Moskvadagi VDNX hududida tashkil etilgan ProDvijeniye avtomobil festivalida Rosatom davlat korporatsiyasining kompozit divizioni o‘zining so‘nggi texnologik ishlanmalarini namoyish etdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mutaxassislar keng jamoatchilik e’tiboriga universal Voyt kompozit platformasi negizida yaratilgan to‘liq o‘lchamli elektr furgon hamda funksional krossover prototipini taqdim etishdi. Ushbu innovatsion transport vositalari mamlakatda ekologik toza va zamonaviy elektromobillar ishlab chiqarish salohiyatini yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.
Voyt platformasining texnik imkoniyatlari Taqdim etilgan modellardan biri Voyt LCV deb nomlangan bo‘lib, u shahar sharoitida yuk tashishga mo‘ljallangan elektr furgonidir. Mazkur transport vositasining yuk ko‘tarish qobiliyati 600 kilogrammni tashkil etadi, uning yuk bo‘linmasi hajmi esa 3 kub metrga teng.
Mashinaning umumiy uzunligi 4 metrdan kam ekani uni gavjum shahar ko‘chalari va tor yoʻlaklarda harakatlanish uchun juda qulay qiladi. Turkumning ikkinchi vakili Voyt SUV deb nomlangan to‘liq o‘lchamli elektr krossoveridir.
Ushbu model universal platformaning yengil yo‘lovchi elektromobillarini yaratishdagi keng imkoniyatlarini yaqqol namoyish etadi. Mazkur elektr krossover avvalroq ilk bor harakatda sinovdan o‘tkazilib, jamoatchilikka o‘zining texnik jihatdan to‘liq tayyor ekanini isbotlagan edi.
Innovatsion kompozit texnologiyalar Loyiha konstruksiyasining asosini o‘ziga xos xrebetli profil tashkil etadi. U kompozit materiallardan uzluksiz profil ishlab chiqarishning maxsus pultruziya usuli yordamida tayyorlangan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, aynan kompozit texnologiyalardan foydalanish konstruksiya umumiy vaznini sezilarli darajada kamaytirish imkonini bergan. Shu bilan birga, avtomobil uchun zarur bo‘lgan mustahkamlik va chidamlilik ko‘rsatkichlari to‘liq saqlab qolingan.
Mazkur loyihaning yana bir muhim afzalligi uning yuqori darajada mahalliylashtirilganidir. Rosatom vakillarining ma’lum qilishicha, platforma asosiy qismlarining 60 foizigacha bo‘lgan miqdori korporatsiya tarkibidagi korxonalarda ishlab chiqariladi.
Bunga tortish akkumulyatori, kuch qismi elektronikasi, elektr yuritma va turli kompozit konstruksiya elementlari kiradi. Ekspertlarning fikricha, yagona kompozit platformani qo‘llash kelgusida raqobatbardosh va tejamkor mahalliy elektromobillarni ishlab chiqarish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Hozirgi kunda avtomobilsozlik sanoatida energiya samaradorligi va yengil vazn asosiy talablardan biri bo‘lib turgan bir paytda, bunday texnologik yechimlar bozorda mustahkam o‘rin egallashi kutilmoqda.

На автомобильном фестивале ProDvijeniye, организованном на территории ВДНХ в Москве, композитное подразделение государственной корпорации «Росатом» представило свои последние технологические разработки. Об этом сообщает One.uz.
Эксперты представили на суд широкой общественности полногабаритный электрический фургон и функциональный прототип кроссовера, созданные на базе универсальной композитной платформы Voyt. Ожидается, что эти инновационные транспортные средства выведут потенциал производства экологически чистых и современных электромобилей в стране на новый уровень.
Технические возможности платформы Voyt Одна из представленных моделей называется Voyt LCV и представляет собой электрический фургон, предназначенный для перевозки грузов в городских условиях. Грузоподъемность данного транспортного средства составляет 600 килограммов, а объем его грузового отсека равен 3 кубическим метрам.
Общая длина автомобиля, составляющая менее 4 метров, делает его очень удобным для передвижения по оживленным городским улицам и узким проездам. Вторым представителем семейства является полногабаритный электрический кроссовер под названием Voyt SUV.
Эта модель наглядно демонстрирует широкие возможности универсальной платформы для создания легких пассажирских электромобилей. Данный электрический кроссовер ранее прошел первые испытания в движении, доказав общественности свою полную техническую готовность.
Инновационные композитные технологии Основа конструкции проекта представляет собой уникальный ребристый профиль. Он изготовлен с помощью специального метода пултрузии для непрерывного производства профилей из композитных материалов.
Как отмечают эксперты, именно использование композитных технологий позволило значительно снизить общий вес конструкции. При этом полностью сохранены показатели прочности и долговечности, необходимые для автомобиля.
Еще одним важным преимуществом данного проекта является его высокая степень локализации. По словам представителей «Росатома», до 60 процентов основных деталей платформы производится на предприятиях, входящих в состав корпорации.
К ним относятся тяговая аккумуляторная батарея, силовая электроника, электрическая трансмиссия и различные элементы композитной конструкции. По мнению экспертов, использование единой композитной платформы открывает новые возможности для производства конкурентоспособных и экономичных отечественных электромобилей в будущем.
В настоящее время, когда энергоэффективность и малый вес являются одним из основных требований в автомобилестроении, ожидается, что такие технологические решения займут прочное место на рынке.