Turkiya Suriya bilan mudofaa hamkorligini kuchaytirdi
Turkiya va Suriya o‘rtasida mudofaa sohasida yangi hamkorlik bosqichi boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Turkiya mudofaa vazirligi vakilining ma’lum qilishicha, ikki mamlakat o‘rtasida imzolangan kelishuv doirasida Anqara Damashqqa qurol-yarog‘, harbiy texnika va moddiy-texnik yordam ko‘rsatadi. Shu bilan birga, Turkiya o‘zining bilim va tajribasini Suriya tomoniga yetkazishni rejalashtirmoqda.
Bu kelishuv Turkiya mudofaa vaziri Yasar Gyuler hamda Suriya mudofaa vaziri Murxaf Abu Kasra o‘rtasida harbiy tayyorgarlik bo‘yicha memorandum imzolanganidan keyin e’lon qilindi. Mazkur hujjat ikki mamlakat o‘rtasidagi harbiy hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan.
O‘tgan oy Damashq rasmiy ravishda mudofaa salohiyatini kuchaytirish maqsadida Turkiyadan yordam so‘radi. Shundan so‘ng, tezkor muzokaralar o‘tkazilib, amaldagi kelishuvga erishildi.
Kelishuv doirasida Turkiya qurol-yarog‘ va harbiy jihozlar yetkazib berish bilan birga, Suriya harbiylarini tayyorlash, taktik tajriba almashish va mudofaa tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha ham yordam ko‘rsatadi. Ushbu hamkorlik ikki davlat munosabatlarida yangi sahifa ochib, mintaqadagi harbiy hamkorlik formatlarini kengaytirishga hamda mudofaa sohasidagi strategik imkoniyatlarni oshirishga xizmat qiladi.
Kelgusida bu hamkorlik mintaqaning barqarorligi va xavfsizligini ta’minlashda muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.

Турция усилила оборонное сотрудничество с Сирией
Между Турцией и Сирией начался новый этап сотрудничества в области обороны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам представителя министерства обороны Турции, в рамках подписанного соглашения Анкара окажет Дамаску поставки оружия, военной техники и материально-техническую помощь. Кроме того, Турция планирует передать сирийской стороне свои знания и опыт.
Это соглашение было объявлено после подписания меморандума о военной подготовке между министром обороны Турции Ясаром Гюлером и министром обороны Сирии Мурхафом Абу Касрой. Данный документ направлен на дальнейшее укрепление военного сотрудничества между двумя странами.
В прошлом месяце Дамаск официально обратился за помощью к Турции с целью усиления оборонного потенциала. После этого были проведены оперативные переговоры, в результате которых достигнуто текущее соглашение.
В рамках соглашения Турция будет поставлять оружие и военную технику, а также оказывать помощь в подготовке сирийских военных, обмене тактическим опытом и модернизации системы обороны. Это сотрудничество открывает новую страницу в отношениях между двумя государствами, способствует расширению форматов военного взаимодействия в регионе и увеличению стратегических возможностей в области обороны.
В дальнейшем ожидается, что это сотрудничество сыграет важную роль в обеспечении стабильности и безопасности региона.