Janubiy Koreya sobiq prezidenti Yun Sok Yolning rafiqasi Kim Gon Xi aksiyalar narxini manipulyatsiya qilish va pora olish ayblovlari bilan hibsga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U sudda barcha ayblovlarni rad etdi, ammo sud tergov jarayonida dalillarni yo‘q qilish xavfi mavjudligi sababli uni qamoqda saqlashga qaror qildi. Bu holat Janubiy Koreya tarixida ilk bor sobiq prezident va uning rafiqasi bir vaqtning o‘zida qamoqda bo‘lishi sifatida qayd etilmoqda.
Yun Sok Yol o‘tgan yili mamlakatda harbiy holat e’lon qilishga uringanlikda ayblanib, yanvar oyida hibsga olingan edi. Prokurorlarning ma’lumotlariga ko‘ra, 52 yoshli Kim Gon Xi Deutsch Motors kompaniyasining BMW avtomobillari aksiyalarining narxini sun’iy ravishda oshirish orqali taxminan 800 million von, ya’ni 578 ming dollar daromad olgan.
Bundan tashqari, u biznes imtiyozlari evaziga ikki dona Chanel sumkasi va olmos taqinchoq olganlikda ham gumon qilinmoqda. Kim Gon Xi shuningdek, 2022-yilgi qo‘shimcha saylovlar va o‘tgan yilgi umumiy saylovlarda nomzodlar tanloviga aralashganlikda ham ayblanmoqda.
Sobiq prezident Yun Sok Yol esa o‘z prezidentligi davrida rafiqasiga qo‘yilgan ayblovlarni tergov qilishni ko‘zda tutgan uchta qonun loyihasini rad etgan. Ushbu voqealar mamlakat siyosiy hayotida katta shov-shuvlarga sabab bo‘lmoqda.

Юн Сок Ёл жена была арестована за получение взятки
Жена бывшего президента Южной Кореи Юн Сок Ёла Ким Гон Хи была арестована по обвинениям в манипуляциях с ценами акций и получении взятки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она отвергла все обвинения в суде, однако суд решил оставить её под стражей из-за риска уничтожения улик в ходе следствия. Этот случай впервые в истории Южной Кореи фиксируется как одновременное нахождение под арестом бывшего президента и его жены.
Юн Сок Ёл был арестован в январе прошлого года по обвинению в попытке объявить военное положение в стране. По данным прокуроров, 52-летняя Ким Гон Хи получила около 800 миллионов вон, то есть 578 тысяч долларов, за счёт искусственного завышения цен на акции компании Deutsch Motors, производящей автомобили BMW.
Кроме того, её также подозревают в получении двух сумок Chanel и бриллиантовых украшений в обмен на бизнес-привилегии. Ким Гон Хи также обвиняется в вмешательстве в выбор кандидатов на дополнительных выборах 2022 года и на общих выборах прошлого года.
Бывший президент Юн Сок Ёл отклонил три законопроекта, которые предусматривали расследование обвинений, выдвинутых против его жены во время его президентства. Эти события вызывают большой резонанс в политической жизни страны.