Yaponiya 16000 o‘yinchoq pistoletni olib chiqmoqda
Yaponiya huquqni muhofaza qiluvchi organlari mamlakat bo‘ylab taxminan o‘n olti ming dona o‘yinchoq pistoletni bozordan olib chiqishga qaror qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘yinchoq pistoletlar aslida haqiqiy o‘q-dorilarni otishga qodir bo‘lgan qurolga aylanishi mumkinligi aniqlangan. Bu haqda Pravilamag agentligi ma’lum qildi.
Real Gimmick nomi bilan sotilgan mini-revolverlar 12 yoshdan katta bolalar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, mamlakatdagi turli o‘yin avtomatlarida sovg‘a sifatida taqdim etilgan. Bir qarashda xavfsiz ko‘rinadigan ushbu o‘yinchoqlar Xitoydan import qilingan va ular bilan birga plastik o‘q-dorilar ham berilgan.
Ekspertizalar natijasida ushbu qurollar ayrim texnik o‘zgartirishlar orqali jiddiy xavf tug‘diruvchi haqiqiy qurolga aylanishi mumkinligi aniqlangan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ushbu pistoletlarni boshqarish xavfli ekanligini, ular tasodifan portlashi yoki noto‘g‘ri yo‘nalishda o‘q otishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Yaponiya qonunchiligida bunday qurollarga egalik qilish qat’iy tartibga solingan va litsenziyasiz saqlash jinoiy javobgarlikka olib keladi. Hozirda politsiya barcha xaridorlar va foydalanuvchilarni ushbu qurollarni topshirishga chaqirmoqda.
Jamiyat xavfsizligini ta’minlash va bolalarning hayotini himoya qilish maqsadida tezkor choralar ko‘rilmoqda.

Япония экспортирует 16000 игрушечных пистолетов
Японские правоохранительные органы решили изъять с рынка около шестнадцати тысяч игрушечных пистолетов по всей стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выяснилось, что эти игрушечные пистолеты могут стать оружием, способным стрелять настоящими боеприпасами. Об этом сообщило агентство Pravilamag.
Мини-револьверы, продаваемые под названием Real Gimmick, предназначены для детей старше 12 лет и были предложены в качестве подарков в различных игровых автоматах страны. Эти игрушки, на первый взгляд, кажущиеся безопасными, были импортированы из Китая и поставлялись с пластиковыми боеприпасами.
В результате экспертиз было установлено, что эти оружия могут стать серьезной угрозой через некоторые технические изменения. Правоохранительные органы подчеркивают, что управление этими пистолетами опасно, так как они могут случайно выстрелить или стрелять в неправильном направлении.
В японском законодательстве владение таким оружием строго регулируется, и хранение без лицензии влечет за собой уголовную ответственность. В настоящее время полиция призывает всех покупателей и пользователей сдать эти оружия.