co.uk.
На фоне улучшения геополитической ситуации цена на нефть марки Brent за баррель упала ниже 80 долларов. Для сравнения: в период пика цен этот показатель достигал 120 долларов.
Хотя снижение цен воспринимается на мировом рынке как положительный сигнал, для автовладельцев снижение цен на топливо на заправках может потребовать некоторого времени. Как подчеркивают эксперты, хотя спотовые цены быстро реагируют на изменения в котировках нефти, ситуация на розничном рынке иная.
Как отмечает исполнительный директор Ассоциации розничных продавцов топлива Гордон Балмер, розничные торговцы закупают топливо на основе контрактов различной продолжительности. Некоторые закупают его ежедневно, другие — еженедельно или раз в две недели.
Это означает, что до тех пор, пока не будут израсходованы запасы, закупленные по высоким ценам, сниженные цены не дойдут до конечного потребителя. По мнению профессора Уорикской бизнес-школы Найджела Дриффилда, темп снижения цен во многом связан с фьючерсными контрактами, заключёнными в период нестабильности.
Если нефтяные компании в период высоких цен заключили долгосрочные контракты на поставки, то снижение цен для потребителей может задержаться. Согласно данным Автомобильной ассоциации (AA), даже до подписания перемирия наблюдалось небольшое снижение цен на бензин и дизельное топливо.
В настоящее время средняя цена бензина составляет около 4,6 пенса за литр, а дизельного топлива — примерно 9 пенсов за литр. Это позволяет существенно сэкономить при заправке среднего по объёму бака.
Однако быстрое возвращение цен к докризисному уровню вызывает опасения. Эксперты предполагают, что значительное снижение цен на заправках может начаться примерно через три недели.
Тем не менее, логистические проблемы остаются. Многие танкеры в настоящее время перемещаются по другим маршрутам, удалённым от Персидского залива, и для их возвращения требуется время.
Для стран, зависящих от импорта, таких как Узбекистан, или для рынков, где цены формируются на основе мировых котировок нефти, стабильность в Ормузском проливе имеет важное значение. Снижение глобальных цен способствует стабилизации цен на топливо на внутреннем рынке и снижению инфляционного давления.