Korporativ avtoparklar elektr transportga o‘tishdan voz kechmoqda
Yevropa va Buyuk Britaniyadagi yirik avtopark egalari hamda biznes tuzilmalari o‘z transport vositalarini to‘liq elektr quvvatiga o‘tkazish rejalarini qayta ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bunga sabab sifatida sohadagi tartibga soluvchi qonunchilikning tez-tez o‘zgarayotgani va kelajakdagi soliq siyosatidagi noaniqliklar ko‘rsatilmoqda. Alphabet lizing kompaniyasi tomonidan o‘tkazilgan so‘nggi tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, korporativ mijozlarning barqaror rivojlanish va ekologik toza transportga bo‘lgan qiziqishi so‘nggi yillardagi eng past darajaga tushgan.
Bu haqda Autocar.co.uk xabar beradi. Alphabetning 2026-yilgi Yevropa avtoparklari emissiyasi monitoringi hisobotiga ko‘ra, mintaqadagi operatorlarning atigi 50 foizi o‘z rejalarida ekologik omillarni hisobga olmoqda.
Bu ko‘rsatkich 2023-yildan beri o‘tkazib kelinayotgan tadqiqotlar tarixidagi eng past natijadir. So‘rovda qatnashganlarning 60 foizi qonunchilikdagi noaniqliklar ularning qaror qabul qilish jarayoniga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidlagan.
Bu esa avtomobil bozorining to‘liq elektrifikatsiya qilinishi yo‘lidagi jiddiy to‘siq bo‘lib xizmat qilmoqda. Siyosiy qarorlar va bozor kon’yunkturasi vaziyatning bunday tus olishiga Yevropa Ittifoqining 2021-2035 yillar uchun mo‘ljallangan karbonat angidrid chiqindilarini kamaytirish maqsadlarini yumshatgani asosiy sabablardan biri bo‘ldi.
Dastlab yangi avtomobillar uchun zararli chiqindilarni 100 foizga qisqartirish ko‘zda tutilgan bo‘lsa, keyinchalik bu ko‘rsatkich 90 foizga tushirildi. Qolgan 10 foiz ulush esa past uglerodli po‘lat va muqobil yoqilg‘ilar hisobiga qoplanishi belgilandi.
Bu o‘zgarish ichki yonuv dvigatelli avtomobillar va gibrid modellarning bozordagi umrini sezilarli darajada uzaytirdi. Buyuk Britaniyada ham vaziyat o‘xshash.
Garchi mamlakat Yevropa Ittifoq yo‘lidan to‘liq ketmagan bo‘lsa-da, mahalliy biznes vakillari uchun siyosiy muhit chalkashligicha qolmoqda. Hozirda Britaniyadagi biznes-lizing asosida olingan avtomobillarning deyarli yarmini elektromobillar tashkil etadi.
Biroq, hukumatning nol chiqindili transport vositalari talabini yumshatish ehtimoli va 2028-yildan joriy etilishi kutilayotgan har bir mil uchun to‘lov tizimi kompaniyalarni ehtiyotkorlikka chorlamoqda. Biznesning kelajakka bo‘lgan ishonchi tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, Buyuk Britaniyadagi har to‘qqizta korxonadan biri o‘z avtoparkida benzin yoki dizel dvigatelli transport vositalarini doimiy ravishda saqlab qolishni rejalashtirmoqda.
Shunga qaramay, britaniyalik operatorlarning 84 foizi 2035-yilga borib to‘liq elektr quvvatiga o‘ttishiga ishonadi, ularning 32 foizi esa bu maqsadga yaqin ikki yil ichida erishishni ko‘zlamoqda. Alphabet ekspertlarining fikricha, qonunchilikdagi o‘zgarishlar va soliq imtiyozlarining bekor qilinishi operatsion murakkabliklarni keltirib chiqaradi.
Bu esa o‘z navbatida korxonalarning barqaror rivojlanish strategiyalariga bo‘lgan e’tiborini susaytiradi. Masalan, Britaniyadagi kompaniyalar uchun elektromobillarga o‘tish soliq imtiyozlarini kengaytirish muddatining tugashidan qattiq qo‘rqmoqda.
Yevropada esa mijozlar o‘z avtoparklarini boshqarish uchun sun’iy intellekt asosidagi yechimlardan foydalanishni targ‘ib qilish imkoniyati cheklangan holda qolmoqda.

Корпоративные автопарки отказываются от перехода на электротранспорт
Крупные владельцы автопарков и бизнес-структуры в Европе и Великобритании пересматривают свои планы по полному переходу на электромобили. Об этом сообщает Zamin.uz.
Причиной этого называют частые изменения в регулирующем законодательстве и неопределенность в будущей налоговой политике. Результаты последнего исследования, проведенного лизинговой компанией Alphabet, показывают, что интерес корпоративных клиентов к устойчивому развитию и экологически чистому транспорту упал до самого низкого уровня за последние годы.
Об этом сообщает Autocar.co.uk. Согласно отчету Alphabet по мониторингу выбросов европейских автопарков на 2026 год, лишь 50 процентов операторов в регионе учитывают экологические факторы в своих планах.
Этот показатель является самым низким за всю историю исследований, проводимых с 2023 года. 60 процентов опрошенных отметили, что неопределенность в законодательстве негативно влияет на их процесс принятия решений.
Это служит серьезным препятствием на пути к полной электрификации автомобильного рынка. Одной из основных причин того, что ситуация приняла такой оборот, стало смягчение Европейским союзом целей по сокращению выбросов углекислого газа, намеченных на период 2021–2035 годов.
Первоначально предполагалось 100-процентное сокращение вредных выбросов для новых автомобилей, но позже этот показатель был снижен до 90 процентов. Остальные 10 процентов доли было решено покрыть за счет низкоуглеродистой стали и альтернативных видов топлива.
Это изменение значительно продлило срок жизни автомобилей с двигателями внутреннего сгорания и гибридных моделей на рынке. В Великобритании ситуация схожая.
Хотя страна и не пошла полностью по пути Евросоюза, политическая среда для местных представителей бизнеса остается запутанной. В настоящее время почти половину автомобилей, приобретенных в Великобритании на основе бизнес-лизинга, составляют электромобили.
Однако вероятность смягчения требований правительства к транспорту с нулевым уровнем выбросов и система оплаты за каждую милю, введение которой ожидается с 2028 года, побуждают компании к осторожности. Результаты исследования уверенности бизнеса в будущем показывают, что каждое девятое предприятие в Великобритании планирует постоянно сохранять в своем автопарке транспортные средства с бензиновыми или дизельными двигателями.
Несмотря на это, 84 процента британских операторов верят в полный переход на электроэнергию к 2035 году, а 32 процента из них стремятся достичь этой цели в ближайшие два года. По мнению экспертов Alphabet, изменения в законодательстве и отмена налоговых льгот создают операционные сложности.
Это, в свою очередь, ослабляет внимание предприятий к стратегиям устойчивого развития. Например, компании в Великобритании сильно опасаются окончания срока действия расширенных налоговых льгот при переходе на электромобили.
В Европе же возможности по продвижению использования решений на базе искусственного интеллекта для управления автопарками клиентов остаются ограниченными.