Badavlat shahzodalarga turmushga chiqsa-da baxtli bo‘la olmagan mashhur ayollar
Ko‘pchilik uchun shahzoda bilan turmush qurish haqiqiy ertakday tuyuladi. Hashamatli saroylar, qimmatbaho taqinchoqlar va shohona hayot baxt garovi deb o‘ylashadi. Ammo tarix shuni ko‘rsatadiki, barcha malikalarning hayoti baxtiyor kechmagan. Badavlat shahzodalarga turmushga chiqsa-da, turmush o‘rtog‘idan muhabbat va sadoqat topa olmagan, qirollik saroyining qattiq qoidalari ostida ezilgan yoki oilaviy muammolar girdobida qolgan mashhur ayollar talaygina. Ushbu maqolada shunday taqdir egalarining hayoti haqida so‘z yuritamiz.
Malika Diana va shahzoda Charlz
Foto: Marie Claire
1981 yilda malika Diana va shahzoda Charlzning turmush qurganidan keyin to‘y haqida yozmagan OAV qolmagan. Ammo asr to‘yi deb atalgan marosimdan keyin Diana uchun qiyin kunlar boshlangan. U erining hayotida boshqa ayol — Kamilla Parker-Boulz borligi haqida yaxshi bilgan. Malika Endryu Mortonga bergan intervyusida muammolar to‘y marosimidan keyin boshlangani, bulimiyadan aziyat chekib, o‘zini yomon ko‘rgani va hammasiga raqibi Kamillani aybdor deb bilganini ta’kidlagan. Turmush o‘rtog‘idan e’tibor ko‘rmagan Diana atrofdan e’tibor izlay boshlagan. U ot sporti murabbiysi Jeyms Xyuitt bilan tanishadi. Bu vaqtda Charlz Kamilla bilan munosabatlarini yashirmay qo‘ygan va hatto birgalikda sayohatga ham jo‘nab ketgandi. OAV esa ikki qirollik vakilining ma’shuqalari bilan telefon orqali so‘zlashmasi e’lon qilingan materiallar bilan to‘lib-toshadi. Ularning har ikkisi turmushi darz ketishida bir-birini ayblagan. Bundan qirolicha Yelizaveta g‘azablangan va ularning ajrashishini talab qilgan.
Malika Hayya va shayx Muhammad ibn Rashid al-Maktum
Malika Hayya farzandlari va 39 million dollarni olib, Buyuk Britaniyaga qochib ketgan. Malika bu ishni hayotini saqlab qolish uchun amalga oshirganini bahona qilsa, rasmiy versiyada shayx rafiqasining qo‘riqchisi bilan xiyonat qilganini bilib qolgani aytiladi. Ayoli qo‘riqchisiga avvallari ham qimmatbaho sovg‘alar tuhfa qilgani va ko‘p vaqtini birga o‘tkazgani al-Maktumda shubha uyg‘otgan. Ayni vaqtda juftlik farzandlar kim bilan qolishini sud orqali hal qilish bilan band.
Malika Margaret va Entoni Armstrong-Jons
Yelizaveta II ning singlisi malika Margaret butun umri davomida bir insonni — otboqar Piterni yaxshi ko‘rgan. Rasmiy marosimlardan birida u Piter bilan yaqin munosabatda ekani reportyorlar e’tiboridan chetda qolmagan. Piter monarx xonimdan 16 yosh katta, turmushi o‘xshamagan va kelib chiqishi qirollik oilasiga munosib bo‘lmagan erkak edi. 1960 yilda Margaret Entoni Armstrong-Jonsga turmushga chiqadi, ammo ko‘ngli bo‘lmagani uchun o‘zini turmushidan mamnundek ko‘rsatishga harakat ham qilmaydi. Entoni bilan 18 yillik turmushi davomida Margaretning yuragida faqat bir erkak — bir vaqtlar telbalarcha oshiq bo‘lgan Piter bo‘lgan.
Malika Luiza va Fridrix Lippe-Shaumburgskiy
Malika Luiza va Fridrix Lippe-Shaumburgskiy 1984 yilda unashtirilgan, ammo turmushi Luizani baxtli bo‘lishiga sababchi bo‘lmagan. Uch nafar farzandni dunyoga keltirgan malika hamisha o‘zini yolg‘iz his qilgan. U 1906 yilda meningit bilan kasallangan va shu yilning o‘zida vafot etgan.
Malika Tokxe va Takeyuki So
Koreyalik malika Tokxe 13 yoshida garov sifatida Yaponiyaga yuborilgan, oilasi va yurtidan uzoqda yashagan. U graf Takeyukiga turmushga chiqishga majbur bo‘lgan. Ularning har ikkisi ham baxtsiz bo‘lgan. Lekin malika farzandi tarbiyasi bilan o‘zini chalg‘itgan bir vaqtda eri oilasidan hafsalasi pir ekanligini yashirmagan. Depressiyaga tushgan Tokxega shizofreniya tashxisi qo‘yilgan. Eri rafiqasini jinnixonaga yotqizib, o‘zi ajrashish jarayoni bilan shug‘ullanishni boshlab yuborgan. Uzoq yil davomida jinnixonada davolangan malika 1962 yilda yurtiga qaytgan va hayotining qolgan qismini oila a’zolari davrasida o‘tkazgan.
Yevropa Ittifoqi Tramp taklifiga qaramay Hormuzga flot yubormoqda
Yevropa Ittifoqi mamlakatlari AQSH prezidenti Donald Trampning takliflariga qaramay, Hormuz bo'g'oziga o'zining dengiz kuchlarini yuborishni hozircha rejalashtirmoqda. Bu haqda
O'zbekiston Eron xalqiga katta hajmda gumanitar yordam yetkazdi
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati tomonidan Eron Islom Respublikasiga gumanitar yordam yukining jo'natilgani haqida rasmiy ma'lumot berildi. Bu haqda
Dunyo Bugun, 05:47
Amerika Qo'shma Shtatlari, Isroil va Eron ishtirokidagi jangovar harakatlar jahon iqtisodiyotida chuqur tebranishlarga sabab bo'lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu jarayonda energiya
Eron davlat ommaviy axborot vositalari bu yilgi Chahorshanba Suri olov bayramini siyosiy qarshilik namoyishiga aylantirishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Davlat tashabbusi bilan
Dunyo Bugun, 05:00
Eron hamkorlik qilgan davlatlarni jiddiy harbiy xavflar bilan ogohlantirdi
Eron hukumati mustaqil sun'iy yo'ldosh telekanali Iran International bilan hamkorlik qilayotgan barcha davlat va tashkilotlarni jiddiy ogohlantirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Rasmiy

Известные женщины, которые не смогли быть счастливы, даже выйдя замуж за богатых принцев
Для многих брак с принцем кажется настоящей сказкой. Роскошные дворцы, дорогие украшения и королевская жизнь считаются залогом счастья. Однако история показывает, что жизнь всех принцесс не была счастливой. Множество известных женщин, выйдя замуж за богатых принцев, не смогли найти любовь и верность в своих мужьях, оказались подавленными строгими правилами королевского двора или погрязли в семейных проблемах. В этой статье мы расскажем о судьбах таких женщин.
Принцесса Диана и принц Чарльз
Фото: Marie Claire
После свадьбы принцессы Дианы и принца Чарльза в 1981 году не осталось ни одного СМИ, которое бы не написало о свадьбе. Однако после церемонии, названной свадьбой века, для Дианы начались трудные дни. Она хорошо знала, что в жизни ее мужа есть другая женщина — Камилла Паркер-Боулз. В интервью, данном принцу Эндрю Мортону, она подчеркнула, что проблемы начались после свадебной церемонии, что она страдала от булимии, ненавидела себя и считала виноватой в этом свою соперницу Камиллу. Не получая внимания от мужа, Диана начала искать его снаружи. Она познакомилась с тренером по конному спорту Джеймсом Хьюитом. В это время Чарльз уже не скрывал свои отношения с Камиллой и даже уехал в путешествие с ней. СМИ были переполнены материалами о телефонных разговорах двух королевских представителей с их любовницами. Оба обвиняли друг друга в распаде брака. Это вызвало гнев королевы Елизаветы, которая потребовала их развода.
Принцесса Хайя и шейх Мохаммед ибн Рашид аль-Мактум
Принцесса Хайя сбежала в Великобританию с детьми и 39 миллионами долларов. Она оправдывала этот шаг тем, что хотела спасти свою жизнь, в то время как официальная версия гласила, что шейх узнал о предательстве своей жены с охранником. Шейх начал сомневаться, когда его жена ранее дарила охраннику дорогие подарки и проводила много времени с ним. В то же время пара занята решением через суд, с кем останутся дети.
Принцесса Маргарет и Энтони Армстронг-Джонс
Сестра Елизаветы II принцесса Маргарет всю свою жизнь любила только одного человека — скромного Питера. На одном из официальных мероприятий репортеры заметили, что она близка с Питером. Питер был на 16 лет старше монаршей дамы, его брак не соответствовал ее статусу, и его происхождение не было достойным королевской семьи. В 1960 году Маргарет вышла замуж за Энтони Армстронг-Джонса, но не пыталась даже притворяться, что счастлива в браке. На протяжении 18 лет брака в сердце Маргарет был только один мужчина — Питер, в которого она когда-то безумно влюбилась.
Принцесса Луиза и Фридрих Липпе-Шаумбургский
Принцесса Луиза и Фридрих Липпе-Шаумбургский были обручены в 1984 году, но брак не сделал Луизу счастливой. Принцесса, родившая троих детей, всегда чувствовала себя одинокой. Она заболела менингитом в 1906 году и скончалась в том же году.
Принцесса Токхе и Такеюки Со
Корейская принцесса Токхе была отправлена в Японию в качестве заложницы в 13 лет, живя вдали от своей семьи и родины. Она была вынуждена выйти замуж за графа Такеюки. Оба они были несчастливы. Однако, когда принцесса отвлекалась на воспитание детей, ее муж не скрывал, что ему надоело ее семейство. Токхе была диагностирована шизофрения, и ее муж, положив жену в психиатрическую больницу, начал заниматься разводом. Принцесса, долгое время находившаяся на лечении в психиатрической больнице, вернулась на родину в 1962 году и провела оставшуюся часть своей жизни в кругу семьи.
Мир Сегодня, 05:47
Боевые действия с участием Соединённых Штатов Америки, Израиля и Ирана вызывают глубокие потрясения в мировой экономике. Об этом сообщает Zamin.uz. В этом процессе энергетический сектор получает
Иранские государственные СМИ призвали превратить праздник огня Чахоршанбе Сури в политическую демонстрацию протеста в этом году. Об этом сообщает Zamin.uz. По инициативе государства гражданам
Мир Сегодня, 05:00
Иран предупредил свои союзные страны о серьезных военных угрозах
Правительство Ирана предупредило все государства и организации, сотрудничающие с независимым спутниковым телеканалом Iran International. Об этом сообщает Zamin.uz. Официальный Тегеран заявляет, что